Telefon kao oružje postalo je znanstveno-fantastična stvarnost.
Ono što smo prije smatrali čistom fikcijom špijunskih trilera ili znanstvenofantastične literature počinje se pojavljivati u stvarnosti. Jučerašnji događaji u Libanonu pokazuju da se i bezopasne naprave mogu pretvoriti u instrumente uništavanja.
Autori ovih žanrova često koriste svoju maštu kako bi zamislili budućnost u kojoj se obične stvari poput telefona, dojavljivača ili drugih komunikacijskih uređaja mogu koristiti kao oružje. Sada, nažalost, ta vizija postaje stvarnost.
Jučerašnji događaji u Libanonu pokazuju da se i bezopasne naprave mogu pretvoriti u instrumente uništavanja. U utorak je došlo do niza eksplozija komunikacijskih uređaja, točnije dojavljivača, koji su eksplodirali u džepovima svojih korisnika. Rezultat je više od 2750 ozlijeđenih i osam mrtvih, kako je izvijestio libanonski ministar zdravstva Firas Abiad.
Među ozlijeđenima uglavnom su pripadnici militantne skupine Hezbollah, uključujući Radwanovu elitnu jedinicu. Eksplozije su se dogodile ne samo u južnim predgrađima Beiruta, gdje Hezbollah ima jaku poziciju, već i u drugim područjima Libanona, pa čak i u Siriji.
Ovi događaji postavljaju pitanje: Trebamo li se početi brinuti o elektroničkim uređajima koje rutinski nosimo sa sobom? Može li naš telefon, dojavljivač ili druga tehnologija postati opasno oružje koje se može daljinski aktivirati i izazvati smrtonosnu eksploziju?
Hezbolah je za napade okrivio Izrael i obećao odmazdu. Istodobno je pojačan strah od daljnje eskalacije sukoba između Izraela i Hezbollaha, na što je ukazao i UN. Ovaj nas incident podsjeća da se tehnologije koje nam olakšavaju život lako se mogu zloupotrijebiti za uništenje.
U kontekstu ovih događaja, pitamo se trebamo li preispitati naš odnos s tehnologijom. Elektronički uređaj u našem džepu koji nam inače pomaže u komunikaciji može postati prijetnja. Ova nas misao navodi na dublje razmišljanje o tome što nosi budućnost i koliko daleko smo spremni ići u svijetu u kojem se tehnologija može upotrijebiti protiv nas.
Iako je još prerano donositi konačne zaključke, jedno je sigurno – znanstvena fantastika postaje stvarnost, a s njom i nove opasnosti koje smo do sada smatrali plodom bujne mašte.
Na društvenim mrežama vodi se burna rasprava. O situaciji je vrlo prikladno napisao Ondřej Neff, na primjer, koji postavlja “pitanje za pametne glave” i pita: Ako se malena litijska svjetiljka u dojavljivaču može daljinski detonirati, što je s baterijom od pet metara u električnom automobilu koji je stalno povezan s internetom?