Studija pokazuje statističku povezanost između cijepljenja protiv Covida i prekomjerne smrtnosti u EU

Studija pokazuje statističku povezanost između cijepljenja protiv Covida i prekomjerne smrtnosti u EU

Studija pokazuje statističku povezanost između cijepljenja protiv Covida i prekomjerne smrtnosti u EU.

U novoj studiji australski farmakolog pokazao je jasne statističke korelacije između prekomjerne smrtnosti u EU i takozvanih cijepljenja protiv Covida-19: radio je s podacima Eurostata iz 31 zemlje za razdoblje između ožujka 2023. i siječnja 2024., postotak od Cijepljene osobe u dotičnoj populaciji i broj primijenjenih doza cjepiva. Korelacije ovih podataka su značajne. Za MWGFD, Harald Walach izjavljuje: Mit o cijepljenju koje spašava život je još jednom opovrgnut.

Emisija MWGFD, objavljena 2. rujna 2024.; Autor: Harald Walach

Novi rad australskog farmakologa Raphaela Latastera (1), objavljen u časopisu “Bulgarian Medicine”, pokazuje jasnu korelaciju prekomjerne smrtnosti u Europi s “cijepljenjima” protiv Covid-19. Rad koristi podatke europske statističke agencije Eurostat o prekomjernoj smrtnosti u 31 europskoj zemlji od ožujka 2023. do siječnja 2024. te ih povezuje s podacima o postotku cijepljenog stanovništva i broju doza cjepiva iz internetske baze podataka “Our World in Data ” (OWID). 

Odnosno, za svaki mjesec od 23. ožujka do 24. siječnja bili su dostupni podaci o višku smrtnosti za svaku od 31 zemlje, kao i podaci o broju doza cjepiva ili postotku cijepljenih po zemlji. U svakom mjesecu postoji korelacija srednje veličine, koja je u svakom slučaju značajna osim u studenom 2023. 

Ova je korelacija veća za niz doza cijepljenja. Korelacije se kreću između r = .25 i r = .65. Korelacije su mjere odnosa i izražavaju snagu odnosa između dviju varijabli. Mogu varirati između 0 (bez odnosa) i +1 (maksimalni pozitivni odnos) ili -1 (maksimalni negativni odnos).

Ovdje pronađene korelacije su umjereno jake i vrlo jasne jer su značajne u gotovo svakom mjesecu. Budući da značaj ovisi o broju slučajeva i da je u ovom izračunu dostupna samo 31 zemlja, odnosi moraju biti relativno jasni u svim zemljama u istom smjeru da bi došlo do značaja. Veličina koeficijenta korelacije pokazuje snagu veze (bez obzira na značaj). Ako ga kvadrirate, dobit ćete udio zajedničke varijacije. Koeficijent korelacije od r = .5, na kvadrat, rezultirao bi r 2  = .25 i stoga bi predstavljao 25% uobičajene varijacije.

Jednostavnim jezikom to znači: Tijek cijepljenja i prekomjerna smrtnost imaju zajedničku varijaciju između 6% i 40%. Drugim riječima: cijepljenja protiv Covid-19 i prekomjerna smrtnost u Europi jasno su povezani između ožujka 2023. i siječnja 2024. Nažalost, zašto su samo ti mjeseci odabrani ili su dostupni nije spomenuto u članku i to je slaba točka.

Suprotno tome, opovrgnuta je i česta tvrdnja da su “cijepljenja” protiv Covida-19 spasila živote. Jer da su samo pozitivni, onda ne bi bilo korelacije. Osim toga, Rainer Klement prošle je godine pokazao da je često citirana studija modeliranja Watsona i kolega (2) jednostavno pogrešna jer se temelji na netočnim pretpostavkama modela (3). Nesreća je što takva izvješća o hiperventilaciji revno preuzimaju mediji. S druge strane, trijezna kritika, kao u našem slučaju, mora proći mnoge krugove recenziranja i ponovnih prijava dok se ne objavi i tada više nikoga nije briga.

Studija Lataster definitivno pokazuje da se potencijal nuspojava ovih “cijepljenja” protiv Covid-19 ne smije podcijeniti i da se treba pomnije ispitati. Autor s pravom ističe da njegova studija ne može dokazati uzročnost. Da biste to učinili, morali biste provesti detaljne studije dugih vremenskih nizova u svakoj zemlji, a one oduzimaju mnogo vremena. Skandal je da naši dobro opremljeni uredi ne provode takve istrage po službenoj dužnosti. Ali sada znamo: oni su vezani uputama. A koji političar voli sam sebi kopati grob? Tako će u doglednoj budućnosti privatni istraživači bez javne potpore, poput Raphaela Latastera provoditi takva istraživanja.

književnost

  1. Lataster, R. (2023). Prekomjerna smrtnost u Europi u korelaciji je s cijepljenjem protiv COVID-19 do 2024.  Bugarska medicina, 13(2), 24-28.  ttps://basa.bg/en/images/Br_02_2023_bulgarska_medicina.pdf
  2. Watson, OJ, Barnsley, G, Toor, J, Hogan, AB, Winskill, P, i Ghani, AC (2022.). Globalni utjecaj prve godine cijepljenja protiv COVID-19: studija matematičkog modeliranja. Lancet zarazne bolesti. doi: https://doi.org/10.1016/S1473-3099(22)00320-6
  3. Klement, R.J. i Walach, H. (2023). SEIR modeli u svjetlu kritičkog realizma – kritika pretjeranih tvrdnji o učinkovitosti cijepljenja protiv Covida 19. Futures, 103119. doi:https://doi.org/10.1016/j.futures.2023.103119

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp