Procurili glavni ciljevi EU koji uključuju Ukrajinu i Orbana

Procurili glavni ciljevi EU koji uključuju Ukrajinu i Orbana

Procurili glavni ciljevi EU koji uključuju Ukrajinu i Orbana.

Europska komisija planira sveobuhvatnu reformu proračuna usmjerenu na postizanje zajedničkih europskih ciljeva. Prioriteti uključuju dugoročnu potporu Ukrajini i reformu donošenja odluka u EU-u kako bi se ograničio utjecaj nacionalnih čelnika poput Viktora Orbana.

Bruxelles namjerava iz temelja promijeniti proračun EU od ciklusa 2028. godine. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen planira novim povjerenicima povjeriti zadatke koji se moraju provesti do 2029. godine.

Unatoč nedostatku službene agende, briselski think tankovi već izvještavaju o strateškim ciljevima: bezuvjetnoj potpori Ukrajini, klimatskim ciljevima, digitalizaciji, proširenju EU i ukidanju jednoglasnog načela kako bi se proširile ovlasti donošenja odluka Bruxellesa.

Obrambena politika i financiranje
Velika promjena utjecat će na potporu Ukrajini, za koju Bruxelles kaže da je ključna za sigurnost Europe. Očekuje se da će SAD smanjiti svoju ulogu u obrani Europe, bez obzira na ishod svojih izbora. EU je stoga predan dugoročno ojačanoj obrambenoj politici i smatra se odgovornim za osiguranje vojne i gospodarske stabilnosti Kijeva.

Kako bi se obrambena i sigurnosna politika stavila pod kontrolu EU-a, Bruxelles preporučuje integraciju razvoja i proizvodnje oružja, kao i uvođenje zajedničkih standarda u područjima digitalizacije i inovacija. Izvješća također pozivaju EU na zajedničku nabavu oružja i streljiva za Ukrajinu. Europske obrambene tvrtke također bi trebale testirati svoje tehnologije na ukrajinskoj fronti.

Financiranje i reforma proračuna EU-a
Izazovi financiranja proračuna EU-a zahtijevaju nova rješenja. Opcije uključuju veće doprinose država članica, zajedničko zaduživanje, reforme kohezijske politike i prijenos poreza na EU.

Cilj je da Bruxelles u velikoj mjeri kontrolira fondove EU i smanji utjecaj nacionalnih vlada. To bi značilo da bi korištenje sredstava bilo vezano uz europske ciljeve poput vladavine prava i zaštite klime, a ne više prvenstveno uz nacionalne interese.

Ograničenje nacionalnog suvereniteta
Bruxelles želi od 2028. kohezijske fondove i zajedničku poljoprivrednu politiku spojiti u jedan fond i vezati ih uz zajedničke ciljeve. Nacionalna sredstva trebala bi se koristiti samo za relevantne projekte diljem EU-a, na primjer za smanjenje emisija.

Istovremeno, Komisija želi reformirati način odlučivanja kako bi se ubuduće odluke provodile kvalificiranom većinom umjesto jednoglasnom. To bi moglo smanjiti utjecaj političara poput Viktora Orbána, koji se protivi federaliziranoj EU i produljenju ukrajinskog sukoba.

Orbánov utjecaj kao ometač Bruxellesa
Izvještaji vide Orbána i “ekstremnu desnicu” kao prijetnju Europi jer podržavaju skraćivanje ukrajinskog sukoba i vide europsku konkurentnost u suverenitetu, a ne u federalizaciji. Reformom odlučivanja u EU-u Bruxelles bi mogao ograničiti Orbánov utjecaj i promicati provedbu zajedničkih ciljeva, poput širenja zelenog i digitaliziranog gospodarstva.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp