Završio je još jedan “Crni petak” (Black Friday). Nakon Halloweena i Valentinova, Crni petak je još jedna tiha materijalna amerikanizacija našeg društva. Razlika Crnog petka u SAD-u i kod nas je velika. U američkim dućanima na Crni petak sva roba u dućanu bez obzira bila na akciji ili ne, snižena je 80 % ili više.
Kod nas u dućanima na Crni petak piše “Sniženje do 70%”. Što znači da cijene tamo ako su snižene variraju od 1 do 70 posto. S time da najviši postotak ima roba koja se ne prodaje, jer ju nitko ne želi.
Samo porijeklo imena “Crni petak”, nosi dvije priče. Jedna je opće prihvaćena, a druga proglašena prijevarom. Vi koji čitate ovaj tekst, sami promislite koja vam priča djeluje vjerodostojnije.
- godine u mjesecu rujnu dogodio se krah burze zlata te su mnogi ulagali i bankrotirali.
- godine Crni petak ime je dala policija iz Philadelphie, jer je tada bila tradicija održavanja “nogometne” utakmice prvu subotu nakon Dana zahvalnosti. Naime, taj petak nakon Dana zahvalnosti tisuće ljubitelja američkog nogometa došlo je u Philadelphiu, kako je tekma bila u subotu neki su se napili, pa radili probleme. Tamošnji trgovci vidjevši gomilu ljudi u gradu, da iskoriste prigodu, taj dan svoju su robu stavili na sniženje pod motom “Sve dam, samo da prodam”. Po službenom narativu, tako je nastao Crni petak.
- godine Crni petak asocira na početak 19. stoljeća u SAD-u kada su tamošnji robovlasnici i trgovci robljem zbog nadolazeće zime, održavali aukcijsku prodaju roblja dan poslije Dana zahvalnosti. Vjerojatno da ne bi hranili dodatna usta tokom zime kad poljoprivreda miruje.
Ova druga verzija porijekla Crnog petka označena je kao prijevara od stručnjaka, medija, Afro online medija i Fact-chekera zbog pomanjkanja dokaza.
Koja god priča bila istinita, imam pitanja koja me zanimaju. Ako ime “Crni petak” vežemo za zlato ili za trgovinu koja će zaraditi mnogo novaca na svojim rasprodajama, zašto onda to nije Zlatni petak?
S obzirom da je tu uključena kupnja, trgovina, profit, zarada, zar to nije isto kao nazivi “Zlatna groznica”,” Zlatna koka”, “Zlatno tele”? Dakle, zlatna boja bolje pristaje, jer privlači, dok crna odbija.
Po mom mišljenju druga verzija priče mi zvuči istinitije, jer zbog boje kože tadašnjih robova i samom trgovinom robljem Crni petak ima mračno poglavlje u ljudskoj povijesti.
Sve države na svijetu imaju tzv.”crno doba”. Vrijeme iz povijesti o kojem nitko ne želi glasno i javno pričati, jer otvara stare rane i podjele unutar naroda. Možda zbog tog još jednog “crnog doba” iz američke povijesti druga priča je odmah proglašena prijevarom.
Ne mogu tvrditi koja je od ovih priča istina, mogu samo logički razmišljati i postavljati pitanja na koja neću dobiti odgovor.
Tako isto postoji priča iz njemačke povijesti.
Da li znate da službeno tvornica automobila Volkswagen ne slavi pravu godišnjicu svog osnutka?
Volkswagen je osnovan 1937. godine na zahtjev Adolfa i Njemačke fronte rada. Poznati brko je i smislio naziv kompanije Volkswagen (Narodni auto). Nakon II. svjetskog rata postavljeni upravitelj britanski bojnik Ivan Hirst 1946. pokrenuo je ponovnu proizvodnju legendarne Bube. Ostalo je povijest.
Očito zbog Adolfa, Volkswagen ne slavi pravu godišnjicu osnivanja.
Da li bi vi na sva zvona objavili da se ime “Crni petak” veže uz tradiciju trgovine robljem?
Na početku sam napisao nelogičnosti “naše verzije” crnog petka. Ako je “Crni petak” dan poslije Dana zahvalnosti, zašto smo u Hrvatskoj to preuzeli ako ne slavimo američke državne praznike? Još nam samo fali vatromet 4. srpnja ( 4th July), pa da budemo prava američka kolonija.