Putin ističe globalne izazove s kojima će se svijet suočiti u narednim desetljećima

Putin ističe globalne izazove s kojima će se svijet suočiti u narednim desetljećima

Putin ističe globalne izazove s kojima će se svijet suočiti u narednim desetljećima.

Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da bi nadolazeća desetljeća mogla biti još teža od prve četvrtine 21. stoljeća zbog porođajnih muka formiranja novog, multipolarnog svjetskog poretka.

“Ako se osvrnete na posljednjih 20 godina i razmotrite razmjere promjena, a zatim projicirate te promjene u nadolazećim godinama, moglo bi se pretpostaviti da će sljedeća dva desetljeća biti barem jednako izazovna, ako ne i veća”, rekao je Putin na plenarnoj sjednici Međunarodnog diskusijskog kluba Valdai u četvrtak, ukazujući na ‘doba temeljnih, u biti revolucionarnih promjena’ i složene procese s kojima se svijet danas suočava.

Provedba i transformacija totalitarnih ideologija u normu je prijetnja. Vidimo to na primjeru današnjeg zapadnog liberalizma koji je doveo do izrazite netrpeljivosti i agresije prema svakoj alternativi, prema svakom suverenom i neovisnom promišljanju, a danas opravdava neonacizam, terorizam, rasizam, pa čak i masovni genocid nad civilnim stanovništvom . rekao je Putin.

Danas, kaže Putin, “demokraciju neki sve više tumače kao moć manjine, a ne većine”, suprotstavljajući “tradicionalnu demokraciju i narodnu vladavinu apstraktnoj slobodi radi koje demokratske procedure, mišljenje većine, sloboda govora i “Dvostranaštvo u medijima može se zanemariti, pa čak i žrtvovati.”

“Ne može biti slučaj da se model jedne zemlje ili relativno malog dijela čovječanstva promatra kao nešto univerzalno i nameće se svima drugima”, rekao je Putin.

Opasnosti od smrtonosnog novog oružja

“Međunarodni sukobi i sporovi prepuni su uzajamno sigurnog uništenja. Uostalom, postoje oružja koja su za to sposobna, a ona se neprestano poboljšavaju i poprimaju nove oblike kako se tehnologija razvija. A klub onih koji posjeduju takvo oružje sve je veći. Nitko ne može jamčiti da oni neće biti korišteni u slučaju lavine prijetnji i potpunog rušenja pravnih i moralnih normi”, upozorio je ruski predsjednik.

Pozivi Zapada da se Rusiji, koja ima najveći arsenal nuklearnog oružja, nanese strateški poraz, odražavaju krajnju nesmotrenost zapadnih političara, barem nekih od njih. Takva slijepa vjera u vlastitu nekažnjivost i osjećaj iznimnosti može dovesti do globalne tragedije ”, rekao je Putin.

“Sada postoji samo jedan vojni blok u svijetu kojeg na okupu drže… krute ideološke dogme i klišeji – a to je Organizacija Sjevernoatlantskog saveza, koja, ne zaustavljajući svoje širenje na istočnu Europu, sada pokušava proširiti svoje pristupe na drugim regijama svijeta, kršeći vlastite ustavne dokumente”, rekao je Putin, ističući prekršena obećanja saveza da se neće širiti prema istoku i njegovo apsolutno zanemarivanje interesa Rusije.

“Na kraju je sve izgledalo kao podmukla intervencija koja je, bez pretjerivanja, rezultirala nekom vrstom poniženja ili još bolje [za NATO, ur. “Ur.] ima za cilj uništiti zemlju iznutra ili izvana”, dodao je predsjednik.

Porodne muke novog svjetskog poretka

U tom okruženju odvija se “ozbiljna, nepomirljiva borba” za formiranje novog svjetskog poretka, rekao je Putin – “nepomirljiva prvenstveno jer se čak ne radi o moći ili geopolitičkom utjecaju”, već “o sukobu oko načela koja će graditi odnose među državama i narodima u sljedećoj povijesnoj fazi. Ishod će odrediti možemo li izgraditi svijet koji svima omogućuje razvoj i rješavanje novonastalih proturječja na temelju uzajamnog poštivanja kultura i civilizacija, bez prisile ili upotrebe sile.”

“U određenom smislu, sada je trenutak istine. Stari svjetski poredak zauvijek nestaje, moglo bi se reći da je već nestao”, rekao je Putin.

“ Monopol Zapada, koji je nastao nakon raspada Sovjetskog Saveza i stečen krajem 20. stoljeća, je u opasnosti. Svaki monopol jednom prestane, kao što znamo iz povijesti. “Nemamo iluzija da su monopoli uvijek štetni – čak i za same monopoliste “, rekao je Putin, ukazujući na ” kaos i sustavne krize koje se povećavaju u zemljama koje pokušavaju voditi takvu politiku“.

Kada je Hladni rat završio, Zapad u njemu nije vidio “priliku za ponovnu izgradnju svijeta na novim, poštenim načelima”, već “svoj trijumf, svoju pobjedu, kapitulaciju naše zemlje pred Zapadom i s time priliku za “uspostaviti potpunu dominaciju”, rekao je Putin.

Opet su neki ljudi imali ideju da bi svijetu bilo bolje bez Rusije i pokušali su je dokrajčiti, uništiti sve što je ostalo nakon raspada SSSR-a, a sada kao da netko o tome sanja i misle da bi svijet bio poslušniji i da bi se njime bolje upravljalo. Ali Rusija je više nego jednom zaustavila one koji su tražili svjetsku dominaciju. A svijet bez Rusije ne bi bio ništa bolji i oni koji to pokušavaju konačno moraju shvatiti “, rekao je Putin.

Ruski predsjednik je rekao da multipolarni svjetski poredak u nastajanju mora biti svjetski poredak bez hegemona, bez “gubljenja zemalja ili naroda”. Nitko se ne bi trebao osjećati zakinutim ili poniženim. Tek tada se mogu zajamčiti istinski dugoročni uvjeti za univerzalni, pošten i siguran razvoj.”

U novom međunarodnom okruženju ne može biti govora o hegemoniji. Kada se ta nepobitna i nepromjenjiva činjenica prepozna, primjerice, u Washingtonu i drugim zapadnim prijestolnicama, proces izgradnje svjetskog sustava sposobnog odgovoriti na izazove budućnosti konačno će ući u fazu svog stvarnog stvaranja. “Ako Bog da, to će se dogoditi što je prije moguće “, rekao je Putin.

“Uvjereni smo da BRICS svima nudi dobar primjer istinski konstruktivne suradnje u novom međunarodnom okruženju”, rekao je Putin, istaknuvši da “kao što znate, i među članicama NATO-a ima onih koji su zainteresirani za blisku suradnju s BRICS-om. ”

“U međuvremenu, oni koji su zainteresirani za stvaranje pravednog i trajnog mira moraju uložiti previše truda da nadvladaju destruktivna djela koja naši protivnici čine za dobrobit svojih monopola. Očito je da se to događa – svi to vide, na samom Zapadu, na Istoku, na Jugu, svi to vide”, rekao je Putin.

Rusija ne gleda na zapadnu civilizaciju kao na neprijatelja, ne postavlja pitanje “mi ili oni” i ne pokušava nikome nametnuti svoju volju, rekao je Putin. To je politika Sjedinjenih Država i njihovih saveznika posljednjih godina i formula je za katastrofu, rekao je.

Akutni, temeljni, emocionalno nabijeni sukobi očito znatno otežavaju globalni razvoj, ali ga ne prekidaju. Lanci interakcije koji su uništeni političkim odlukama, pa čak i vojnim sredstvima, zamjenjuju se drugima. Da, puno su složeniji, ponekad zbunjujući, ali čuvaju gospodarske i društvene veze. To je ono što smo vidjeli posljednjih godina “, rekao je Putin, ukazujući na neuspjeh kolektivnog Zapada da “isključi Rusiju iz svjetskog sustava, i ekonomski i politički”.

Međunarodni diskusioni klub Valdaj je organizacija koja okuplja vodeće strane i ruske stručnjake iz područja političkih znanosti, ekonomije, povijesti i međunarodnih odnosa.

Klub je osnovan 2004. godine na inicijativu ruske novinske agencije RIA Novosti, Vijeća za vanjsku i obrambenu politiku te časopisa Russia in Global Affairs i Russia Profile. Klub svoje ime duguje mjestu svoje prve konferencije, koja se održala u Velikom Novgorodu u blizini jezera Valdai.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp