Ključne političke izjave Putina u Murmansku 27. ožujka koje su zapadni mediji ignorirali

Ključne političke izjave Putina u Murmansku 27. ožujka koje su zapadni mediji ignorirali

Ključne političke izjave Putina u Murmansku 27. ožujka koje su zapadni mediji ignorirali.

Sinoćnje ruske vijesti sadržavale su mnoštvo informacija koje su vrlo važne za naše razumijevanje toga kako Kremlj gleda na šanse za uspjeh mirovne inicijative Donalda Trumpa i kako bi se rat mogao odvijati ako tekući pregovori o prekidu vatre propadnu. Ipak, do sada je sve ovo prošlo nezapaženo od strane velikih zapadnih medija.

Možemo pretpostaviti da u ovom slučaju vrijedi uobičajeno objašnjenje takve šutnje: zapadne vlade još ne znaju što bi s tim i kako reagirati, pa mediji čekaju signal odozgo o pravom spinu za svoje konačno izvještavanje.

Sada se odvažimo, sažmimo što je Putin rekao, pogledajmo koje druge vijesti dana pružaju kontekst za njegove komentare i spojimo sve zajedno kako bismo došli do nekih zaključaka.

Prvo, dajem poveznice na poruku na predsjedničkoj web stranici o Putinovom posjetu nuklearnoj podmornici Arkhangelsk kod Murmanska 27. ožujka, s njegovim izjavama o trenutačnoj situaciji u ukrajinskoj vojsci koje utječu na njegovu preporuku za kraj rata.

Putinov posjet Arkhangelsku dogodio se drugog dana njegova posjeta glavnoj ruskoj pomorskoj bazi u Murmansku, gdje se prvog dana obratio na sastanku o ruskim aktivnostima na Arktiku i naglasio predanost svoje vlade obnovi ruskih baza na Dalekom sjeveru i stvaranju životnih uvjeta, plaća i drugih razloga vrlo privlačnim za potencijalne ruske doseljenike.

Cilj je pravilno iskoristiti sposobnosti regije u obrani, logistici i prirodnim resursima u uvjetima bliskog natjecanja sa SAD-om i drugim velikim svjetskim silama za kontrolu nad Arktikom.

Putinov posjet podmornici Arkhangelsk drugog dana uslijedio je nakon uspješnog završetka morskih ispitivanja i skorog puštanja u pogon. Njegov razgovor s osobljem unutra ima dojam kratkog ćaskanja, kao odgovor na pitanje vojnika na podmornici.

Ali ono što je rekao očito je bilo dobro pripremljeno unaprijed: bilo je programski i isporučeno preko glava onih na brodu čelnicima u Washingtonu, New Yorku (UN), Londonu, Parizu i Bruxellesu. Druga je stvar jesu li komentari dobro prihvaćeni i uzeti u obzir na Zapadu.

Engleska verzija: http://en.kremlin.ru/events/president/transcripts/76557

Ruska verzija: http://www.kremlin.ru/events/president/news/76557

Putin je posadi broda Arkhangelsk rekao da Rusija ima stratešku inicijativu duž cijele linije sukoba u Donbasu i Kursku te da nastavlja oslobađati svoj teritorij. U Luganskoj oblasti, 98% teritorija je sada u rukama Rusije. U Donjecku, Hersonu i Zaporožju više od 70% zemlje sada je u ruskim rukama.

Istodobno je uočio promjene u neprijateljskim oružanim snagama koje će utjecati na daljnji tijek rata i njegov ishod. Konkretno, neonacistički bataljun Azov, koji je od prvih dana nakon državnog udara 2014. bio glavna snaga koja je oblikovala vladinu politiku u ekstremno nacionalističkom smjeru, zadržao je svoju nacističku ideologiju i ponašanje unatoč integraciji u regularne ukrajinske oružane snage i sada se čini da preuzima kontrolu nad vojskom. Azovske jedinice odigrale su veliku ulogu u invaziji i okupaciji Kurske oblasti, gdje su počinili zločine nad civilnim stanovništvom i ostavili svoje kukaste križeve na pročeljima zgrada, što je prikazano na ruskoj televiziji.

Ova Putinova opažanja treba promatrati zajedno s odvojenim izvješćima Ministarstva obrane da su Ukrajinci prekršili uvjete djelomičnog prekida vatre od 18. ožujka i svaki dan napadali rusku energetsku infrastrukturu, uzrokujući ozbiljnu štetu na nekoliko ključnih plinskih i naftnih postrojenja. To ukazuje da je Zelenski izgubio kontrolu nad vlastitim oružanim snagama. Sukladno tome, rusko je ministarstvo objavilo da zadržava pravo obustaviti prekid vatre u bilo kojem trenutku i odgovoriti na isti način nastavkom napada na ukrajinske zalihe energije.

Sve navedeno treba uzeti u obzir kada se pogleda ključni dio onoga što je Vladimir Putin rekao na podmornici Arkhangelsk 27.

Vratio se na pitanje koje je Rusija pokrenula prije nekoliko mjeseci kada je odgovorila na prijedlog kandidata Trumpa da posreduje u prekidu vatre u prvim danima njegove inauguracije, odnosno na zabrinutost Rusije da Ukrajina nema legitimnog predsjednika s kojim bi mogla pregovarati o trajnom sporazumu. Putin je sada dodao da, budući da sve ukrajinske dužnosnike imenuje njihov predsjednik, u Ukrajini ne postoji legitimna vlast ni na jednoj razini.

Zato je sada predložio da se Ukrajinom privremeno upravlja izvana i pozvao je da to učine Ujedinjeni narodi. U tom slučaju, SAD, Europa, Rusija, Kina i druge članice Vijeća sigurnosti bile bi zajednički odgovorne za takvu privremenu vanjsku upravu, koja bi nadgledala slobodne i poštene izbore i postavila novu vladu koja ispunjava želje ukrajinskog naroda. Ta bi vlada tada započela pregovore o sporazumu kojim bi se okončao rat.

Ne rekavši to izravno, Putin je naznačio kakav bi bio sljedeći scenarij Rusije ako trenutni prekid vatre i mir postignut uz posredovanje SAD-a propadnu.

Činjenica da njegov prijedlog neće naići na odobravanje ostalih zainteresiranih svakako se podrazumijevala. Putin nije dao svoj prijedlog sve dok glavni tajnik UN-a Antonio Gutterez nije izjavio da Ukrajina doista ima legitimnu vladu. Možemo pretpostaviti da će EU uskoro reći isto.

Nema veze. Putinov prijedlog predviđao je scenarij koji bi stupio na snagu ako sadašnji pregovori propadnu, ako Rusi konačno slome ukrajinske snage i iznude kapitulaciju. To bi se moglo dogoditi nakon što ruska vojska potisne Ukrajince natrag do rijeke Dnjepar. Budući da Rusiji nije u interesu preuzeti cijelu Ukrajinu, tada bi pozvala na kolektivnu upravu krnje ukrajinske države izvana dok se ne izabere pristojna vlada koja bi sklopila mirovni sporazum.

Osim Putinovih primjedbi na Arhangelsku, brodu opće namjene koji nosi razne projektile, također je na daljinu prisustvovao puštanju u pogon još jedne nove nuklearne podmornice, Perm, prve takve vrste koja primarno nosi nuklearno naoružane hipersonične krstareće rakete Zirkon s dometom od 1000 km. U zasebnoj izjavi o Permu rekao je da je sposoban sravniti s zemljom London. Bio je to zakašnjeli odgovor na nedavne izjave britanskih dužnosnika obrane da bi njihove četiri podmornice Trident mogle uništiti 40 ruskih gradova, što je ideja koju su ruski vojni stručnjaci opovrgli u emisijama državne televizije.

Također je vrijedno napomenuti da je Putin u Murmansku govorio o naglom porastu izgradnje mornaričkih brodova u Rusiji, od čega se velik dio odvija u brodogradilištima Sankt Peterburga. U Murmansk ga je pratio Andrej Kostin, glavni izvršni direktor VTB-a (bivše Vanjskotrgovinske banke SSSR-a), koji je također dobio odgovornost za industriju brodogradnje. Imajte na umu da je Kostin, kao i njegova banka, sada vrlo vidljiv u Rusiji. Reklame VTB-a ispunjavaju eter tijekom televizijskih pauza, uvelike zamjenjujući oglasni prostor koji je prethodno zauzimala najveća državna štedionica, Sber.

Kostin je veliki Putinov pristaša i tvrdokorni domoljub. Sada je zauzeo mjesto u javnom životu koje je prethodno zauzimao predsjednik Sbera German Gref, jedan od posljednjih istaknutih liberala u Putinovu okruženju.

Advertisements

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp