Ethan Huff upozorava da ako kinesko gospodarstvo doista propadne, a prema njegovim analizama izgleda da će se to sigurno dogoditi, tada će po njegovim prognozama cijelo globalno gospodarstvo otići u provaliju s njim.
Drugo najveće svjetsko gospodarstvo “koleba se na rubu katastrofe”, navodi Business Insider (BI). To je gospodarstvo Kine, koje pokazuje velike znakove nadolazećeg kolapsa s brojnim događajima koji su posljednjih dana uzdrmali tržište.
Do ovog proljeća Peking je:
– Otkazane početne javne ponude (IPO)
– Kažnjene tehnološke tvrtke milijardama zbog kršenja antimonopolskih pravila
– Prisilno gašenje cijele kineske profitne obrazovne industrije
– Naposljetku je poslao izvršne direktore kompanija da “trče za izlazom kako bi izbjegli gnjev vlade”
Sjećate se onog ogromnog programera Evergrande? I oni su počeli propuštati isplate duga više od 300 milijardi dolara, što zbog međusobne povezanosti globalnih tržišta izaziva šokove u cijelom financijskom svijetu.
“Konvulzije su probudile svijet pred iznenađujućom novom mogućnošću – da bi Peking mogao biti voljan dopustiti da se neki od njegovih privatnih korporativnih divova uruše u pokušaju da preoblikuju ekonomski model koji je Kinu učinio supersilom”, objašnjava BI.
“Preokret, koji obuhvaća više industrija i goleme dijelove zemlje, rezultat je jednog golemog problema: kineske nesposobnosti da se zaduži ili otkupi kako bi se izvukla iz trenutne ekonomske krize.”
(Povezano: Već nekoliko godina ekonomisti predviđaju da će 2024. donijeti “najveći krah u našem životu” američkim tržištima.)
Kina je izgradila mnogo lijepih stvari koje si nitko ne može priuštiti
Dugi niz godina, Kina se valjala u tijestu – vrsta duga temeljena na djelomičnoj rezervi, samo da bude jasno. Komunistički režim je bio prepun jeftine radne snage, a to su banke u državnom vlasništvu koje su dijelile dug kao bombone kako bi potaknule ogroman gospodarski rast.
Taj rast rezultirao je izgradnjom masivnih stanova, mostova, tvornica i drugih projekata koji su se počeli pojavljivati ”brzinom munje”. Problem je, međutim, što Kina nema ljude koji bi zapravo koristili i plaćali svu tu novu infrastrukturu.
Ispostavilo se da većini Kineza nedostaju sredstva potrebna za sudjelovanje u lažnoj ekonomiji koju je Kina izgradila za sebe kako bi prikazala “snagu” i “uspjeh”.
“Kao rezultat toga, Kina je zapela sa sustavom koji je prenatrpan i prezadužen”, upozorava BI.
“Uzmimo tržište nekretnina u zemlji vrijedno 52 trilijuna dolara, čiji je nered Evergrande dijete plakata. Uz novac koji je lako posuditi, špekulacije nekretninama postale su popularan način pohranjivanja i izgradnje bogatstva za mladu i srednju klasu u Kini. Jedan je akademik opisao ovaj model šareno kao ‘ovisnost o kokainu o nekretninama’. Nazivaju ga usput i ‘traka za trčanje do pakla’.”
Kineska vlada poduzima korake kako bi pokušala ispuhati svoj golemi balon nekretnina, ali ti napori samo pogoršavaju stvari. Zatim, tu je i energetska kriza u Kini potaknuta vrtoglavim skokom cijena ugljena i starenjem stanovništva, što je samo dodatna uvreda na štetu.
Umjesto da nastavi otvarati svoje gospodarstvo kako bi potaknula rast, Kineska komunistička partija (KPK) umjesto toga sve zatvara. Za vrijeme predsjednika Xi Jinpinga, kineski socijalizam se navodno “vraća modelu kakav nije viđen desetljećima sa strožom državnom kontrolom nad velikim dijelom gospodarstva”.
Ovaj trajni prijelaz s otvorenih tržišta na državnu kontrolu zasigurno će biti težak, pod pretpostavkom da uopće funkcionira. Ako plan ne uspije, a to se čini vjerojatnim, tada je cijeli globalni financijski sustav u opasnosti od potpunog kolapsa.
“Ukratko, Peking provodi gospodarsku čin, pokušavajući zamijeniti svoj ekonomski model nečim nepoznatim”, upozorava BI. “U tom procesu težina njezinog starog, dugom opterećenog sustava uzrokuje kolebanje Kine. A ako zemlja padne, mogla bi sa sobom povući i ostatak svijeta.”
Dragi prijatelji portala Epoha!
Kao što znate, portal Epoha djeluje potpuno samostalno bez ikakve državne potpore. Kao alternativni portal primorani smo djelovati u nemogućim uvjetima za koje su zaslužni dežurni cenzori koji su nam između ostalog trajno zamračili iliti zabetonirali Facebook stranicu te naši brojni pratitelji iste uopće ne vide naše objave.
Naravno, to nije sve što nam cenzori čine kako bi nas spriječili u našem radu. A sve to što čine, čine samo zato što smo slobodan i neovisan medij koji nije ni pod čijom kontrolom i samo zato što zajedno s vama, dragi prijatelji, vjerujemo u slobodu medija.
To što nam cenzori čine krajnje je neprofesionalno, s obzirom na činjenicu da smo mi službeni medij u RH kao i svi drugi mediji, registrirani pri Vijeću za elektroničke medije te u skladu s tim uredno plaćamo sva moguća davanja sustavu. No, od tog istog sustava ne dobivamo baš ništa osim gore navedenih cenzorskih napada.
Živimo za istinu, ne podilazimo nikakvim sustavnim lažima i od toga nećemo odustati. Ovisimo o dobroj volji naših čitatelja i pratitelja, o vama dragi prijatelji Epohe. Željeli bismo zajedno s vama nastaviti graditi bolji, pravedniji i sretniji svijet u kojem će svaki čovjek imati jednako pravo na dostojan život, slobodu, rad i sreću.
Ukoliko nađete razloga da podržite našu misiju, unaprijed vam zahvaljujemo na vašim donacijama kojima ćete dati svoj doprinos našoj zajedničkoj borbi za istinu i pravdu te omogućiti portalu Epoha da nastavi s radom i opstane u ovim za nas nemogućim uvjetima.
Hvala vam od srca na vašoj potpori.
Vaša Epoha