Povjerenik EU-a za digitalne tehnologije Breton podnio ostavku: optužbe za cenzuru i spor oko upravljanja potresli Bruxelles

Povjerenik EU-a za digitalne tehnologije Breton podnio ostavku: optužbe za cenzuru i spor oko upravljanja potresli Bruxelles

Optužbe za cenzuru i spor oko upravljanja potresli Bruxelles, u sve su se uključile i Sjedinjene Države.

Povjerenik EU-a za unutarnje tržište Thierry Breton jučer je najavio ostavku. Iznenadni odlazak jedne od najutjecajnijih osoba Europske komisije dolazi usred kontroverzi oko njegovog pristupa digitalnoj regulaciji i stalnih pokušaja cenzuriranja platformi društvenih medija. Čak je i američka vlada morala objaviti zapaljivo pismo zbog njegovog bijesa cenzure.

Breton, koji igra ključnu ulogu u digitalnoj politici EU-a od 2019., kao glavni razlog svog odlaska naveo je “nepomirljive razlike” s predsjednicom Komisije Ursulom von der Leyen.

U oštroj izjavi povjerenik u odlasku optužio je von der Leyen za “upitno vodstvo” i nedostatak transparentnosti u procesima donošenja odluka. “Ne mogu mirne savjesti nastaviti služiti u administraciji koja se toliko udaljila od načela demokratske odgovornosti i otvorenog dijaloga”, naveo je Breton u svom pismu ostavke.

Međutim, izvori upoznati s tim pitanjem sugeriraju da bi Bretonov odlazak mogao biti povezan s rastućim kritikama njegovog gušenja reguliranja platformi društvenih medija, posebice njegovih kontroverznih postupaka prema X-u (bivši Twitter). Posljednjih mjeseci Breton se našao na meti kritika zbog onoga što su kritičari opisali kao jednostrani pokušaj cenzuriranja sadržaja na X-u.

Dokumenti pred Odborom za pravosuđe Zastupničkog doma američkog Kongresa pokazuju da je Breton vršio pritisak na X da ukloni određene postove i račune, izazivajući ozbiljnu zabrinutost u vezi slobode izražavanja i ograničenja regulatorne ovlasti EU-a.

Reakcija SAD-a na ove akcije bila je brza i oštra. U pismu od 10. rujna 2024., predsjednik Odbora za pravosuđe Predstavničkog doma izrazio je “ozbiljnu zabrinutost” u vezi s Bretonovim ponašanjem, rekavši da “čini se da krši međunarodno pravo i narušava suverenitet Sjedinjenih Država”. 

Pismo, upućeno izravno Bretonu, zahtijevalo je objašnjenje za ono što je opisalo kao “izvansudske” pokušaje cenzuriranja američke tvrtke. Istaknuo je konkretne slučajeve u kojima je Breton navodno prijetio X-u “nesrazmjernim kaznama” ako ne udovolji njegovim zahtjevima za uklanjanje sadržaja.

Ova intervencija američkih zakonodavaca naglašava globalni utjecaj digitalnih propisa EU-a i delikatnu ravnotežu između zaštite korisnika i očuvanja slobode izražavanja na internetu. Bretonov pristup digitalnoj regulaciji dugo je bio kontroverzan unutar EU-a. Dok su pristaše hvalile njegove napore da tehnološke divove pozove na odgovornost, kritičari su tvrdili da njegove metode često graniče s pretjerivanjem i ugrožavaju osnovna prava. Francuz je postao simbol totalitarnih ograničenja slobode izražavanja i slobode tiska na internetu.

Ostavka je izazvala žestoku raspravu o budućnosti digitalne politike EU-a. Dok se prašina nakon ovog političkog potresa sliježe, ostaju pitanja o dugoročnom utjecaju na odnose EU-a i SAD-a, budućnosti regulacije društvenih medija i osjetljivoj ravnoteži između zaštite korisnika i očuvanja slobode izražavanja u digitalnom dobu. Nadolazeći tjedni nedvojbeno će donijeti intenzivne rasprave o smjeru digitalne politike EU-a.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp