U ovo doba godine ježevi najviše trebaju našu pomoć, a evo i zašto…
Ako u hladnim mjesecima pronađete ježa u ovom položaju, nemojte ga zakopati niti baciti u smeće jer to je jež koji spava svoj zimski san od studenog do ožujka.
Uglavnom, ježevi kopaju rupe kako bi ostali sigurni, ali ovih dana imamo sve manje zelenih površina, grmlja ili šumovitih površina i sve je teže pronaći sigurno mjesto za zimski san.
Neki od njih mogu doći u vaš vrt tražeći sklonište i toplinu za zimski san, drugi se mogu toliko iscrpiti od gledanja da na kraju spavaju na čudnim mjestima kao što su rubovi cesta ili čak pločnici.
Tijekom hibernacije, njihov otkucaj srca i opće tjelesne funkcije značajno se usporavaju kako bi se sačuvala energija, što može zbuniti osobu da pomisli da je jež mrtav.
U slučaju da vidite ježa koji miruje, provjerite je li na sigurnom i toplom mjestu i može li trajati pet mjeseci. Ako u svom vrtu ili negdje na ulici nađete ježa, napravite rupu u kartonskoj kutiji i stavite ga na suho, sigurno i tiho mjesto kako bi kvalitetno i sigurno proveo hladne mjesece.
Ježevi su ugrožena vrsta, potpuno su bezopasni i vrlo važni u našem ekosustavu. Jedu bube, puževe, žabe, guštere, zmije itd. Uništava i mišja gnijezda.
Ne boje se ni pčela ni osa. Jež može lako uništiti gnijezdo stršljena i pojesti njegove stanovnike ne obraćajući pažnju na njihove ugrize.
Znanstvenici su odavno primijetili otpornost ježeva na jake otrove, uključujući i ubode insekata, ali još ne znaju za ovaj fenomen protuotrova.
Budite oprezni ako vidite ježa tijekom hladnih mjeseci.
Ništa ne košta pomoći tako krhkom stvorenju.