AI sada može predvidjeti zločine prije nego što se dogode i to na temelju CCTV analize u stvarnom vremenu

AI sada može predvidjeti zločine prije nego što se dogode i to na temelju CCTV analize u stvarnom vremenu

AI sada može predvidjeti zločine prije nego što se dogode i to na temelju CCTV analize u stvarnom vremenu.

Je li to budućnost prevencije kriminala?

Izračunavanje rizika: Iako koncept potječe iz ranijih književnih djela i filozofskih rasprava, film Minority Report donio je ideju da vlasti sprječavaju zločine prije nego što se dogode u stvarnosti. Zahvaljujući južnokorejskim istraživačima, ova bi vizija uskoro mogla postati stvarnost.

Južnokorejski Institut za istraživanje elektronike i telekomunikacija predstavio je “Dejaview” – sustav umjetne inteligencije koji analizira snimke videonadzora kako bi otkrio i potencijalno spriječio kriminalna djela.

Dejaview koristi strojno učenje za analizu obrazaca i otkrivanje znakova nadolazećih zločina. Čimbenici kao što su doba dana, lokacija, prethodni incidenti i druge varijable uzimaju se u obzir kako bi se procijenio rizik od sumnjivog incidenta.

Prema izvješću TechXplorea, temeljna tehnologija radi na dva načina. Prvo, postoji model predviđanja temeljen na vremenu i prostoru koji procjenjuje elemente kao što je je li se zločin prethodno dogodio u udaljenom području kasno noću.

Ako, između ostalog, mirna, udaljena lokacija ima slične okolišne čimbenike kao prethodni noćni incident, sustav procjenjuje rizik od drugog incidenta kao visok.

Vlasti tada mogu proaktivno pomnije nadzirati te visokorizične zone korištenjem sustava videonadzora kako bi spriječile incidente prije nego što se dogode i u skladu s tim postavile hitne službe. U terenskim testovima korištenjem podataka iz grada Seocho, ovaj sustav “prediktivnog mapiranja zločina” postigao je točnost od 82,8%.

Druga komponenta Dejaviewa je “predviđanje recidiva usmjereno na osobu”. Usredotočuje se na ljude koji su u “visokom riziku” od ponovnog počinjenja kaznenog djela. Prateći njihove obrasce kretanja, tehnologija može analizirati ukazuje li njihovo ponašanje da bi uskoro mogli ponovno počiniti zločin.

Kako je Dejaview stekao svoju inteligenciju, tehnologija je uvježbana na golemom skupu podataka od preko 32.000 CCTV isječaka koji su bilježili razne incidente u razdoblju od tri godine. AI je naučio prepoznati obrasce iz ovih podataka i sada primjenjuje ovo “znanje” na scenarije uživo.

Naravno, orwellovske implikacije predviđanja zločina koje pokreće umjetna inteligencija zasigurno će potaknuti raspravu, osobito kada je u pitanju praćenje ljudi. Trenutno se čini da ETRI ograničava primjenu Dejaviewa na infrastrukturu javne sigurnosti kao što su zračne luke, energetski objekti, tvornice i praćenje nacionalnih događaja. Komercijalna uporaba za specijalizirane sigurnosne usluge očekuje se do kraja 2025.

Južna Koreja nije jedina zemlja koja istražuje ovu tehnologiju. Argentina je također uspostavila novu AI jedinicu koja koristi posebne algoritme za sprječavanje, otkrivanje, istraživanje i kazneni progon kriminalaca. Argentinski pristup ide korak dalje analizirajući podatke izvan videonadzora, uključujući društvene medije, web stranice pa čak i mračni web.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp