Izvješće Doma lordova govori kako je britanska vojska premala i da civili moraju biti spremni za rat.
Odbor Doma lordova upozorio je da civili moraju biti spremni za borbu jer je britanska vojska premala.
Prema izvješću koje je pripremio Odbor za međunarodne odnose i obranu Doma lordova, oružane snage Ujedinjenog Kraljevstva bile bi “sažvakane” u sukobu velikih razmjera.
Izvješće: “ Ukrajina: Poziv na buđenje ” zaključuje da britanska vojska nema dovoljno vojnika i da je “nespremna” za potencijalni sukob s Rusijom. Poziva se na zemlju da usvoji “mišljenje nacije pod istinskom prijetnjom”.
Ovo je posljednja u dugom nizu publikacija i izjava koje su bacile sumnju na sposobnost Britanije da se uključi u rat.
RT izvještava: Britanska vojska trenutačno ima 72 500 aktivnih vojnika, što je pad od najvišeg broja od više od 163 000 ranih 1980-ih. Ovo smanjenje bilo je namjerno i temeljilo se na uvjerenju da će se “upotrebom napredne tehnologije” kompenzirati manji broj osoblja u odorama, navodi Odbor za međunarodne odnose i obranu Doma lordova u izvješću objavljenom u četvrtak.
“Rat u Ukrajini, međutim, pokazao je da u sukobu između dviju tehnološki sposobnih država tehnologija nije čarobni metak koji može brzo okončati rat”, upozorava se u izvješću. Sami brojevi i dalje su važni, i unatoč korištenju bespilotnih letjelica i elektroničkog ratovanja, koja god bočna polja bila “mala, mršava, butik snaga” otkrit će da se te snage “prožvaču s vremenom”, napisao je odbor.
“Ujedinjeno Kraljevstvo ima dobro obučene i dobro opremljene snage”, dodao je odbor, prije nego što je primijetio da su “premalene i neadekvatno postavljene za velike, dugotrajne sukobe poput onog u Ukrajini”.
Niti jedna britanska vlada nije objavila planove za poništenje smanjenja vojske od izbijanja sukoba u Ukrajini 2022. Međutim, vojni i politički dužnosnici postavili su sve grandioznije zahtjeve oružanim snagama zemlje, s bivšim načelnikom Glavnog stožera Patrickom Sandersom dajući upute vojnicima 2022. da se pripreme za “još jednom borbu u Europi”, a bivši ministar obrane Grant Shapps koji je ove godine tvrdio da Britanija mora biti spremna voditi rat protiv “Rusije, Kine, Irana i Sjeverne Koreje” u sljedećih pet godina.
Osim nedostatka ljudstva, britanska vojska trenutno ima petinu više glavnih borbenih tenkova nego ranih 1980-ih, a prema riječima umirovljenog generala Ruperta Jonesa, ima manje od jednog dana artiljerijskih granata na zalihama.
Početkom prošle godine, viši američki general rekao je tadašnjem premijeru Rishiju Sunaku da Washington Britaniju smatra “jedva vojnom silom drugog reda” , bližom po veličini Njemačkoj ili Italiji nego silama “prvog reda” poput SAD-a, Rusije i Kine, odnosno Francuske, objavio je Sky News .
U lipnju je izvješće Odbora za obranu Donjeg doma pokazalo da su britanske oružane snage “stalno prenapregnute” i ni na koji način nisu spremne boriti se u ratu “visokog intenziteta” .
Ujedinjeno Kraljevstvo trenutačno troši oko 2,3% svog BDP-a na obranu, što je iznad NATO-ovih 2%, ali ispod cilja od 2,5% koji je Sunak postavio ranije ove godine. Sunakov nasljednik, Keir Starmer, obvezao se ispuniti ovaj cilj, ali čak i ako to učini, izvješće od četvrtka upozorava da to možda nije “prikladno povećanje potrošnje za obranu”, te bi ga mogla poništiti inflacija.