Lula je u svom razgovoru sa Zelenskim jasno dao do znanja da je protiv ruske specijalne operacije

Lula je u svom razgovoru sa Zelenskim jasno dao do znanja da je protiv ruske specijalne operacije

Sve o čemu su Lula i Zelenski razgovarali u četvrtak dokazuje da je brazilski čelnik nedvojbeno protiv ruske specijalne operacije, što ne može poreći niti jedan pošteni promatrač. Uz to, on nije protiv Rusije same po sebi, niti protiv sveobuhvatnog proširenja odnosa s tim partnerom iz BRICS-a, unatoč njihovim nepomirljivim razlikama oko njezinog posredničkog rata s NATO-om u Ukrajini.

Teorije zavjere koje se vrte po brazilskim društvenim medijima od reizbora predsjednika Lule do Silve, tvrdeći da je on potajno na strani Moskve u posredničkom ratu Rusije i NATO-a u Ukrajini, upravo je zadao smrtni udarac nitko drugi nego taj novoizabrani i sada i sam trostruki vođa. Prema njegovoj službenoj web stranici, rekao je svom ukrajinskom kolegi u razgovoru u četvrtak da “Brazil brani teritorijalni integritet Ukrajine” i prihvatio poziv da posjeti Kijev.

Zelenski je bacio više svjetla na sadržaj njihovih razgovora u svom noćnom obraćanju naciji koje se u cijelosti može pročitati na njegovoj službenoj web stranici. Otkrio je da je to “bio koristan razgovor. Nastavljamo kontakte između naših zemalja na najvišoj razini”, što je impliciralo da je Lulin prethodnik Bolsonaro tiho prekinuo njihove veze od početka ruske specijalne operacije prošle godine, ali da je sadašnji predsjednik odlučio promijeniti svoju odluku.

Najskandaloznije je, međutim, što je ukrajinski čelnik tada dodao: “Razgovarali smo o diplomatskim naporima da se zaustavi ruska agresija i vrati mir za našu zemlju, regiju i svijet. Konkretno, međunarodni napori da se provede naša Formula mira.” Kijevsku takozvanu “formulu mira” Kremlj je prethodno odbacio kao odvojenu od stvarnosti zbog zahtjeva za potpunom strateškom kapitulacijom Rusije, ali Lula je i dalje dovoljno zainteresiran za to da je razgovarao sa Zelenskim o tom scenariju.

Ovo uznemirujuće sugerira da bi nejasni mirovni prijedlog brazilskog čelnika poput G20 mogao uključivati kombinaciju zahtjeva najnovije Rezolucije UN-a za potpunim, trenutačnim i bezuvjetnim povlačenjem Rusije, kao i neke od multilateralnih kaznenih mjera koje gura Kijev. O tom prvospomenutom mogućem dijelu Lulinog plana, zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov rekao je medijima ranije u četvrtak odgovarajući na pitanje da mu je žao zbog glasanja Brazila.

Taj visokopozicionirani diplomat dodao je da bi suzdržanost bila draža nego glasanje za tu antirusku rezoluciju i pojasnio da njegova zemlja ne zahtijeva posredovanje u ukrajinskom sukobu, već jednostavno da drugi poštuju njezine legitimne interese. Ipak, Rjabkov je također rekao da su razgovori njegovog šefa ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova tog istog dana s njegovim brazilskim kolegom bili usredotočeni na pitanja koja spajaju njih dvojicu i da on stoga i dalje vjeruje da je njihovo partnerstvo obećavajuće.

Što se tiče sastanka između njihovih najviših diplomata, Lavrov je bio pristojan kao što se moglo očekivati i odlučio je ne raditi skandal od glasanja Brazila za potporu najnovijoj Rezoluciji UN-a, za koju je tvrdio da je razumio. Također je rekao da Moskva želi saznati više o Lulinom mirovnom prijedlogu poput G20, iako se to može protumačiti u širem kontekstu kao želja da bude obaviještena o ovoj inicijativi zbog toga koliko se čini da je zabrinjavajuća za razliku od iskrenog izražavanja podrške za to.

Upravo bi u ovom trenutku čitatelja trebalo upozoriti na moje prethodne analize o ovoj osjetljivoj temi, ako o njima već nije obaviješten. Pomno pratim Lulinu vanjsku politiku od njegova reizbora i nedavno sam se dosta usredotočio na njegov pristup posredničkom ratu Rusije i NATO-a u Ukrajini. Prvi od sljedeća četiri pozadinska materijala povezuje se sa 17 mojih radova od studenog do kraja veljače, dok su preostala tri najnovija ažuriranja koja sam objavio od tada:

Tvrdio sam da je Lula doista rekalibrirao svoj multipolarni svjetonazor od svog zatvaranja kako bi ga više uskladio sa SAD-om, iako sam također pojasnio u tri navrata i u posljednjoj od moje četiri analize da se ne očekuje da će rusko-brazilske patiti. Ove primarne točke mog stajališta, koje su potvrdili posljednji događaji, važno je zapamtiti budući da je u Brazilu u tijeku aktivna operacija dezinformiranja koja tvrdi suprotno.

Pseudopolitički kult poznat kao “Partija radničkog pitanja” (“PCO”) pokušava regrutirati nove članove pod lažnom izlikom da brane Lulu od “laži” o njegovom pristupu proxy ratu između Rusije i NATO-a. Progurali su teoriju zavjere da je on potajno na strani Moskve, što je već dovoljno problematično, ali onda su ti dezinformatori eskalirali stvari napadajući one poput mene koji su se oslanjali na objektivno postojeće i lako provjerljive činjenice kako bi razotkrili tu tvrdnju.

Iako bi neki mogli posumnjati da je to potaknuto egomanijačkim tendencijama vođe tog kulta, stvarnost je da se zapravo svodi na oblik hibridnog rata, čije će svrhe sada biti objašnjene. Smišljajući teoriju zavjere koja lažno tvrdi da je Lulin prijateljski pristup prema SAD-u prema proxy ratu potajno prijateljski naklonjen Rusiji, “PCO” se nada da će se obratiti njemu osobno i izvući neku vrstu usluge ili potpore kao rezultat manipuliranja percepcijama o njegovoj politici među bazom svoje stranke.

Radnička stranka (PT) sastoji se od ljudi koji podržavaju multipolarnost i socijalizam, od kojih Lula ne promiče niti jedno, već radije osuđuje rusku specijalnu operaciju u suradnji sa SAD-om umjesto da ostane neutralan prema njoj kao što su to učinili brazilski partneri iz BRICS-a. Ni on sam niti bilo tko istaknut u njegovoj stranci ne može voditi operaciju dezinformiranja o njegovim navodno tajnim namjerama koje je “PCO” budući da bi to neutraliziralo proameričku svrhu ove politike.

To ne znači da su Lula ili vodeći članovi PT-a u dosluhu s tim kultom u tom pogledu, već samo da njihov vođa vjeruje da on igra ključnu ulogu u manipuliranju percepcijama baze o svom pristupu tom posredničkom ratu kako bi preventivno neutralizirao neslaganja u svojim redovima. U zamjenu, on se nada da će od njih dobiti neku vrstu usluge ili potpore za igranje ove uloge, bez koje bi barem mogao regrutirati nove članove lovokradom iz PT-a.

Brazilci bi trebali biti svjesni ove pogubne kampanje hibridnog rata vođene dezinformacijama koju protiv njih vodi politički oportunistički kult kako bi izbjegli da budu zavedeni svojom teorijom zavjere o ovom pitanju i nasjeli na povezane napade protiv onih koji su to raskrinkali činjenicama. Sve o čemu su Lula i Zelenski razgovarali u razgovoru u četvrtak dokazuje da je brazilski čelnik nedvojbeno protiv ruske specijalne operacije, što ne može poreći niti jedan pošteni promatrač.

Uz to, on nije protiv Rusije same po sebi, niti protiv sveobuhvatnog širenja odnosa s tim partnerom iz BRICS-a, unatoč njihovim nepomirljivim razlikama oko njezinog posredničkog rata s NATO-om u Ukrajini. Lulin prijateljski pristup prema SAD-u prema ovom sukobu u skladu je s njegovim rekalibriranim svjetonazorom posljednjih godina, za koje on vjeruje da su oba u najboljem interesu Brazila, bilo s pravom ili ne. Baza PT-a mora biti svjesna ovih objektivno postojećih činjenica kada formulira svoje mišljenje o njegovoj vanjskoj politici.

Advertisements

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp