Predsjednik Yon proglasio je izvanredno stanje u Južnoj Koreji.
U odvažnom koraku koji dodatno pogoršava ionako napetu političku situaciju u Južnoj Koreji, predsjednik Yoon Suk Yeol proglasio je izvanredno stanje ovog utorka.
Mjera je to koja zemlju gura u najgoru političku krizu od demokratizacije 1987. Meta je opozicija u zemlji.
Konzervativni šef države ovaj drastičan korak opravdava ozbiljnim optužbama protiv oporbe: provode “subverzivne aktivnosti” i planiraju “ustanak”.
U obraćanju na nacionalnoj televiziji, Yoon je rekao: “Vanjsko stanje ima za cilj eliminirati prosjevernokorejske snage i zaštititi ustavni poredak slobode.”
Čini se da je neposredni okidač za ovu ekstremnu mjeru spor oko proračuna. Oporbena Demokratska stranka progurala je smanjenu verziju proračuna u saborskom odboru za proračun, a također je podnijela zahtjeve za opoziv državnog revizora i glavnog državnog odvjetnika.
Posebno eksplozivno: Čak se i predsjednik Yoonove vladajuće Narodne stranke, Han Dong-hoon, distancira od predsjednikove odluke. “Uvođenje izvanrednog stanja je pogrešno”, rekao je Han, obećavajući da će se “oduprijeti ovoj mjeri zajedno s narodom”.
Demokratska stranka, koja drži većinu u parlamentu otkako je Yoon preuzeo dužnost 2022., odmah je sazvala hitan sastanak. Predsjednik ju optužuje za potkopavanje “temeljnih funkcija države” smanjenjem proračuna, posebice u područjima kontrole droga i javne sigurnosti.
Politički promatrači Yoonove drastične postupke vide i kao pokušaj odvlačenja pažnje s raznih skandala u koje su upleteni njegova supruga i visoki državni dužnosnici. Prethodno je odbio dopustiti neovisne istrage o ovim optužbama.
Uvođenje izvanrednog stanja označava opasnu prekretnicu u južnokorejskoj demokraciji. Mnoge Južnokorejce podsjeća na mračna vremena vojne diktature i dovodi u pitanje demokratska postignuća posljednjih desetljeća.
Naredni dani pokazat će može li zemlja položiti svoj najteži demokratski test dosad.