Optužbe za cenzuru i spor oko upravljanja potresli Bruxelles, u sve su se uključile i Sjedinjene Države.
Povjerenik EU-a za unutarnje tržište Thierry Breton jučer je najavio ostavku. Iznenadni odlazak jedne od najutjecajnijih osoba Europske komisije dolazi usred kontroverzi oko njegovog pristupa digitalnoj regulaciji i stalnih pokušaja cenzuriranja platformi društvenih medija. Čak je i američka vlada morala objaviti zapaljivo pismo zbog njegovog bijesa cenzure.
Breton, koji igra ključnu ulogu u digitalnoj politici EU-a od 2019., kao glavni razlog svog odlaska naveo je “nepomirljive razlike” s predsjednicom Komisije Ursulom von der Leyen.
U oštroj izjavi povjerenik u odlasku optužio je von der Leyen za “upitno vodstvo” i nedostatak transparentnosti u procesima donošenja odluka. “Ne mogu mirne savjesti nastaviti služiti u administraciji koja se toliko udaljila od načela demokratske odgovornosti i otvorenog dijaloga”, naveo je Breton u svom pismu ostavke.
Thierry Breton, the Euro bureaucrat who waged war against Elon Musk, has lost. He has resigned in disgrace. pic.twitter.com/khK2BHJHoS
— Ian Miles Cheong (@stillgray) September 16, 2024
Međutim, izvori upoznati s tim pitanjem sugeriraju da bi Bretonov odlazak mogao biti povezan s rastućim kritikama njegovog gušenja reguliranja platformi društvenih medija, posebice njegovih kontroverznih postupaka prema X-u (bivši Twitter). Posljednjih mjeseci Breton se našao na meti kritika zbog onoga što su kritičari opisali kao jednostrani pokušaj cenzuriranja sadržaja na X-u.
Dokumenti pred Odborom za pravosuđe Zastupničkog doma američkog Kongresa pokazuju da je Breton vršio pritisak na X da ukloni određene postove i račune, izazivajući ozbiljnu zabrinutost u vezi slobode izražavanja i ograničenja regulatorne ovlasti EU-a.
Natürlich berichten die Deutschen Qualitätsmedien nicht:
— henning rosenbusch (@rosenbusch_) September 16, 2024
Kurz vor Bretons Rücktritt, bekam er noch ein Schreiben des US-Justizausschuss im Repräsentantenhaus, in welchem ihm der Vorsitzende Jim Jordan nochmal erklärt, was es mit freier Meinungsäußerung auf sich hat:
“Ihre… pic.twitter.com/Ikj6GpXxmf
Reakcija SAD-a na ove akcije bila je brza i oštra. U pismu od 10. rujna 2024., predsjednik Odbora za pravosuđe Predstavničkog doma izrazio je “ozbiljnu zabrinutost” u vezi s Bretonovim ponašanjem, rekavši da “čini se da krši međunarodno pravo i narušava suverenitet Sjedinjenih Država”.
Pismo, upućeno izravno Bretonu, zahtijevalo je objašnjenje za ono što je opisalo kao “izvansudske” pokušaje cenzuriranja američke tvrtke. Istaknuo je konkretne slučajeve u kojima je Breton navodno prijetio X-u “nesrazmjernim kaznama” ako ne udovolji njegovim zahtjevima za uklanjanje sadržaja.
🚨Bad Kitteh demands the resignation of EU Commissioner, Thierry Breton, for a major conflict of interest! He is the same dude going after Elon Musk. And the company he was CEO of for ten years is profiting from his censorship!
— Bad Kitty Unleashed 🦁 (@pepesgrandma) July 16, 2024
When Thierry Breton took his European Commission… pic.twitter.com/wgUv5a1rMR
Ova intervencija američkih zakonodavaca naglašava globalni utjecaj digitalnih propisa EU-a i delikatnu ravnotežu između zaštite korisnika i očuvanja slobode izražavanja na internetu. Bretonov pristup digitalnoj regulaciji dugo je bio kontroverzan unutar EU-a. Dok su pristaše hvalile njegove napore da tehnološke divove pozove na odgovornost, kritičari su tvrdili da njegove metode često graniče s pretjerivanjem i ugrožavaju osnovna prava. Francuz je postao simbol totalitarnih ograničenja slobode izražavanja i slobode tiska na internetu.
"Attention Seeking" EU Commissioner Thierry Breton Resigns After Musk-Trump Censorship Dust-Up
— Tim Gradous (@tgradous) September 16, 2024
"You asked France to withdraw my name - for personal reasons that in no instance you have discussed directly with me."
@zerohedge https://t.co/5q5111TlAr
Ostavka je izazvala žestoku raspravu o budućnosti digitalne politike EU-a. Dok se prašina nakon ovog političkog potresa sliježe, ostaju pitanja o dugoročnom utjecaju na odnose EU-a i SAD-a, budućnosti regulacije društvenih medija i osjetljivoj ravnoteži između zaštite korisnika i očuvanja slobode izražavanja u digitalnom dobu. Nadolazeći tjedni nedvojbeno će donijeti intenzivne rasprave o smjeru digitalne politike EU-a.