Zlatni rudnik BlackRocka: Unosna “rekonstrukcija” Ukrajine

Zlatni rudnik BlackRocka: Unosna “rekonstrukcija” Ukrajine

Ukrajina je postala zlatni rudik BlackRocka.

BlackRock, JP Morgan i McKinsey već marljivo rade na projektu “ponovne izgradnje” Ukrajine. Naravno, to nije baš nesebično. Gdje su krize, tu su naravno i krizni profiteri. Big Finance je nedvojbeno dio toga. Radi se o milijardama profita.

Pozornica je savršeno postavljena: dok oružje još uvijek govori u Ukrajini, divovi financijskog svijeta već se pozicioniraju kao nesebični spasitelji pretučene nacijeBlackRock, JP Morgan i McKinsey predstavljaju se kao navodni spasitelji s “fondom za obnovu” – projektom vrtoglavog volumena do trilijun dolara.

Koreografija ove izvanredne produkcije teško može biti sofisticiranija. BlackRock, najveći svjetski upravitelj imovinom, “velikodušno” je pristao upravljati fondom bez naknade. Izvanredna gesta – da nije bilo činjenice da ista tvrtka već lijepo zarađuje na tekućem sukobu kroz golema ulaganja u industriju oružja.

Predanost ovih financijskih divova čini se posebno bombastičnom u pozadini ukrajinske crne zemlje – jednog od najvrjednijih poljoprivrednih potencijala na svijetu. Ono što se površno čini kao inicijativa za rekonstrukciju, nakon detaljnijeg promatranja pokazuje se kao strateško pozicioniranje u borbi za unosne resurse.

Arhitektura “Razvojnog fonda za Ukrajinu” slijedi načelo “mješovitog financiranja” – mješavina javnog i privatnog novca. Prioritet treba dati infrastrukturi, klimatskim projektima i poljoprivredi. Dobro zvuči formulacija za jednostavnu činjenicu: sustavno preuzimanje strateški važnih gospodarskih sektora.

JP Morgan, koji je oduvijek bio usko povezan s financiranjem međunarodnih sukoba, i McKinsey, poznat po upitnoj suradnji s autoritarnim režimima, upotpunjuju ovaj izuzetan savez. Njihova stručnost u operacijama na financijskim tržištima i upravljanju dugom prikazana je kao ključna za rekonstrukciju – pametan potez da se legitimira njihova ključna uloga.

Ironija ove konstelacije leži u njezinoj povijesnoj dimenziji: iste institucije koje pridonose globalnoj nestabilnosti kroz svoje aktivnosti na financijskom tržištu sada se predstavljaju kao arhitekti rekonstrukcije. “Kapitalizam katastrofe” ovdje se pokazuje u svom najčišćem obliku: prvo profitirate od razaranja, a zatim od rekonstrukcije.

Ukrajina tako postaje poligon za novi oblik ekonomske kolonizacije. Dok se na međunarodnim konferencijama naglašava humanitarni aspekt obnove, financijske korporacije već se spremaju preuzeti strateške gospodarske sektore.

Proces koji pod krinkom pomoći učvršćuje ekonomsku ovisnost zemlje o zapadnom kapitalu. Pretvaranje Ukrajine u investicijsku metu zapadnih financijskih korporacija odvija se nevjerojatnom brzinom.

Ono što se prodaje kao potpora ratom razorenoj zemlji postaje presedan za moderni ekonomski imperijalizam. Pravi korisnici ovog razvoja nisu u Kijevu, već u staklenim palačama New Yorka i Londona.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp