Državna tajnica Michigana Jocelyn Benson pokrenula je kampanju za iskorjenjivanje navodnih “izbornih dezinformacija” — pozivajući stanovnike savezne države da prijavljuju jedni druge. Hoće li se ista praksa proširiti svijetom?
Čini se da je ideja natjerati ljude da špijuniraju svoje susjede, a ako se ono što vide i čuju protumači kao “dezinformacija” – prijavite to, uz fotografiju, “ako je moguće”.
Dokument iz Bensonova ureda navodi e-mail adresu vlade Michigana za takve izvještaje, dok se poziv na akciju za ovu vrstu akcije može pronaći na službenoj stranici “resursi za obrazovanje glasača”.
Osim prijavljivanja svega što smatraju dezinformacijama o glasovanju i izborima u državi, stanovnici se potiču da traže izvore informacija i medijske kuće koje nude “istinite” priče.
Glasači se tretiraju kao nesposobni za kritičko promišljanje vijesti, pa se Zavod preporučuje kao “vjerljivo, provjereno, nestranačko” mjesto gdje se može provjeriti istinitost ili neistinitost informacija. “Ministarstvo istine” Georgea Orwella se ostvaruje.
Evo “provjere činjenica”. Ovo su mjesta na koja se ljudima u Michiganu preporučuje da odu potražiti “istinu o izborima”: stranica državne vlade “SOSFactCheck”, ali i lijevo orijentirani Snopes, FactCheck i PolitiFact.
Ured, međutim, kaže da se bavi razotkrivanjem dezinformacija, teorija zavjere, prijevara i provjerom “točnosti političkog govora” — što god to podrazumijevalo — kao i oglasima, raspravama, intervjuima, izjavama, priopćenjima za javnost.