Kako je operacija Ptica rugalica, tajna inicijativa CIA-e, manipulirala javnom percepcijom putem medija

Kako je operacija Ptica rugalica, tajna inicijativa CIA-e, manipulirala javnom percepcijom putem medija

Fox Voditelj vijesti Jesse Watters nedavno je rasvijetlio operaciju Ptica rugalica, tajnu inicijativu Središnje obavještajne agencije (CIA) s ciljem manipuliranja javnom percepcijom putem medija.

Ova operacija uključivala je novinare i doušnike koji su se infiltrirali u istaknute američke medijske kuće kako bi unaprijedili stajališta i političke programe savezne vlade.

“Langley je prao narative u tisak i u vene javnosti,” primijetio je Watters, ističući veliki utjecaj CIA-e na medijsko okruženje. Prema Wattersu, najmanje 22 američke novinske organizacije, uključujući New York Times, Life magazine i CBS, imale su pojedince na platnom popisu CIA-e koji su služili kao kanali za širenje dezinformacija, svjesno ili nesvjesno.

Rasprava o operaciji Ptica rugalica potaknuta je nedavnim priznanjem New York Timesa, koji je priznao postojanje mreže “duboke države” – izraz koji se često koristi za opisivanje tajne skupine vladinog i medijskog osoblja koje radi na ubojstvu izabranih dužnosnika. Potkopati dužnosnike ili promovirati određene programe.

Novine su ovu mrežu predstavile povoljno, sugerirajući da je igrala korisnu ulogu unutar savezne vlade.

Watters se također osvrnuo na saslušanja Crkvenog odbora iz 1975., važan trenutak kada je javnost postala svjesna postojanja operacije Ptica rugalica.

Tijekom ovih saslušanja, William Colby, tadašnji ravnatelj CIA-e u odlasku, svjedočio je o naporima agencije da iskoristi resurse velikih medija, otkrivajući detalje koji su šokirali američku javnost.

Ovaj pregled Operacije Ptica rugalica od Fox Newsa naglašava stalne zabrinutosti o odnosu između medija i vladinih agencija.

Pobuđuje sumnje u integritet novinskih organizacija i naglašava potencijal tajnih operacija da utječu na javnu raspravu i mišljenje. Ove rasprave odražavaju povijesne primjere u kojima je granica između novinarstva i državnog utjecaja postajala sve nejasnija.

Tajni američki pothvat odvijao se tijekom prvih godina Hladnog rata.

Ovaj tajni projekt imao je za cilj utjecati na utjecaj velikih medijskih kuća regrutiranjem i kompenzacijom novinskih kuća i novinara. Ti su pojedinci u biti djelovali kao tajni agenti za svoju zemlju, koristeći propagandne i subverzivne taktike.

Posljedice operacije Ptica rugalica još uvijek mogu prostrujati medijskim prostorom

Mickie Kennedy, osnivač eReleasesa, napisao je da je operacija Ptica rugalica doista bila stvarna inicijativa CIA-e kasnih 1940. Ne ulazeći u zavjerenički teritorij, Kennedy je rekao da posljedice operacije Ptica rugalica još uvijek odjekuju u medijima.

Može se samo zamisliti razina nepovjerenja koja je nastala kada je ovaj tajni plan postao javan. Iznenada se otkrilo da prijatelji i kolege djeluju protivno načelima novinarstva za koja su tvrdili da ih zastupaju.

To je usporedivo s posljedicama razotkrivanja novinara poput Stephena Glassa. Ionako krhko povjerenje javnosti u novinare dodatno je narušeno kada se među gorljivim redovima razotkriju varalice i prijestupnici.

Ono što vlada možda nije uzela u obzir u to vrijeme bili su trajni učinci korištenja obmanjujućih novinara za promicanje njihovih ciljeva.

Tko može zaboraviti debakl ranih 2000-ih oko informacija pod kontrolom vlade o oružju za masovno uništenje u Iraku? Činilo se kao da nema alternativnih izvora koji istražuju tu stvar. Unatoč rastućim sumnjama, trebale su proći godine dok nije provedena opsežna istraga koja je otkrila istinu – oružja za masovno uništenje nije bilo.

Kada je jedini izvor informacija subjekt revizije, provjera činjenica postaje težak zadatak. Čovjek bi se nadao da će se nakon velikog skandala poput operacije Ptica rugalica poduzeti mjere da se zaobiđe nadzor i osigura transparentnost vlade.

Međutim, saga o Iračkom ratu/WMD-u sugerirala je suprotno – činilo se da nikakve lekcije iz operacije Ptica rugalica nisu internalizirane niti primijenjene. Ne bez razloga se mediji često nazivaju neslužbenom četvrtom granom vlasti. Ali kada se pokuša ograničiti sloboda medija, povjerenje je narušeno u cijelosti.

Pogledajte ovaj video o tvrdnjama medija da Trump želi “masakr” .

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp