130.000 djece lišeno je hrane i lijekova pod izraelskom opsadom sjevernog djela Gaze

130.000 djece lišeno je hrane i lijekova pod izraelskom opsadom sjevernog djela Gaze

130.000 djece lišeno je hrane i lijekova pod izraelskom opsadom sjevernog djela Gaze.

Od početka listopada Izrael provodi operaciju etničkog čišćenja u sjevernom Pojasu Gaze

Međunarodna humanitarna grupa Save the Children objavila je u ponedjeljak da je oko 130.000 palestinske djece mlađe od 10 godina zarobljeno pod izraelskom opsadom u sjevernom Pojasu Gaze već 50 dana.

Organizacija je izjavila da su djeca koja žive u sjevernom Pojasu Gaze “gotovo u potpunosti odsječena u pristupu hrani, vodi i lijekovima od 6. listopada 2024., kada su izraelske obrambene snage to područje proglasile vojnom isključenom zonom”, neovisni pregled gladi. Odbor je rekao (FRC) utvrđuje da je glad u tom području ili neizbježna ili je vjerojatno već nastupila.”

Početkom listopada Izrael je naredio evakuaciju sjevernog dijela Pojasa Gaze i to područje proglasio vojnom zonom u sklopu kampanje etničkog čišćenja. Operacija je bila usmjerena na gradove Beit Lahia, Jabalia i Beit Hanoun, koji su bili pod potpunom opsadom, s malo pomoći koja je stigla do grada Gaze.

Save the Children je primijetio da je UN prije gotovo mjesec dana upozorio da je cjelokupno stanovništvo sjevernog pojasa Gaze u opasnosti od smrti, ali su izraelske snage više puta uskratile humanitarnim skupinama pristup tom području. Agencija za pomoć priopćila je da je više od sedam tjedana pokušavala dostaviti pakete s hranom sjevernom dijelu Pojasa Gaze, ali pokušaj nije uspio i pomoć je preusmjerena na jug.

Ruba, majka dvoje djece iz sjevernog Pojasa Gaze, opisala je svoju situaciju za Save the Children. “Zarobljena sam sa svojom djecom pod nemilosrdnim bombardiranjem bombi, raketa i metaka i nemam kamo pobjeći. Majka mi je paralizirana i ne mogu je ostaviti. Brata su mi ubili, muža oteli i ne znam da li je još živ. Kuća nam je uništena do temelja i čudom smo preživjeli – kaže ona.

“Bez hrane, bez čiste vode i u stalnom strahu, moje dvoje djece dobilo je osipe, a moja kćer ima krv u stolici, ali nema lijeka, nema pomoći i apsolutno ništa ne mogu učiniti. Plaču i pitaju me zašto jednostavno ne odemo, zašto njihov otac nije s nama, zašto se ne možemo vratiti normalnom životu”, nastavila je Ruba.

Dana 13. listopada, Bidenova administracija poslala je pismo pozivajući Izrael da dopusti dodatne pošiljke pomoći Gazi u roku od 30 dana. U pismu se navodi da bi to moglo imati “implikacije” na američke zakone o stranoj pomoći, koji zabranjuju pomoć zemljama koje blokiraju isporuke humanitarne pomoći.

Tijekom ovih 30 dana situacija s pomoći u Gazi se pogoršala, a Izrael se nije približio zahtjevima iz pisma. Kako je rok prolazio, Bidenova administracija je izjavila da neće imati nikakvih posljedica za Izrael, a američke isporuke oružja su nastavljene, potvrđujući da je pismo bilo samo predizborni PR trik.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp