Prijeti li Europi nestanak struje zbog kineske fotonaponske tehnologije?
Ovisnost Europe o fotonaponskim uređajima značajno se povećala posljednjih godina. Sve više kućanstava i tvrtki oslanja se na solarne sustave za proizvodnju električne energije i unaprjeđenje energetske tranzicije. Ali usred ovih pozitivnih pomaka pojavljuje se mračnija prijetnja koju mnogi zanemaruju: ovisnost o kineskim proizvođačima fotonaponskih pretvarača mogla bi predstavljati ozbiljan sigurnosni rizik za europsku opskrbu električnom energijom.
Opasna ovisnost
Inverteri su srce svakog fotonaponskog sustava. Oni pretvaraju stvorenu istosmjernu struju u korisnu izmjeničnu struju i prate stanje sustava. Ali činjenica da velik dio pretvarača instaliranih u Europi dolazi od kineskih proizvođača mogla bi postati značajan problem. Prema analizama, kineske tvrtke dominiraju globalnim tržištem: više od 50% pretvarača prodanih diljem svijeta dolazi iz Kine¹.
Ti su uređaji često spojeni na internet i šalju svoje podatke na poslužitelje – često u Kini. U teoriji, to omogućuje praktično daljinsko praćenje i održavanje. Ali ista bi se tehnologija također mogla zloupotrijebiti. U geopolitički napetoj situaciji, kao što su trgovinski sporovi ili sankcije, kineske vlasti bi teoretski imale priliku pristupiti kontroli pretvarača².
Ono što situaciju čini još nesigurnijom je to što čak i lokalni instalateri fotonaponskih sustava već mogu pristupiti pretvaračima svojih kupaca putem svog softvera za nadzor. Ova opcija daljinskog pristupa obično se koristi za korisničku podršku, kao što je brzo rješavanje problema u servisu nakon prodaje. Ali ono što instalater može učiniti na licu mjesta, proizvođač iz Kine također može učiniti na daljinu – samo u mnogo većoj mjeri i po mogućnosti s drugačijim namjerama³.
Mračan scenarij
Zamislite: Europa odlučuje Kini uvesti strože carine i sankcije zbog geopolitičkih napetosti. Ove mjere teško su pogodile kinesko gospodarstvo, a vlada je odlučila uzvratiti. Imajući pristup fotonaponskim pretvaračima, mogli bi isključiti značajan dio solarnih sustava u Europi pritiskom na gumb. Posljedice bi bile katastrofalne: u roku od nekoliko minuta kolabirali bi veliki dijelovi opskrbe energijom u Europi.
Trenutna elektroenergetska infrastruktura nije projektirana da podnese takav iznenadni gubitak. Alternativnim elektranama – poput elektrana na ugljen ili plin – bili bi potrebni sati ili čak dani da popune nastalu prazninu. U međuvremenu bi moglo doći do rasprostranjenih nestanaka struje koji bi masovno utjecali na život u Europi. To ne bi bio kratkotrajan problem, već bi mogao trajati tjednima ili čak mjesecima⁴.
Geopolitička dimenzija
Činjenica da Europa toliko ovisi o kineskim tehnologijama trebala bi biti alarmantna. Fotonaponski pretvarači nisu samo tehnički uređaji, oni su potencijalno instrument geopolitičke moći. Sa svakim novim paketom sankcija protiv Kine povećava se vjerojatnost da će ta ovisnost postati sredstvo pritiska⁵.
Europa mora hitno djelovati. Diverzifikacija opskrbnih lanaca i potpora domaćim proizvođačima prvi su koraci, no samo to nije dovoljno. Potrebne su stroge sigurnosne mjere za zaštitu postojećih sustava od mogućih napada. Osim toga, mora se otvoreno razgovarati o rizicima korištenja tehnologija koje su tako blisko povezane s geopolitičkim suparnikom. Prema izvješćima, tržište fotonaponskih pretvarača poraslo je za 48% samo između 2021. i 2022.⁶. Velik dio ovog rasta došao je od kineskih kompanija – opasna ovisnost.
Programer upozorava na kolaps
Nizozemski programer Bert Hubert opisuje sličnu opasnost. Zabrinut je zbog masovnog oslanjanja na platforme za upravljanje temeljene na oblaku koje centralno kontroliraju solarne sustave. Prema Hubertu, oni bi se mogli isključiti ili njima manipulirati na daljinu – i to na razini koja je usporediva s proizvodnjom nekoliko nuklearnih elektrana. Milijuni solarnih ploča u Europi mogli bi biti povučeni iz upotrebe u isto vrijeme, što bi dovelo do kolapsa električne mreže⁷.
Zaključak
Prijetnja kontrole pretvarača nije hipotetička, već stvarna. U svijetu u kojem geopolitičke napetosti rastu, europska ovisnost o kineskim tehnologijama mogla bi biti kobna. Iznenadni kvar solarnih sustava bacio bi Europu u mrak – doslovno i figurativno. Na europskim političarima je da ozbiljno shvate ovaj rizik i poduzmu proaktivne mjere prije nego što bude prekasno.