Novi božićni film šalje uznemirujuću poruku dok roditelji izražavaju frustracije spram Hollywooda.
Gdje god liberali vladaju, čini se da se moral raspada. Državne škole središta su moralnog propadanja. Nasilni neredi na sveučilišnim kampusima postali su norma. Mediji šire propagandu umjesto činjenica, a televizija svake godine proizvodi sve prljaviji sadržaj.
Ali možda je najupečatljiviji primjer ovog kulturnog pada Hollywood. Godinama su probuđeni filmaši podučavali Amerikance o tome u što da vjeruju dok aktivno ruše tradicionalne vrijednosti.
A što najviše mrze? Božić. Hollywood je desetljećima ciljao na ovaj sveti praznik, prikazujući ga kao zastarjelog, ekskluzivnog i kojem je potrebna progresivna promjena.
Ali njihov najnoviji božićni film mogao bi jednostavno uzeti primat.
Preko The Blazea:
Božić je, a s njim i novi božićni filmovi. Jedan od tih filmova koji su navodno prilagođeni djeci zove se “Dragi Djed Božićnjak” – s Jackom Blackom u ulozi Sotone…
U filmu njegov lik priziva disleksični učenik šestog razreda po imenu Liam koji je slučajno na pismo napisao “Sotona” umjesto “Djed Mraz”. Sotona zatim pokušava navesti Liama da proda svoju dušu za nekoliko ispunjenih želja. Liam tada zamijeni Sotonu za pravog Djeda Mraza i rečeno mu je da će mu se ispuniti bilo koje tri želje – ali cijena je vječnost u paklu.
Sotonistička spletka za praznike
Dragi Djed Božićnjak priča priču o šestogodišnjaku s disleksijom po imenu Liam koji slučajno piše pismo “Sotoni” umjesto “Djedu Mrazu”. Očekivano, nastaje kaos.
Sotona, kojeg glumi Jack Black, iskoristi priliku da prevari dječaka i zamijeni njegovu dušu za tri želje. Liam ne zna tko je njegov novi “prijatelj” i vjeruje da je Sotona Djed Mraz.
Nakon jedne želje, Sotona uskrisava Liamova brata. Film na bizaran način prikazuje Sotonu kao osobu koja je “povremeno dobre volje”.
Hollywood više niti ne pokušava sakriti svoj prijezir prema tradicionalnim božićnim vrijednostima. Najuznemirujuća rečenica u filmu? Dijete izjavljuje: “Susret sa Sotonom mogao bi biti najbolja stvar koja mi se ikada dogodila.” To nije božićno veselje, to je uvrnuta, opasna poruka upućena djeci.
Bolesna opsjednutost tamom
Konzervativna komentatorica Allie Beth Stuckey nije umanjila riječi o ovom debaklu. “Što je to s djecom i demonskim ideologijama i čarobnjaštvom što toliki naprednjaci i Hollywood toliko vole?” pitala je.
I to je pošteno pitanje. Godinama je Hollywood bio opsjednut ubacivanjem mračnih, antimoralnih tema u sadržaje prilagođene djeci. Bilo da se radi o vještičarenju, okultnom simbolizmu ili sada samom Sotoni, industrija zabave se čini fiksirana na uništavanje nevinosti.
Stuckey upozorava da je poruka dragog Djeda Mraza opasna, posebno za mlade gledatelje. Prikazujući Sotonu kao nekoga s trunkom dobre volje, film prijeti normalizacijom opasnih ideja.
“Ovo je užasna poruka”, kaže ona. “Ne biste trebali dopustiti čak ni svojim tinejdžerima da gledaju tako nešto. Bili bi uzbuđeni zbog pokušaja komunikacije sa Sotonom.”
Ona nije u krivu. Ideja o prikazivanju demonskih sila kao neshvaćenih ili čak korisnih figura je sklizak teren, posebno za dojmljive umove.
Hollywoodski rat protiv vrijednosti
Nije iznenađenje da bi Jack Black, uvjereni progresivac i pristaša Kamale Harris, potpisao ovakav projekt. Godinama su holivudske elite poput njega razgrađivale tradicionalne vrijednosti pod krinkom “zabave”.
Božić, sa svojom porukom radosti, vjere i obitelji, prirodna je meta. Podtekst filma čini se previše poznatim: podrivanje tradicionalnog morala i njegova zamjena relativizmom.
Ali Dear Santa nije samo protiv Božića, on je i protiv pristojnosti. Kada obiteljski film Sotonu prikazuje kao nekoga vrijednog povjerenja, ne govorimo o kreativnom pripovijedanju. Govorimo o kulturnoj sabotaži.
Opasna poruka za djecu
Kritičari filma, poput Stuckeyja, s pravom ističu rizike plasiranja takvih tema djeci. U svojoj srži, Dear Santa šalje poruku da je u redu koketirati s tamom.
Glorificira se ideja sklapanja poslova s vragom, dok se moralne posljedice umanjuju. Naravno, film se pokušava umotati u humor i blagdanski šarm, ali temeljna poruka je jasna – i duboko uznemirujuća.
Zašto je ovo važno
Ne radi se samo o jednom filmu. Riječ je o širem kulturnom pomaku. Hollywoodska opsjednutost nagrizanjem vrijednosti i guranjem zastarjele ideologije nije nova, ali Dragi Djed Mraz čini se kao prekretnica.
To je dokaz da nijedna tradicija, koliko god sveta bila, nije zabranjena u ime “progresivnog pripovijedanja”.
Ljudi se trebaju zapitati: Je li to vrsta sadržaja koju želimo da oblikuju naša djeca? Želimo li doista da industrija koja ne može poštovati ni Božić bude naš moralni kompas?
Ključne napomene:
- U Dear Santa,Jack Black igra ulogu Sotone, koji Božić izvrće u nešto neprepoznatljivo.
- Film je opasan za djecu. Poruka veliča tamu i prikazuje Sotonu kao figuru dobre volje.
- Ovo je dio većeg rata protiv vrijednosti. Hollywoodski napad na tradiciju nikad nije bio očigledniji, a Božić im je posljednja meta.