Ovako je na stranicama Svjetskog ekonomskog foruma predstavljena Ida Auken: “Ida Auken bivša je ministrica okoliša u Danskoj (2011.-2014.). Zastupnica je u danskom parlamentu (2007.) za Socijaldemokratsku stranku. Ida Auken bila je predsjednica Europskog vijeća za okoliš i voditeljica Delegacije EU na konferenciji Rio+20 na kojoj su dogovoreni UN-ovi ciljevi održivog razvoja. Ida Auken nominirana je za mladog globalnog lidera od strane Svjetskog ekonomskog foruma, a također je izabrana za jednu od 40 najperspektivnijih mladih lidera u Europi. Sa svojih 15 godina iskustva u danskom parlamentu, Ida Auken bila je ključna u poticanju zelene tranzicije u Danskoj. Bila je jedan od arhitekata danskog Zakona o klimi koji ima jedan od najambicioznijih svjetskih ciljeva klimatskih promjena, a nedavno je uvela promjenu paradigme u pristupu pučinskom vjetru uspostavljanjem energetskih otoka. Ida Auken autorica je nekoliko knjiga, a u svibnju 2022. godine objavljena je knjiga “Vjerujte – klima, nada i snaga”.”
Danska političarka i marljiva suradnica na dnevnom redu WEF-a, Ida Auken (Young Global Leader) pita se zašto ljudi žele posjedovati svoje mobitele. Jer, ako se nju pita – bitna je usluga, a ne posjedovanje kao takvo. Zašto bismo uostalom bilo što, što koristimo, uopće posjedovali, kada nam je samo bitno nešto koristiti, a ne posjedovati, tako ona postavlja stvari, a te su njezine teze potvrda da se polako, ali sigurno radi na ukidanju vlasništva kao takvog.
“Zašto želite posjedovati svoj mobitel? Jedan moj prijatelj kaže – svaki proizvod je usluga koja čeka da se dogodi… Mislim, želite funkciju, želite uslugu, zar ne? Zašto želite posjedovati svoj mobitel ako ga možete samo iznajmiti? Zašto ne biste iznajmili svoj hladnjak, svoju perilicu rublja ili perilicu posuđa… Zašto sve to želite posjedovati?”, govori Ida Auken.
Veliki pomak je na snazi, govore nam moćnici – od proizvoda do usluge – gdje će usluga postati ono najvažnije i vlasništvo kao takvo više neće biti krucijalno. Proizvodi kao takvi funkcionirat će samo kao dijelovi neke usluge, dakle neće više biti potrebe da budu predmetom našeg vlasništva. Pod svaku cijenu sada se potkopava vlasništvo. Nevjerojatno, zar ne?
Ukidaju vlasništvo, ukidaju novac… WEF i njihovi moćni partneri otkrivaju neki novi komunizam, rekli bismo. Nije li ovaj svijet još do jučer bio za kapitalizam i slobodno tržište i protiv bilo kakvog oblika komunizma? Sada nam taj isti svijet nudi, a što drugo nego brutalni komunizam u njihovoj režiji, gori od bilo kojeg oblika komunizma kojeg je svijet do sada vidio. Većeg licemjerja teško da ćemo upoznati. S pravom možemo biti zabrinuti.
Do toga se želi doći – do društva u kojem pojedinac više nema apsolutno nikakvu moć niti kontrolu nad svojim životom. I budimo sigurni da će moćnici učiniti sve da izgrade takav svijet – svijet bez ikakvog posjedovanja i bez imalo privatnosti. Svijet u kojem ćemo svi biti nadzirani i kontrolirani te u potpunosti ovisni o (ne)milosti moćnika, u kojem ćemo dobivati društvene ocjene na temelju kojih će se odlučivati o našim sudbinama.
Dakle, kao što vidimo, pobornici velikog resetiranja ne kriju svoje ciljeve. Žele da budemo njihovi poslušni robovi. Na nama je da te njihove ciljeve uočimo, da ih nazovemo pravim imenom, da ih ozbiljno shvatimo i da dobro razmislimo – želimo li takav svijet ili mu se svim silama suprotstavljamo? Jesmo li spremni odreći se prava na život i građansku slobodu?