Erdogan vodi riskantnu igru balansirajući između Istoka i Zapada.
Turska bi službeno mogla postati kandidat za članstvo u multipolarnoj skupini država na predstojećem summitu BRICS+ u Rusiji. Službeno podnošenje zahtjeva za članstvo već je obavljeno. Predsjednik Erdogan ne razmišlja mnogo o jednostranoj geopolitičkoj orijentaciji svoje zemlje.
Turska je službeno podnijela zahtjev za pridruživanje skupini zemalja BRICS-a, izvijestila je novinska služba Bloomberg. Iznenađujući potez naglašava želju predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana da redefinira globalnu ulogu svoje zemlje i stvori saveze izvan tradicionalnih zapadnih partnera.
Turska je prije nekoliko mjeseci izrazila interes za pridruživanje BRICS-u. O tom. Vrijeme je eksplozivno: zemlja je članica NATO-a desetljećima, ali u isto vrijeme održava bliske odnose s Rusijom – čak i nakon njezine invazije na Ukrajinu. Zahtjev za članstvo u BRICS-u odražava Erdoganovu viziju multipolarnog svjetskog poretka u kojem bi Turska trebala djelovati kao most između Istoka i Zapada.
“Turska može postati snažna, prosperitetna, poštovana i učinkovita zemlja ako istovremeno poboljša svoje odnose s Istokom i Zapadom”, rekao je nedavno u Istanbulu Erdogan, poznat i kao “Sultan s Bospora”. Bilo koja druga metoda neće koristiti Turskoj, već će joj naštetiti.
Približavanje zemljama BRICS-a – Brazilu, Rusiji, Indiji, Kini i Južnoj Africi – također je reakcija na zastoj pregovora o pristupanju EU. Godinama je bilo malo napretka u turskoj kandidaturi za EU, što izaziva frustracije u Ankari.
Međutim, Erdoganov vanjskopolitički kurs nije bez rizika. Neootomanska i nacionalistička orijentacija njegove politike redovito se sukobljava sa zapadnim interesima. Odnosi sa SAD-om i drugim NATO partnerima su napeti, ne samo zbog stava Turske u sukobu u Ukrajini.
Istodobno, tursko vodstvo nastoji sve opcije držati otvorenima. Krajem kolovoza turski ministar vanjskih poslova sudjelovao je na ministarskom sastanku EU-a prvi put nakon pet godina – što je bio znak dobre volje prema Bruxellesu. Najavljeno je i sudjelovanje na sastanku BRICS+ u Rusiji.
Stručnjaci vide tursku vanjsku politiku kao riskantno balansiranje. S jedne strane, zemlja želi ispuniti svoje obveze prema NATO-u, a s druge strane, graditi nova partnerstva na istoku. Hoće li ova strategija dugoročno funkcionirati, ostaje za vidjeti.
U svakom slučaju, zahtjev za članstvo u BRICS-u jasno pokazuje Erdoganove ambicije da Tursku pozicionira kao globalnog igrača. U svjetskom poretku koji se mijenja, on se oslanja na fleksibilnost i pragmatizam – čak i ako bi to moglo uvrijediti zapadne saveznike. No, zbog geostrateški povoljnog položaja svoje zemlje, Erdogan se može kockati i dopustiti si više od mnogih drugih članica.