Najpopularniji britanski lanac supermarketa Aldi počeo je predstavljati novu “hranu” baziranu na kukcima kao alternativu mesu.
Diskontni lanac mješovitom robom Aldi planira prodavati gotova jela od insekata za obitelji koje imaju problema s kupnjom pravog mesa.
Tvrtka kaže da će ovaj potez pomoći potrošačima da zadovolje dnevne potrebe obitelji za proteinima usred rastućih cijena hrane.
Posljednjih su godina globalisti poput Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) i Billa Gatesa promovirali bube poput cvrčaka kao jeftin i održiv oblik proteina.
Aldi trenutno istražuje koje proizvode na bazi insekata može nabaviti kao zamjenu za meso.
Tvrtka planira nabaviti proizvode tvrtke Yum Bug, koja proizvodi gotovu hranu za insekte.
Osnivači Yum Buga Aaron Thomas i Leo Taylor upravo su otvorili svoj prvi restoran koji poslužuje hranu od insekata.
Godine 2022. ovaj je homoseksualni par nasumično odabran među stotinama prijavljenih za pojavljivanje u emisiji Aldi’s Next Big Thing na Channel 4.
Thomas iz Islingtona u Londonu rekao je:
„U misiji smo promijeniti percepciju insekata kao hrane; jedan su od najodrživijih izvora proteina na svijetu.”
Dodao je da cvrčci sadrže i do 70% proteina, što je tri puta više od količine proteina u govedini.
Thomas također tvrdi da cvrčci imaju više željeza od špinata, više kalcija od mlijeka i tri puta više omega-3 masnih kiselina od lososa.
Neka su izvješća čak označila insekte kao “superhranu”.
“Oni su nevjerojatna superhrana”, tvrdi Thomas. “Želimo uvesti konzumaciju insekata u mainstream.” Ako uspijemo doći pred Aldijevu publiku, to bi bila nevjerojatna prilika.”
U međuvremenu, Taylor je otkrio da su on i Thomas “godinama” jeli bube. Sasvim prikladno, rekao je da su počeli raditi svoje prve recepte na bazi insekata u garaži svojih roditelja.
“Aaron i ja godinama kuhamo s kukcima”, rekao je Taylor. “Počelo je 2017. eksperimentiranjem vikendima u garaži mojih roditelja, kuhanjem po raznim receptima i objavljivanjem sadržaja na internetu. Tada smo prodali naše prve kutije s receptima za insekte iz naših spavaćih soba tijekom karantene, i tu je sve počelo.”
Ovo dolazi u trenutku kada WEF i Gates napreduju u zamjeni govedine lažnim “mesom” uzgojenim u laboratoriju ili napravljenim od insekata.
Prošle je godine Gatesova tvrtka za proizvodnju lažnog mesa dobila savezno odobrenje Ministarstva poljoprivrede Sjedinjenih Država (USDA) za prodaju proizvoda za potrošnju američkoj javnosti.
Odobrenje je označilo značajnu prekretnicu za industriju mesa uzgojenog u laboratoriju.
WEF inzistira na tome da će lažno meso i insekti igrati ključnu ulogu u zadovoljavanju sve većih potreba za proteinima rastuće globalne populacije.
Nedavno se Jeff Bezos iz Amazona pridružio Gatesu u podršci industriji lažnog mesa.
Golema ulaganja Bezosa i Gatesa naglašavaju potencijal koji ulagači visokog profila vide u ovom alternativnom izvoru proteina. Njihovo sudjelovanje naglašava obećanje industrije da će se pozabaviti ekološkim problemima povezanima s tradicionalnom proizvodnjom mesa.