Bill Gates traži državne subvencije jer je posao s lažnim mesom u opasnosti od bankrota

Bill Gates traži državne subvencije jer je posao s lažnim mesom u opasnosti od bankrota

Bill Gates traži državne subvencije jer je posao s lažnim mesom u opasnosti od bankrota,

Tvrtka Billa Gatesa koja proizvodi laboratorijsko meso koje uzrokuje rak doživjela je tako spektakularan neuspjeh da milijarder sada moli vladu da subvencionira njegove tvrtke za proizvodnju lažnog mesa kako bi ih održao na životu.

Preliminarni podaci tvrtke rizičnog kapitala AgFunder pokazuju da je financiranje u sektoru lažnog mesa palo za 78% na 177 milijuna dolara u 2023., s 807 milijuna dolara u 2022. i vrhunca od 989 milijuna dolara u 2021. godini.

Kao odgovor na nagli pad ulaganja, mnogi startupi laboratorijskog mesa smanjili su svoju radnu snagu i konsolidirali svoje poslovanje, dok drugi potpuno zatvaraju svoja vrata. Sada žele da porezni obveznici preuzmu teret da im pomognu popraviti brod nakon što su riskirali s nečim za što su mnogi od nas od početka znali da je osuđeno na propast.

Na Future Food-Tech Innovation Summitu koji je nedavno održan u Londonu, predstavnici industrije uzgojenog mesa pozvali su vlade da se pridruže.

Potpredsjednik Mosa Meata za globalne odnose s javnošću Robert Jones upozorio je da “postoji dolina smrti koju mi ​​kao industrija ne možemo proći bez velike injekcije državnih ulaganja”.

Primjerice, Poljska je nedavno dala subvenciju od 2 milijuna eura tvrtki koja proizvodi uzgojeno meso. Godine 2022. nizozemska vlada najavila je da će osigurati 65 milijuna dolara javnog novca za potporu uzgoju mesa iz stanica i proizvodnji mliječnih proizvoda prilagođenih životinjama.

Zagovornici alternativnih proteina žalili su se da je USDA uložila samo 124 milijuna dolara u njihovo subvencioniranje, dok je USDA dala više od 59 milijardi dolara subvencija proizvođačima stoke.

“Jedan od najvećih promašaja u povijesti hrane”

Nekada se reklamiralo kao rješenje za sve, od globalnog zatopljenja do gladi, postaje sve teže ignorirati ozbiljne nedostatke mesa uzgojenog u laboratoriju. Ne samo da nije tako ekološki prihvatljiv kao što proizvođači žele da vjerujemo, već zdravstveni rizici koje predstavlja također mogu biti značajni.

Konzultant za prehranu Julian Mellentin rekao je: “Ovo će ostati zabilježeno kao jedan od najvećih promašaja u povijesti prehrane. Poslovne škole će predavati nastavu o mesu uzgojenom u laboratoriju.”

Laboratorijski proces proizvodnje mesa zahtijeva vrlo skupe hranjive tvari i zahtjevne laboratorijske uvjete. A proizvodni proces, za koji su zagovornici isprva tvrdili da smanjuje emisije ugljika u usporedbi s uzgojem stoke, pokazalo se da povećava emisije 4 do 25 puta u odnosu na tradicionalno meso — da ne spominjemo da krave uništavaju zemlju na kojoj pasu, a poboljšavaju je.

Nadalje, učinci konzumiranja ove neprehrane na ljudsko zdravlje su nepoznati i proći će mnogo godina prije nego što dugoročni rizici postanu očiti.

Međutim, još gorući problem za meso uzgojeno u laboratoriju je nedostatak potražnje, pri čemu mnogi potrošači dižu nos na pomisao da jedu ovu odvratnu hranu.

Mellentin je primijetio: “Čak je i probni marketing prestao jer nitko nije želio proizvod – jednostavno je previše čudno. Ljudi vrlo nevoljko stavljaju tehnologiju u svoja tijela.”

Regulatori su cinični prema mesu uzgojenom u laboratoriju

Florida i Alabama već su zabranile prodaju uzgojenog mesa i plodova mora, dok ih škole u Iowi ne smiju kupovati. Očekuje se da će i na saveznoj razini biti ograničen, barem donekle. Na međunarodnoj razini, francuski zakonodavci predstavili su zakon o zabrani mesa, dok je Italija već zabranila njegovu prodaju.

Poput mnogih drugih takozvanih zelenih inicijativa koje nisu izvrsna alternativa za koju se predstavljaju, poput električnih automobila, meso uzgojeno u laboratoriju ne ispunjava svoja obećanja i ispada da je gore od tradicionalnog mesa u svakoj mogući način na koji se nada zamijeniti.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp