Njemačka potpisala migracijski sporazum s Kenijom i uskoro bi 250.000 Kenijaca moglo krenuti put Njemačke.
Njemačka je sklopila sporazum o migraciji s Kenijom kako bi “olakšala” deportaciju Kenijaca bez prava na ostanak i promicala zapošljavanje kvalificiranih radnika. Prilikom službene prezentacije sporazuma nisu navedene konkretne brojke.
Kenijski predsjednik tada je za “Deutsche Welle” govorio o 250.000 Kenijaca koji bi trebali dobiti posao u Njemačkoj. Nasuprot tome, postoji najviše 800 Kenijaca koji bi mogli biti deportirani – od kojih se većina ionako “tolerira”.
Savezna vlada se oslanja na sporazume s drugim zemljama kako bi bolje kontrolirala migraciju. Takvi sporazumi već postoje s Indijom, Gruzijom i Marokom; S Kolumbijom je također dogovorena bliža suradnja u upravljanju migracijama. U planu su dogovori s drugim zemljama, primjerice s Uzbekistanom. Za Njemačku općenito nema prednosti.
U petak je kancelar Olaf Scholz također dogovorio takav sporazum o migracijama s kenijskim predsjednikom Williamom Rutom. Time se želi olakšati vraćanje ljudi bez prava na ostanak i promicati zapošljavanje kvalificiranih radnika. Savezna ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser i ministar vanjskih poslova Kenije Musalia Mudavadi potpisali su novi sporazum u Berlinu tijekom posjeta kenijskog predsjednika. Nakon potpisa, Scholz i Ruto govorili su o situaciji u kojoj svi pobjeđuju, ali nisu dali nikakve konkretne informacije.
Statt die Grenzen zu schließen, macht #Scholz die Schleusen noch weiter auf: 250.000 Kenianer sind dazu eingeladen, nach Deutschland zu kommen. #DeshalbAfD #AfD https://t.co/ahJLWv4HD1 pic.twitter.com/nAHmQna2IP
— Alice Weidel (@Alice_Weidel) September 14, 2024
Ruto je u intervjuu za Deutsche Welle postao jasniji. Rekao je da će sporazum stvoriti 250.000 radnih mjesta za mlade Kenijce. Federalno ministarstvo unutarnjih poslova i domovine odmah je demantiralo ovu izjavu na X: “Ova vijest je pogrešna. Migracijski sporazum između Njemačke i Kenije ne sadrži nikakve brojeve niti kontingente kvalificiranih radnika iz Kenije koji bi mogli raditi u Njemačkoj. Svi kandidati moraju ispunjavati kriterije iz Zakona o kvalificiranoj imigraciji.”
Diese Nachricht ist falsch. Das Migrationsabkommen zwischen Deutschland und Kenia enthält keinerlei Zahlen oder Kontingente von Fachkräften aus Kenia, die in Deutschland arbeiten könnten. Alle Bewerber müssen die Kriterien des Fachkräfteeinwanderungsgesetzes erfüllen. https://t.co/XnT8cWZIMX
— Bundesministerium des Innern und für Heimat (@BMI_Bund) September 14, 2024
Intervju s Rutom još uvijek možete pronaći na stranicama Deutsche Wellea – u bilješci su dodali da je Savezno ministarstvo unutarnjih poslova jasno poručilo da su te brojke “neobvezujuće”. Pozvao se na odredbe njemačkog Zakona o imigraciji kvalificiranih radnika. Kenijska vlada još nije komentirala Berlinovu protuizjavu. Je li to nesporazum? Ako je broj samo “neobvezujući”, to nije kontradikcija s Rutoovom izjavom. Može se pretpostaviti da je u pregovorima sigurno spomenuta brojka. Odakle bi ih inače Ruto nabavio?
Ovaj sporazum teško da će pridonijeti većem broju deportacija jer Kenija nije jedna od glavnih zemalja porijekla tražitelja azila. Prema Saveznom uredu za migracije i izbjeglice, 818 Kenijaca mora napustiti zemlju, od kojih se 738 tolerira; Stoga je deportacija privremeno obustavljena. U Njemačkoj je registrirano ukupno 15.000 Kenijaca.