Caitlin Johnstone: Sve u našem društvu usmjereno je na to da povjerujemo u propagandu

Caitlin Johnstone: Sve u našem društvu usmjereno je na to da povjerujemo u propagandu

Ne radi se o tome da ljudi vjeruju u svjetonazor mainstream propagande toliko zato što su ljudi glupi ili zato što su sebični. Ljudi vjeruju svjetonazoru prevladavajuće propagande uglavnom zato što su lijeni.

To ne znači da ljudi ne rade dovoljno marljivo ili da nisu dovoljno zaposleni; ljudi spavaju manje od svih drugih primata na zemlji, a svijet bi vjerojatno bio bolji da je našoj vrsti to lako. Kad kažem da su ljudi lijeni, mislim da smo mi lijeni mislioci, piše Caitlin Johnstone.

A mi smo lijeni mislioci iz razloga koji zapravo nisu naša krivnja. Ljudski mozak je programiran da odabire kognitivnu lakoću, što znači da preferiramo načine razmišljanja koji zahtijevaju manje mentalnog napora za očuvanje energije – vjerojatno zato što je našim evolucijskim precima bila potrebna sva njihova mentalna energija za važne stvari kao što su pronalaženje hrane i izbjegavanje sabljozubih tigrova.

Kao da to nije dovoljno loše, naši su mozgovi također povezani da zadrže naš postojeći pogled na svijet , tako da perspektive koje oblikujemo iz naše lijene sklonosti kognitivnim pogodnostima ostaju na mjestu, a dokazi koji govore suprotno često se odbacuju. Zato činjenice nemaju tendenciju promijeniti mišljenje ljudi.

Ova lijena tendencija da se odlučimo za kognitivnu pogodnost i branimo svjetonazore koje konstruiramo kao rezultat te tendencije je ono što dovodi do pristranosti potvrđivanja, jer je lakše vjerovati stvarima koje dovode u pitanje naše postojeće ideje o svijetu nego vjerovati u stvari koje će potkopati naš svjetonazor.

Ako ste među onima koji su prešli put od potpunog vjerovanja glavnom propagandnom svjetonazoru do spoznaje da je sve što ste učili vjerovati o svijetu laž, onda znate koliko neugodan i razoran može biti ovaj pomak. Naša psiha je dizajnirana da izbjegne taj rad i nelagodu, na isti način na koji se protivimo redovitom vježbanju iako znamo da je dobro za nas – što je također slučaj jer je bilo vrijeme kada je štednja energije bila korisna za preživljavanje naše vrste, što je uzrokovalo adaptivnu sklonost odmoru u odnosu na napor.

Taj poremećaj u našem mozgu iskorištavaju propagandisti, prezentirajući nam informacije koje služe moći, na ukusan i lako probavljiv način. To možete vidjeti odmah kada gledate Fox News ili MSNBC; oba su kanala neprestani baraž propagande koja promiče informacijske interese centraliziranog američkog carstva, a razlikuju se samo po vrsti pristranosti potvrde na koju se namjeravaju obratiti.

Silicijska dolina pojačava ovu dinamiku, s algoritmima društvenih medija koji dijele ljude u samoojačavajuće komore odjeka u kojima im se propaganda carstva lako može gurnuti u grlo, a da pritom ne pokažu ni mrvicu refleksa na grlo.

Stoga se proizvodi pristanak za gigantsku globalnu strukturu moći putem propagande koja iskorištava kognitivne predrasude koje su se razvile u našoj svijesti kao rezultat evolucijske uvjetovanosti pod uvjetima koji se više ne primjenjuju na ljudski život u modernom svijetu. Više ne trebamo tražiti kognitivnu utjehu i održavati svoje svjetonazore kako bismo sačuvali mentalnu energiju za hitnija pitanja kao što je izbjegavanje pretpovijesnih grabežljivaca i drugih egzistencijalnih opasnosti koje sada ne postoje.

Zapravo, naše postojanje kao vrste u moderno doba čak je ugroženo tim drevnim prilagodbama. Činjenica da smo danas masovno psihološki vođeni svjetonazorima koji podržavaju status quo koji uništava našu biosferu i vodi nas u nuklearni armagedon znači da naš opstanak ovisi o prevladavanju naše mentalne inercije da otkrijemo istinu o našem svijetu, tako da možemo prestati s propagiranjem revolucije i početi koristiti snagu svoje brojnosti da natjeramo kraj tom statusu quo.

Sve u ovoj distopijskoj civilizaciji je protiv toga da se to dogodi. Naši mediji. Naša zabava. Naša prevladavajuća kultura. Sve je to osmišljeno kako bi nas spriječilo da shvatimo istinu o našoj naciji, našoj vladi, našem društvu i našem svijetu, jer kad bismo svi jasno shvatili koliko su nas moćnici cijelo vrijeme pbmanjivali, onda moćnici ni na koji način ne bi ostali na vlasti.

Dakle, naše evolucijsko uvjetovanje je protiv nas u ovom trenutku, kao i cijela naša civilizacija. Ali to ne znači da je nemoguće. Baš kao što znamo da je moguće izgubiti težinu i postati fit, čak i ako nam naše evolucijske uvjetovanosti govore da jedemo što više kalorija i provodimo što više vremena odmarajući se, čak i ako nam svaki dio našeg društva govori da konzumiramo, konzumirati, konzumirati, također je moguće prevladati prepreke za formiranje jasnog svjetonazora. Možemo pomaknuti svoja tijela pored prepreka našem zdravlju jer smo pametna vrsta i želimo ono što je najbolje za sebe, a možemo pomaknuti svoje umove pored prepreka našem bijegu od propagandne matrice na suštinski isti način.

Nadolazeće će godine odlučiti hoće li čovječanstvo ostati zarobljeno u svojim starim životinjskim uvjetima ili će nadići svoju disfunkcionalnost i postati svjesna vrsta. Osobno vjerujem da imamo slobodu ići u bilo kojem smjeru. Na nama je zapravo hoćemo li nastaviti ovu avanturu ili ne.

Dragi prijatelji portala Epoha!

Kao što znate, portal Epoha djeluje potpuno samostalno bez ikakve državne potpore. Kao alternativni portal primorani smo djelovati u nemogućim uvjetima za koje su zaslužni dežurni cenzori koji su nam između ostalog trajno zamračili iliti zabetonirali Facebook stranicu te naši brojni pratitelji iste uopće ne vide naše objave.

Naravno, to nije sve što nam cenzori čine kako bi nas spriječili u našem radu. A sve to što čine, čine samo zato što smo slobodan i neovisan medij koji nije ni pod čijom kontrolom i samo zato što zajedno s vama, dragi prijatelji, vjerujemo u slobodu medija.

To što nam cenzori čine krajnje je neprofesionalno, s obzirom na činjenicu da smo mi službeni medij u RH kao i svi drugi mediji, registrirani pri Vijeću za elektroničke medije te u skladu s tim uredno plaćamo sva moguća davanja sustavu. No, od tog istog sustava ne dobivamo baš ništa osim gore navedenih cenzorskih napada.

Živimo za istinu, ne podilazimo nikakvim sustavnim lažima i od toga nećemo odustati. Ovisimo o dobroj volji naših čitatelja i pratitelja, o vama dragi prijatelji Epohe. Željeli bismo zajedno s vama nastaviti graditi bolji, pravedniji i sretniji svijet u kojem će svaki čovjek imati jednako pravo na dostojan život, slobodu, rad i sreću.

Ukoliko nađete razloga da podržite našu misiju, unaprijed vam zahvaljujemo na vašim donacijama kojima ćete dati svoj doprinos našoj zajedničkoj borbi za istinu i pravdu te omogućiti portalu Epoha da nastavi s radom i opstane u ovim za nas nemogućim uvjetima.

Hvala vam od srca na vašoj potpori.

Vaša Epoha

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp