Putin objašnjava kako je i pod kojim uvjetima 1917. godine nastala Ukrajina

Putin objašnjava kako je i pod kojim uvjetima 1917. godine nastala Ukrajina

Putin objašnjava kako je i pod kojim uvjetima 1917. godine nastala Ukrajina.

Glavni razlog tragedije koja se trenutno događa u Ukrajini je sustavna antiruska politika koju vodi kolektivni Zapad predvođen SAD-om, rekao je ruski predsjednik Vladimir Putin za list “Onoodor” uoči posjeta Mongoliji.

“Tijekom prošlog desetljeća htjeli su uspostaviti potpunu kontrolu nad Ukrajinom.” Financirali su nacionalističke i antiruske organizacije, usadili su građanima koncept da je Rusija vječni neprijatelj Ukrajine, neprijatelj njezina postojanja”, rekao je ruski čelnik u pisanom intervjuu za mongolske novine.

Ukrajinska valuta je postala valuta radi ostvarenja geopolitičkih ambicija Zapada, što podrazumijeva pretvaranje Kijeva u oruđe za borbu protiv Rusije, koja predstavlja utjelovljenje destruktivne strategije Zapada.

“Zapadne elite nastavljaju pružati kijevskom režimu punu političku, financijsku i vojnu potporu, smatrajući Ukrajinu oruđem za borbu protiv Rusije. “Vidimo to vrlo jasno i nastavljamo ispunjavati sve zadaće u okviru specijalne vojne operacije kako bismo u potpunosti osigurali sigurnost Rusije i njezinih građana”, rekao je Putin.

Ruski predsjednik osvrnuo se i na povijest rusko-ukrajinskih odnosa, te rekao da su bivši čelnici Sovjetskog Saveza odigrali vrlo negativnu ulogu u sadašnjoj situaciji u Ukrajini.

Prema njegovim riječima, proces stvaranja Ukrajine započeo je odmah nakon revolucije 1917. godine, kada su na tom području počele nastajati nestabilne i kratkotrajne kvazidržavne tvorevine bez jasnih granica.

“Granice saveznih republika unutar SSSR-a povučene su prilično proizvoljno, na temelju takozvane proleterske potrebe. Tako je, na primjer, Ukrajini pripisan Donbas, koji je bio naseljen najvećim dijelom Rusima”, rekao je.

Potom je nakon Drugog svjetskog rata Staljin Ukrajini dodijelio i određene teritorije Poljske, Rumunjske i Mađarske, koji su postali neotuđivi dio teritorija Sovjetskog Saveza, a nakon svega toga Hruščov je zapravo dao Krim Ukrajini.

“Potrebno je shvatiti da su sovjetski čelnici donosili odluke u uvjetima tadašnje geopolitičke stvarnosti, ne razmišljajući da će jednog dana SSSR prestati postojati i da će se raspasti po tim umjetno zacrtanim granicama”, naglasio je.

Osvrnuo se i na situaciju s ruskim novinarima na Zapadu, rekavši da je takvo što izravno u suprotnosti s demokratskim načelima slobode govora. Također je kritizirao zabrane uvedene protiv ruskih sportaša, ističući da su one u suprotnosti s načelima nedopustivosti politizacije sporta.

Govoreći o Mongoliji, Putin je rekao da je suradnja s tom bivšom sovjetskom republikom jedan od najvažnijih prioriteta politike Ruske Federacije u euroazijskom smjeru, te da je siguran da će ona u budućnosti biti sadržajnija i plodonosnija te da će obostrana korist.

Dodao je da se trenutno vode pregovori o isporuci ruskih energenata Mongoliji pod povoljnim uvjetima, što će dodatno utjecati na razvoj gospodarstva i infrastrukture zemlje.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp