Otkriven stvaran razlog posjete glavne europske tužiteljice Laure Kovesi Hrvatskoj

Otkriven stvaran razlog posjete glavne europske tužiteljice Laure Kovesi Hrvatskoj

Otkriven stvaran razlog posjete glavne europske tužiteljice Laure Kovesi Hrvatskoj.

Svi domaći mediji potpuno su ignorirali možda najvažniji pravni akt u suzbijanju organiziranog kriminala i korupcije na prostoru cijele Europske unije, koji bi se trebao početi primjenjivati i u Hrvatskoj, a to je ujedno bio i glavni razlog nedavnog posjeta europske tužiteljice Laure Codrute Kovesi našoj zemlji.

Hrvatska na području suzbijanja organiziranog kriminala i korupcije ima bogato iskustvo, doduše, ne toliko u suzbijanju koliko u implementaciji organiziranog kriminala i korupcije u državne institucije i tijela izvršne vlasti. 

U koketiranju s kriminalom i korupcijom bilježimo neprekinuti kontinuitet od 90-ih godina do danas, a nakon svake najave obračuna s kriminalnom hobotnicom i usvajanja brojnih strategija i akcijskih planova borbe protiv organiziranog kriminala, stanje u državi bivalo je sve gore.

Otežavajuća okolnost

Europski akt o zamrzavanju i oduzimanju imovine koja je stečena kaznenim djelom Vijeće EU-a donijelo je još 14. travnja ove godine, ali o tome, kao što smo naveli, u hrvatskim medijima nije objavljen ni jedan redak, zbog čega smo odlučili detaljnije objasniti njegov sadržaj.

Vijeće EU-a još je početkom travnja donijelo pravni akt kojim se utvrđuju minimalna pravila na razni EU-a o praćenju, identifikaciji, zamrzavanju oduzimanju i upravljanju imovinom koja je stečena na osnovi kaznenih djela. Nakon što ga zemlje članice EU-a prihvate, ovaj akt postat će direktiva koja će se provoditi na teritoriju cijele Europske unije kako bi se suzbila i najmanja mogućnost prisvajanja imovine ostvarene kriminalnim djelovanjem.

Zemlje članice EU-a morat će se obvezati da će formirati i ovlastiti tijela za borbu protiv korupcije te im omogućiti sredstva i resurse potrebne za provođenje te aktivnosti. Pravila će se jednako primjenjivati na počinitelje kaznenih djela kao i na one koji će ih odbiti provoditi i one koji će te sankcije kršiti.

Na temelju direktive Vijeća EU-a, kako se navodi u informaciji o tom aktu, države članice morat će omogućiti, u prvoj fazi, zamrzavanje imovine stečene kaznenim djelom, a u slučaju pravomoćne presude, i oduzimanje imovine, predmeta i imovinske koristi.

Oduzimat će se i nelegalna imovina prenesena na treće osobe ako je treća osoba znala ili je trebala znati da je svrha prijenosa na nju bila izbjegavanje oduzimanja. Novim pravilima definiranima u travnju ove godine državama članicama omogućit će se i oduzimanje bogatstva čije se porijeklo ne može precizno utvrditi ili objasniti. Posebno otežavajuća okolnost bit će ako je to bogatstvo povezano s akterima zločinačkih organizacija.

Pri donošenju ovog akta, Vijeće EU-a imalo je u vidu nelegalno stečenu imovinsku korist organiziranih kriminalnih skupina koju su ostvarili prodajom oružja, droge, trgovinom ljudima i transportom migranata, švercom cigareta, radioaktivnog materijala, povjerljivih dokumenta, ali i drugim nezakonitim aktivnostima.

Za ovako opsežnu i odlučnu kontinuiranu antikriminalnu aktivnost na prostoru EU-a formirat će se snažni i kadrovski dobro ekipirani uredi za oduzimanje imovinske koristi, koji će ujedno i upravljati oduzetom imovinom, a planirana je međusobna prekogranična suradnja tih ureda radi kvalitetnijeg praćenja tokova novca i putova kriminalaca.

Turneja

U praćenju stjecanja imovine ti uredi surađivat će s nacionalnim tijelima i Uredom europskog tužitelja, na čijem je čelu Laura Kovesi. Za obavljanje tih poslova tim posebno formiranim uredima morat će se omogućiti pristup svim relevantnim bazama podataka i državnim registrima.

To je ujedno i bila tema sastanka tužiteljice Kovesi i premijera Andreja Plenkovića za njezina prošlotjednog posjeta Hrvatskoj i Zagrebu. Očito je Kovesi krenula na “turneju” po zemljama EU-a kako bi pripremila teren za provođenje te direktive o konfiskaciji imovine stečene kriminalom.

Iako je ona hvalila antikorupcijsku politiku hrvatske vlade, kisela lica premijera Plenkovića i sugovornika na hrvatskoj strani dala su naslutiti da bi uredi europskog tužitelja mogli čeprkati i po njihovoj imovini. Iako pravi razlozi iznenadnog posjeta Laure Kovesi nisu navedeni, prema izjavama koje su s tog sastanka plasirane u javnost, oni se potpuno poklapaju s navedenim odredbama Vijeća EU-a o oduzimanju i konfisciranju imovine stečene kriminalnim djelima.

Nadalje, predviđeno je da će uredi za oduzimanje imovinske koristi i upravljanje imovinom koje će imenovati države članice izravno upravljati zamrznutom ili oduzetom imovinom, a u tome će ih morati podupirati druga nadležna državna tijela. Tim aktom predviđa se i prodaja zamrznute imovine i prije konačnog oduzimanja.

Dodatni stimulans

Dobra vijest za poštene građane i loša vijest za kriminalce jest to da će se po relativno brzom postupku zamrzavati i oduzimati nelegalno stečena imovina. Međutim, postoji i dobra vijest za kriminalce, a loša za poštene građane, a ta je da će ta direktiva na snagu stupiti dvadesetog dana od objave u Službenom listu EU-a, nakon čega države članice imaju rok od 30 mjeseci, što su gotovo tri godine, za uključivanje odredbi direktive u svoje zakonodavstvo. Doduše, Hrvatska u svojim zakonima ima predviđeno oduzimanje protuzakonito stečene imovinske koristi, ali ga ne primjenjuje. Ovaj akt bit će dodatni stimulans sucima i državnim odvjetnicima da pročitaju što točno u tim zakonima piše.

Trideset mjeseci za implementaciju u nacionalna zakonodavstva po našem je mišljenu ipak predugo za primjenu direktive jer kriminalcima daje dovoljno vremena da zametnu tragove, ali bolje je i to nego ništa.

U Hrvatskoj se imovina nelegalno stječe u proteklih 30 godina, bilo da je riječ o pretvorbi i privatizaciji, ratnom profiterstvu, javnim radovima i natječajima ili sredstvima iz fondova EU-a, pa će uredi europskog tužitelja imati pune ruke posla.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp