Jesmo li u opasnosti? Što znamo o proizvođačima elektronike koji su povezani s eksplozijama u Libanonu

Jesmo li u opasnosti? Što znamo o proizvođačima elektronike koji su povezani s eksplozijama u Libanonu

Jesmo li u opasnosti? Što znamo o proizvođačima elektronike koji su povezani s eksplozijama u Libanonu.

Libanon je u previranju nakon 48 sati terorističkih napada za koje su odgovorne izraelske obavještajne službe koje su imale za cilj pogoditi Hezbollah nizom koordiniranih eksplozija elektroničkih uređaja. Koje su tvrtke, marke i uređaji pogođeni? Evo što znamo.

Proizvođači ručnih komunikacijskih uređaja kontroliraju štetu nakon niza eksplozija u utorak i srijedu u Libanonu koje su ubile desetine i ozlijedile tisuće.

Za svakoga tko cijeni privatnost, teroristički akti predstavljaju zastrašujući novi rizik jer pokazuju da obavještajne agencije mogu koristiti vaše uređaje ne samo da vas špijuniraju, već i da vas ubiju bez upozorenja ili zakonskog postupka ako im idete na živce. Evo što znamo o tvrtkama čiji su proizvodi korišteni u napadima u Libanonu:

Gold Apollo : Ovaj tajvanski proizvođač alfanumeričkih dojavljivača i bežičnih rješenja za restorane i ugostiteljstvo u središtu je zbivanja dok je serija AR924 dojavljivača ove tvrtke masovno eksplodirala ( do 5000 odjednom ) u Libanonu i Siriji u utorak.

Osnivač Gold Apolla Hsu Ching-Kuang objasnio je medijima da je dotične dojavljivače prema licenci proizveo BAC Consulting KFT, sumnjivi podizvođač sa sjedištem u Mađarskoj koji je registriran 2022. sa samo jednim zaposlenikom i djeluje iz male zgrade u stambenoj zgradi. području u Budimpešti bez ikakve vanjske prisutnosti. 

Hsu tvrdi da Gold Apollo nije dizajnirao niti proizveo smrtonosne dojavljivače – rečeno je da je svaki od njih bio napunjen s tri grama eksploziva. Izvršna direktorica BAC Consultinga Cristiana Barsony-Arcidiacono, diplomantica LSE-a i Sveučilišta u Londonu te bivša savjetnica Europske komisije, izjavila je za američke medije da ona “nije napravila dojavljivače” i da je “bila samo voditelj”. Vladin glasnogovornik rekao je u izjavi da BAC Consulting nema proizvodni pogon u Mađarskoj.

Icom Incorporated: proizvođač bežičnih, Wi-Fi i SIP rješenja sa sjedištem u Osaki, Icom, druga je tvrtka koja je široko upletena u ovo pitanje putem svoje eksplozivne serije ručnih radija IC-V82 VHF. Tvrtka ne može potvrditi isporuku svojih proizvoda u Libanon i izjavila je da je prestala proizvoditi ovaj određeni primopredajnik 2014. godine. Iz Icoma su uvjeravali da svoju robu prodaju samo preko ovlaštenih trgovaca i da su imali problema s krivotvoriteljima koji koriste njihovu marku. 

Promotivna slika koja prikazuje Icomovu VHF seriju ručnih radija IC-V82. © Fotografija: Icom

Libanonski mediji izvijestili su da su i drugi elektronički uređaji eksplodirali u ovotjednom pokolju, od kućnih solarnih panela i automobilskih baterija do električnih skutera, čitača otiska prsta, prijenosnih računala i pametnih telefona, uključujući iPhone. Ova izvješća još treba neovisno provjeriti.

Apple je izgubio dio svog ugleda posljednjih godina zbog grešaka u proizvodnji koje su uzrokovale nasumično zapaljenje ili eksploziju iPhonea tijekom punjenja te skandala u koje su umiješane obavještajne agencije koje su koristile njegove proizvode za nadzor korisnika. Međutim, do danas nije bilo javno prijavljenih incidenata iPhonea koji su namjerno korišteni kao improvizirane eksplozivne naprave.

Razmjeri i opseg prijavljenih napada naveli su neke promatrače da posumnjaju da su možda umiješane baterije koje prodaju sumnjivi prodavači trećih strana.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp