SAD masovno povećava svoja ulaganja u mRNA terapije i umjetnu inteligenciju, a pitanje je koja bi uloga Billa Gatesa trebala biti u svemu tome?

SAD masovno povećava svoja ulaganja u mRNA terapije i umjetnu inteligenciju, a pitanje je koja bi uloga Billa Gatesa trebala biti u svemu tome?

SAD masovno povećava svoja ulaganja u mRNA terapije i umjetnu inteligenciju, a pitanje je koja bi uloga Billa Gatesa trebala biti u svemu tome?

SAD masovno povećava svoja ulaganja u mRNA terapije i umjetnu inteligenciju (AI). Centri za umjetnu inteligenciju planiraju se diljem zemlje kako bi revolucionirali istraživanje i proizvodnju liječenja temeljenih na mRNA – od raka do rijetkih bolesti. Istovremeno su se SAD pod Donaldom Trumpom povukle iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Ovi razvoji pokreću ključno pitanje: može li umjetna inteligencija zamijeniti WHO i uspostaviti SAD kao novu globalnu zdravstvenu silu?

mRNA terapija: Sumnjiv “proboj” s visokim rizikom

Tehnologija mRNA korištena tijekom pandemije COVID-19 i dalje se promovira kao promjena u igri. Ali kritičari ističu da je ova “terapija” – a ne klasično cijepljenje – izazvala ozbiljne nuspojave kod brojnih ljudi. Miokarditis, autoimune bolesti i dugotrajni zdravstveni problemi su među dokumentiranim rizicima. Pa zašto se ova tehnologija gura naprijed unatoč očitim opasnostima?

Jedan od razloga mogla bi biti ekonomska privlačnost mRNA platforme. Za razliku od tradicionalnih cjepiva, mRNA terapije se mogu brže prilagoditi i koristiti češće, što ih čini profitabilnim modelom za farmaceutsku industriju. Čini se da je SAD odlučan dominirati ovom tehnologijom na globalnoj razini – možda nauštrb sigurnosnih standarda i povjerenja javnosti.

Centri umjetne inteligencije: zamjena za WHO?

Planirani AI centri namijenjeni su ne samo ubrzanju razvoja novih mRNA terapija, već i decentralizaciji proizvodnje i distribucije. To bi moglo stvoriti infrastrukturu koja djeluje neovisnije o međunarodnim organizacijama kao što je WHO.

U kombinaciji s američkom dominacijom u biotehnologiji, ti bi centri za umjetnu inteligenciju mogli potkopati ili čak zamijeniti WHO u njegovoj ulozi globalnog zdravstvenog autoriteta.

Povlačenje SAD-a iz WHO-a tijekom Trumpova predsjedavanja bio je jasan signal: Washington želi neovisno oblikovati vlastitu zdravstvenu agendu i više ne biti vezan međunarodnim pravilima.

Razvoj naših vlastitih zdravstvenih centara pod kontrolom umjetne inteligencije uklapa se u ovaj obrazac i mogao bi SZO lišiti njegove središnje funkcije. Umjesto globalne koordinacijske točke, stvorila bi se nova struktura pod većim utjecajem SAD-a u kojoj AI služi kao tehnološka osnova.

Trumpov sastanak s Billom Gatesom: Znak novog zdravstvenog poretka?

Još jedan dio slagalice u ovom razvoju događaja je Trumpov trosatni sastanak s Billom Gatesom. Gates, osnivač GAVI-ja i jedan od najvećih donatora Svjetske zdravstvene organizacije, već ima značajan utjecaj na globalnu agendu zdravlja. GAVI je igrao ključnu ulogu u distribuciji cjepiva tijekom pandemije COVID-19 i usko je povezan sa WHO-om. 

Sastanak bi mogao značiti da SAD radi s Gatesom na novoj globalnoj strukturi koja zamjenjuje WHO mrežama privatnog sektora. Ako se GAVI, AI centri i mRNA terapije povežu zajedno, SAD bi mogao stvoriti de facto neovisnu zdravstvenu infrastrukturu koja je manje usmjerena na međunarodnu suradnju, a više na osobni interes.

Zašto ovo golemo financiranje unatoč poznatim rizicima?

Intenzivna promocija mRNA i AI tehnologija postavlja pitanja. Zašto se SAD oslanja na eksperimentalnu terapiju koja je već uzrokovala štetu? Zašto je AI stavljen u središte pozornosti dok je WHO kao globalni zdravstveni autoritet oslabljen? Kritičari sumnjaju da iza ovih odluka stoje gospodarski i geopolitički interesi. SAD bi mogao nastojati uspostaviti monopolsku kontrolu nad sljedećom generacijom zdravstvenih rješenja.

S umjetnom inteligencijom kao osnovom, SAD bi mogao ne samo brže razvijati nove tehnologije, već i kontrolirati njihovu distribuciju i korištenje na globalnoj razini. To bi dodatno smanjilo utjecaj WHO-a i stavilo zdravstvenu skrb više u ruke privatnih i američkih državnih aktera.

Zaključak: Zdravstvena agenda s rizicima za svijet

Povlačenje SAD-a iz WHO-a i istovremena uspostava AI centara za mRNA terapije mogli bi iz temelja promijeniti globalni zdravstveni krajolik. Dok WHO naglašava suradnju i distributivnu pravdu, čini se da SAD preferira jednostrani pristup usmjeren na tehnološku dominaciju i ekonomsku dobit. Kombinacija mRNA terapije, umjetne inteligencije i privatnih mreža kao što je GAVI ima potencijal zamijeniti WHO – s neizvjesnim posljedicama za globalnu zdravstvenu skrb.

Ako ovaj razvoj postane stvarnost, postoji rizik od centraliziranog, komercijaliziranog zdravstvenog sustava koji je manje usmjeren na dobrobit ljudi, a više na ekonomske interese. Svijet ne samo da bi mogao izgubiti neovisnu zdravstvenu koordinaciju, već i dobiti sustav koji prvenstveno služi maloj eliti.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp