Migrant koji je prethodno osuđen za silovanje, usmrtio je mladu studenticu u Francuskoj.
Unatoč presudi za silovanje iz 2019. i nalogu da napusti Francusku, 22-godišnji Marokanac Taha O. ostao je zbog neuspjeha deportacije, što je rezultiralo brutalnim ubojstvom 19-godišnje studentice Philippine u Parizu. Uhićen je u Ženevi ovog utorka.
U još jednoj potresnoj tragediji koja se mogla spriječiti, 19-godišnja Filipinka, studentica u Parizu, postala je posljednja žrtva francuske politike otvorenih granica. Osumnjičenik, 22-godišnji marokanski državljanin Taha O., uhićen je ovog utorka u Ženevi nakon brutalnog zločina koji je još jednom razotkrio smrtonosne posljedice imigrantskog stava francuske ljevičarske vlade. Philippine je bila bistra mlada žena koja je studirala financijsku ekonomiju i inženjerstvo na Sveučilištu Paris-Dauphine, čiji je obećavajući život nasilno prekinut prošlog petka u Parizu.
Taha O., već poznat francuskim vlastima po povijesti nasilja i seksualnih prijestupa, osuđen je na sedam godina zatvora zbog silovanja 23-godišnjakinje 2019. Šokantno, unatoč kriminalnom dosjeu, nije deportiran nakon što je odslužio kaznu, nego je ostao u zemlji — njegova je prisutnost još jedan neporeciv propust francuskog imigracijskog sustava.
Podložno “Obvezi napuštanja francuskog teritorija” (OQTF), Taha nije imao zakonsko pravo biti u Francuskoj, ali zahvaljujući popustljivosti trenutne politike, slobodno je lutao.
Le suspect du meurtre de Philippine interpellé en Suisse: de nationale marocaine, l'homme de 22 ans fait l'objet d'une OQTF pic.twitter.com/mLH5LeEaa5
— BFM Paris Île-de-France (@BFMParis) September 24, 2024
Njegovo puštanje na slobodu samo nekoliko tjedana prije ovog zločina, nakon što je neko vrijeme proveo u centru za administrativni pritvor, postavlja hitna pitanja o previdu—ili nedostatku istih—od strane francuske vlade.
Kako je mogao slobodno počiniti još jedno gnusno djelo u srcu Pariza, ubiti Philippine i ukrasti njezinu bankovnu karticu, nastavljajući svoj pohod gotovo nekažnjeno? Njegov DNK pronađen je na mjestu zločina, učvršćujući vezu s njegovim prezira vrijednim činom.
Tijelo mlade studentice otkriveno je u Bois de Boulogne, nekoliko stotina metara od njenog sveučilišta. U očajničkoj želji da je pronađu, njezini su rođaci organizirali potragu, a na kraju su je pronašli putem geolokacije njezina telefona. Ono što su pronašli bilo je poražavajuće – ugašen mladi život i ostavljena obitelj u žalosti, a sve zato što je opasnom kriminalcu dopušteno ostati u Francuskoj unatoč višestrukim upozorenjima.
Francuske vlasti tek trebaju objasniti zašto je osuđenom silovatelju, kojeg je označio Automatizirani sudski dosje počinitelja seksualnih ili nasilnih prijestupa (FIJAIS), dopušteno ostati u zemlji i zašto njegov odlazak nije bio prisilan. Taha O. pokušao je pobjeći diljem Europe, prvo je lociran u blizini Annecyja, a zatim se uputio u Švicarsku, gdje je konačno uhićen na željezničkoj stanici u Ženevi.
Francuska ljevičarska vlada dugo je zagovarala svoju politiku otvorenih granica kao suosjećajnu i inkluzivnu, ali slučajevi poput filipinskinog ubojstva otkrivaju sumornu stvarnost njihove neuspješne useljeničke politike. Nasilnim kriminalcima dopušteno je ući u zemlju, počiniti užasne i brutalne zločine, a zatim ostati slobodni počiniti daljnja gnusna djela. U isto vrijeme, građani koji poštuju zakon suočavaju se sa pravnim posljedicama za osudu ovih politika.
Ova tragedija je poražavajući podsjetnik na opasnosti koje predstavlja neuspjeh vlade da ispuni svoju odgovornost da zaštiti vlastite građane. Koliko još nevinih života mora biti izgubljeno prije nego što Francuska preispita svoju useljeničku politiku i stavi na prvo mjesto sigurnost svojih ljudi? Philippineina smrt trebala bi poslužiti kao još jedan poziv na buđenje – onaj koji se ne smije ignorirati.