Jens Stoltenberg poslao je razočaravajuću poruku Kijevu.
Kijev mora pobijediti u sukobu s Moskvom da bi se pridružio, rekao je glavni tajnik Unije.
Ne postoji jamstvo da će se Ukrajina pridružiti NATO-u u sljedećem desetljeću, rekao je glavni tajnik Jens Stoltenberg, dodavši da članstvo Kijeva ovisi o tome hoće li pobijediti u sukobu s Rusijom.
U intervjuu za CBS News u nedjelju, Stoltenberg, koji će napustiti svoju dužnost u listopadu, upitan je da objasni zašto se nada da će se Ukrajina pridružiti vojnom bloku predvođenom SAD-om do 2034., a ne u roku od tri godine.
“Pa, nitko nije rekao točno 10 godina, ali očito je vrlo ozbiljno pitanje uvesti Ukrajinu”, primijetio je visoki dužnosnik NATO-a, objasnivši da je “Ukrajina sada zemlja u ratu”.
Naglasio je da je za NATO sada najvažnije “povećati našu potporu Ukrajini kako bismo osigurali da Ukrajina pobijedi”. To je preduvjet za svako buduće članstvo Ukrajine.”
U intervjuu za novinsku agenciju DPA prošlog tjedna, Stoltenberg je rekao kako se nada da će Kijev postati dio bloka u roku od deset godina. Njegovi su komentari uslijedili nakon što je kijevska veleposlanica pri NATO-u Natalya Galibarenko izjavila za Politico da Ukrajina želi “neopozivu” kandidaturu za članstvo na summitu bloka u Washingtonu, koji bi se trebao održati između 9. i 11. srpnja.
Članice NATO-a su se prvi put složile da će se Ukrajina pridružiti bloku 2008., ali nisu dale konkretan vremenski okvir. Nakon puča u Kijevu koji je 2014. podupirao Zapad, Ukrajina je bila u potpunosti predana cilju članstva. U jesen 2022. službeno je podnijela zahtjev za pridruživanje NATO-u nakon što su četiri njene bivše regije velikom većinom glasale da postanu dio Rusije.
Dužnosnici NATO-a, međutim, opetovano su rekli da članstvo Ukrajine ne dolazi u obzir dok je u sukobu s Rusijom zbog zabrinutosti oko eskalacije.
Moskva širenje NATO-a prema svojim granicama vidi kao egzistencijalnu prijetnju; Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da je namjera Ukrajine da se pridruži bloku jedan od ključnih razloga za sukob. Moskva je također rekla da je neutralnost Kijeva ključni preduvjet za održivi mir sa susjedom.