NASA tvrdi da je pronašla podzemni ‘grad’ skriven 100 stopa ispod površine leda

NASA tvrdi da je pronašla podzemni ‘grad’ skriven 100 stopa ispod površine leda

NASA tvrdi da je pronašla podzemni ‘grad’ skriven 100 stopa ispod površine leda.

Na golemim, ledenim ravnicama Grenlanda, mjestu koje je više sinonim za puste, arktičke krajolike nego za sjene ljudske povijesti, NASA-ini znanstvenici naišli su na nevjerojatnu anomaliju. Ispod 100 stopa leda leži ostatak prošlog doba, izvorno skriven od vanjskog svijeta i obavijen hladnoratovskom tajnom.

Ono što je u početku bilo samo radarsko skeniranje ledene tundre pretvorilo se u otkriće podzemnog “grada”, ostatka geopolitičkih strategija iz napete prošlosti. Ovo nije priča o drevnim civilizacijama, već skriveno poglavlje novije povijesti, sada zamrznuto u vremenu, čekajući da bude otkriveno. Kakve tajne krije ova ledena tvrđava? 

Otkriće Camp Centuryja

U revolucionarnoj istrazi, NASA-ina radarska tehnologija otkrila je izvanredno otkriće ispod leda Grenlanda – tajnu bazu hladnog rata poznatu kao Camp Century ili “grad pod ledom”. Otkriće, napravljeno u travnju 2024. tijekom testiranja nove radarske opreme, otkrilo je zamršene podzemne strukture koje dosad nisu viđene u tako živopisnom obliku.

Dok su NASA-ini znanstvenici testirali radar sa sintetičkom otvorom nenaseljene letjelice (UAVSAR) postavljen na zrakoplov Gulfstream III, snimili su iznenađujuću sliku. Alex Gardner, kriosferski znanstvenik u NASA-inom Laboratoriju za mlazni pogon, primijetio je : “Tražili smo sloj leda i Camp Century se pojavio. Isprva nismo znali što je to.” Ovaj napredni radarski sustav nije običan radar; dizajniran je da pruži dimenzionalniji pogled na ono što se nalazi ispod leda gledajući ne samo prema dolje, već i sa strane. 

Fotografija iz NASA Earth Observatorija

UAVSAR tehnologija se pokazala ključnom u ovom otkriću. To je omogućilo timu da vidi podzemni grad do neviđenih detalja, mapira raspored kampa u odnosu na povijesne nacrte i otkrije strukture koje je konvencionalni radar promašio. Ova nova tehnika snimanja predstavlja značajan korak naprijed u tehnologiji radara koji prodire kroz led i nudi nove načine za razumijevanje geološke i ekološke povijesti ledenih regija.

Ponovno otkriće Camp Centuryja nije samo povijesna zanimljivost, već pruža i ključne podatke za razumijevanje dinamike ledene ploče i potencijalnog utjecaja materijala koji su ostali iza njega na okoliš. Kako se klima mijenja, odgovor ledenih ploča vitalno je područje proučavanja, a UAVSAR pridonosi predviđanjima razine mora i stabilnosti leda.

Povijest Camp Century

Kamp Century, poznat kao ” Grad pod ledom ” , u početku je javnosti predstavljen kao pionirska istraživačka stanica na Arktiku. Prava je svrha, međutim, bila mnogo tajnovitija. Ovu tajnu bazu osnovao je 1959. Inženjerski korpus vojske Sjedinjenih Država i bila je dio “Projekta Ledeni crv”, namijenjenog testiranju izvedivosti postavljanja nuklearnih projektila izravno protiv Sovjetskog Saveza s golemog ledenog pokrivača Grenlanda.

Na površini, Camp Century je imao smještaj i objekte koji su podržavali znanstvena istraživanja i dnevne potrebe stanovnika, uključujući laboratorije, knjižnicu i stambene prostorije. Ovo pročelje podupiralo je priču da je to centar za polarna istraživanja, gdje su se dogodile važne znanstvene novosti, poput bušenja prvih jezgri leda koje su dale podatke o prošloj klimi Zemlje.

Pod znanstvenom krinkom, primarna svrha logora bila je mnogo više militaristička. SAD je planirao stvoriti mrežu tunela koji bi mogli smjestiti i lansirati balističke rakete “Iceman”. Ta su postrojenja trebala biti dio šire strategije kako bi se osiguralo da SAD mogu odgovoriti na sovjetske akcije tijekom Hladnog rata. Projekt je bio ambiciozan i imao je za cilj smjestiti 600 nuklearnih projektila pod krinkom znanstvenih napora na Sjevernom polu.

Baza je izgrađena duboko u ledu, s tunelima koji se protežu kilometrima. Unatoč svom inovativnom pristupu hladnoratovskoj vojnoj strategiji, projekt se suočio s nepremostivim izazovima. Dinamička priroda leda uzrokovala je strukturnu nestabilnost u tunelima, što je dovelo do čestih problema s održavanjem i konačnog odustajanja od raketnog plana. Pomicanje leda također je predstavljalo značajan rizik za strukturalni integritet objekta, što je dovelo do njegovog zatvaranja 1967.

U desetljećima nakon zatvaranja rasla je zabrinutost zbog utjecaja otpada koji je ostao iza kampa na okoliš, uključujući niskoradioaktivni otpad iz nuklearnog reaktora kampa. Studije sugeriraju da bi se, kako se klima zagrijava i led otapa, ti zagađivači mogli ispuštati u okoliš, predstavljajući nove rizike za ekosustav.

Tehnološke i arhitektonske značajke kampa Century

Izgradnja kampa Century bio je izvanredan inženjerski pothvat, osmišljen kako bi se ispitala izvedivost vojnih objekata u teškim uvjetima grenlandske ledene ploče. Ovaj projekt nije bio samo ambiciozan, već je pokazao i niz inovativnih građevinskih tehnika koje su do danas utjecale na inženjerstvo u hladnim regijama.

Kamp Century izgrađen je metodom “izreži i pokrij” u kojoj su rovovi iskopani u ledu i potom prekriveni zakrivljenim čeličnim konstrukcijama. Ova je metoda bila ključna za stvaranje zaštitnih tunela koji su činili glavnu strukturu baze. Cijeli je objekt zatim izoliran kako bi se osigurala zaštita od ekstremne hladnoće i kako bi se osiguralo da toplina stvorena u podnožju ne otopi okolni led. 

Podržavajući svoju oznaku samoodrživog podzemnog grada, Camp Century je sadržavao stambene prostorije, kuhinju, bolnicu, pa čak i kino, a sve ih je pokretao revolucionarni prijenosni nuklearni reaktor, PM-2A. Ovaj je reaktor bio bitan dio baze, osiguravajući pouzdan izvor energije u okruženju u kojem bi tradicionalne zalihe goriva bilo logistički teško održavati.

Dizajn i konstrukcija baze zahtijevala je inovativna rješenja za brojne izazove, kao što je strukturalni integritet zgrada ispod leda i upravljanje toplinskim učincima uzrokovanim toplinom koja se stvara unutar baze. Ove su inovacije imale trajan utjecaj na tehnike izgradnje bazena i proučavane su za njihovu potencijalnu primjenu u drugim udaljenim i surovim okruženjima.

Osim toga, podaci i iskustva stečena izgradnjom i radom kampa Century bili su od neprocjenjive vrijednosti u razvoju budućih dizajna kampova za ledene ploče. Ovaj je projekt pokazao da su podzemni kampovi na ledenim kapama izvedivi i praktični te da nuklearna energija može značajno smanjiti logistički teret podrške izoliranim, udaljenim vojnim objektima.

Tajne otkrivene

Otkriće prave svrhe Camp Centuryja označilo je važno poglavlje u povijesti Hladnog rata. Godinama je svijet mislio da je Camp Century samo znanstveno-istraživačka stanica usmjerena na istraživanje Arktika i uzorkovanje jezgri leda. U stvarnosti je to bio paravan za supertajnu vojnu operaciju poznatu kao Projekt Ledeni crv.

U početku prikazan kao mirno istraživačko postrojenje, Camp Century je kasnije javno hvaljen kao model polarne inovacije i tehnološkog postignuća. Postrojenje je prikazano u dokumentarcima i novinskim člancima, hvaleći njegovu naprednu infrastrukturu i potencijalna znanstvena dostignuća koja bi mogla donijeti.

Istina o kampu Century izašla je na vidjelo 1997. kada je danski parlament objavio dokumente koji pokazuju da je baza bila namijenjena kao podzemno lansirno mjesto za nuklearne projektile usmjerene na Sovjetski Savez. Ovo otkriće je šokiralo međunarodnu zajednicu, pogotovo jer je Danska dobila uvjeravanja da su operacije u kampu Century bile isključivo znanstvene.

Ovo otkriće nije samo zateglo američko-danske odnose, već je također pokrenulo važna etička i pravna pitanja o suverenitetu i teritorijalnom integritetu Grenlanda. Danska vlada izrazila je veliku zabrinutost jer nisu pristali na militarizaciju svog teritorija za koji su smatrali da se koristi u benigne znanstvene svrhe.

Deklasifikacija ciljeva projekta Iceworm dovela je do šire rasprave o utjecaju vojne baze na okoliš, posebice nuklearnog reaktora koji se koristi za napajanje kampa. Pojavila se zabrinutost zbog mogućeg ispuštanja radioaktivnog materijala pohranjenog ispod leda koji bi se mogao pojaviti iz ubrzanog otapanja leda uslijed globalnog zatopljenja.

Utjecaj kampa Century na okoliš

Otapanje grenlandskog ledenog pokrivača otkriva ostatke kampa Century, uključujući opasne materijale poput niskoradioaktivnog otpada i polikloriranih bifenila (PCB), koji su poznati kao kancerogeni. Ova potencijalna izloženost predstavlja značajnu prijetnju okolišu budući da bi ovi zagađivači mogli biti otpušteni u okolni ekosustav i šire od leda koji se topi.

Kako se led bude otapao, baza bi mogla biti otkrivena već 2090. godine, prema procjenama, otkrivajući ne samo svoju fizičku strukturu već i opasnosti za okoliš. To uključuje procijenjenih 9.200 tona fizičkih materijala, 53.000 galona dizelskog goriva i drugog toksičnog otpada kao što je PCB, koji dugo traje u okolišu i može se bioakumulirati u divljim životinjama i ljudima.

Izloženost ovim zagađivačima predstavlja ne samo rizike za okoliš, već i političke i diplomatske izazove. Čišćenje i upravljanje tim otpadom zahtijevat će koordinirane međunarodne napore, što bi moglo zategnuti odnose između Sjedinjenih Država, Danske i Grenlanda. Situacija naglašava šire utjecaje klimatskih promjena, pri čemu otapanje leda nije samo fizička promjena, već i katalizator za nove političke sukobe oko odgovornosti i upravljanja okolišem.

Odjeci leda: Razmišljanje o naslijeđu Camp Centuryja

Ponovno otkriće i predstojeće izlaganje Camp Centuryja ne samo da iznosi na vidjelo relikt Hladnog rata, već nas podsjeća i na trajan utjecaj ljudskih napora na okoliš. Ova skrivena baza, nekoć simbol vojne domišljatosti, sada predstavlja značajne ekološke rizike jer se zbog zagrijavanja klime ponovno pojavljuju učinci opasnog otpada. Predstojeći izazovi nisu samo tehnički ili ekološki, već i duboko politički, s pregovorima i odgovornostima koje obuhvaćaju nacije i generacije.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp