13-godišnjakinja u Švicarskoj želi promjenu spola jer se osjeća kao dječak: Roditelji izgubili skrbništvo nad njom

13-godišnjakinja u Švicarskoj želi promjenu spola jer se osjeća kao dječak: Roditelji izgubili skrbništvo nad njom

U Švicarskoj mlada djevojka govori roditeljima da ima muški “rodni identitet”. Roditelji traže psihološku podršku za svoju kćer, ali joj ne žele dati blokatore puberteta ili nešto slično. Nešto kasnije na njihovu nesreću intervenirao je i ured za mlade.

U Švicarskoj su vlasti jednoj obitelji oduzele malodobnu kćer jer su roditelji odbili dati dijete na operaciju promjene spola. Sada 16-godišnjakinja više od godinu dana živi u domu za mladež odvojena od obitelji, javlja organizacija ADF International koja pravno zastupa roditelje.

Sukladno tome, mlada je osoba prije tri godine rekla svojim roditeljima “u kontekstu postojećih psihičkih poteškoća u razdoblju Corone” da je njezin “rodni identitet” muški. Djevojčica je tada imala 13 godina. Prema izvješću, tijekom ove faze bila je “puno vremena provela sama i online”.

Roditelji, “koji žele ostati anonimni iz sigurnosnih razloga i zaštite svoje djece”, zatim su otišli u državnu bolnicu. Tamo je u terminu od pola sata dijagnosticirano da 13-godišnjakinja pati od rodne disforije i da treba uzimati blokatore puberteta. Roditelji su odbacili ovu metodu liječenja i umjesto toga potražili psihoterapijski tretman za svoju kćer.

Sud ukinuo pritvor

Međutim, priča se da je njezina škola u to vrijeme tretirala 13-godišnjakinju kao dječaka i dala joj novo ime i muške zamjenice. Prema ADF-u, škola je provela “društvenu tranziciju protivno izričitim željama roditelja”.

“Društvena tranzicija” dio je “afirmativnog” pristupa liječenju rodne disforije. U većini slučajeva to je preteča fizičkih i nepovratnih koraka poput uzimanja blokatora puberteta i hormona ili kirurških intervencija.

Roditelji su potom poslali školi znanstvene studije i ukazali na nekoliko zakona u različitim zemljama koji dovode u pitanje afirmativni pristup liječenju rodne disforije. Kao odgovor, škola je navodno kontaktirala ured za socijalnu skrb mladih i LGBT organizaciju Le Refuge koju financira država.

“Le Refuge” je potom optužio roditelje za zlostavljanje na dogovorenom terminu u školi jer su više voljeli psihoterapijski tretman nego kćerinu promjenu spola. Kaže se da je ured za skrb o mladima kasnije rekao roditeljima da trebaju “jednostavno prihvatiti da imaju sina”.

Zbog toga je obiteljski sud roditelje djelomično lišio prava na skrbništvo i boravište. U travnju 2023. dijete je odvedeno u državni dom za mlade, gdje je završilo psihoterapijski tretman i započelo “daljnje korake prema promjeni spola pod utjecajem ‘Le Refugea’ i ureda za skrb za mlade.” Ured za mlade i LGBT organizacija prethodno su djevojku uvjeravali da je njezin psihoterapeut “transfobičan”.

O postupanju s djevojkom odlučuje Ured za mladež

Osim toga, sud je roditeljima oduzeo odluku o liječnicima i prenio je na ured za mlade. Daljnjom presudom roditelji su također bili prisiljeni predati osobne dokumente djevojčice kako bi ona legalno promijenila spol. Pravna promjena spola također je dio afirmativnog pristupa i daljnji korak prema fizičkoj promjeni spola.

Prema ADF-u, roditelji trenutačno pokušavaju vratiti puno skrbništvo i pravo boravka za svoju kćer te poništiti spomenute odluke. Odvjetnik odgovoran za slučaj, Felix Böllmann, citiran je u izvješću: “ Djeca koja se osjećaju nelagodno zbog svog biološkog spola zaslužuju da se s njima postupa dostojanstveno i osjetljivom psihološkom skrbi – zato su roditelji uložili mnogo ljubavi i truda u to      

Roditelji bi doživjeli najgoru noćnu moru svake majke i oca. “Njihovo dijete je oduzeto samo zato što su ga pokušali zaštititi.” Posljedice su pogubne ne samo za obitelj, već i za društvo u cjelini. “Nitko ne može tvrditi da je slobodan ako roditelji mogu izgubiti kćer samo zato što potvrđuju biološku stvarnost”, jasno je rekao odvjetnik obitelji.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp