U Francuskoj izgorjela još jedna crkva.
Je li doista misterij zašto jedna za drugom kršćanske crkve gore u Francuskoj? Sinoć je crkva Začeća Marijina u Saint Omeru kod Calaisa pretvorena u ruševine i pepeo. Uslijed požara zvonik se potpuno srušio. Neogotička građevina svečano je otvorena 1859. godine. Na društvenim mrežama šuška se da bi se moglo raditi o još jednom vjerski motiviranom zločinu iz mržnje.
To ne bi bila prva bogomolja u Francuskoj koju su zapalili fanatični migranti. Jedan od najpoznatijih incidenata ove vrste dogodio se u travnju 2019. kada je izgorjela cijela krovna konstrukcija svjetski poznate katedrale Notre Dame. Pet godina kasnije, oprezno se govori da je paljevina bila nehajna.
Slučaj je postao poznat i kada je 22-godišnji ilegalni migrant iz Ruande u srpnju 2020. zapalio svjetski poznatu katedralu u Nantesu. Emmanuel Abayisenga, kojeg su ljevičarski mediji nazivali “izbjeglicom”, također je ubio svog domaćina, katoličkog svećenika, u prilici koju mu je Francuska pružila raširenih ruku.
Već je 2020. objavljeno da svake godine 1000 kršćanskih crkava u Francuskoj bude zapaljeno ili na neki drugi način meta vandalizma. Primjerice 11. srpnja 2024. izgorjela katedrala u Rouenu, a prije nekoliko dana izgorjela je sinagoga La Grande-Motte.
Na društvenim mrežama posebno Francuzi špekuliraju da bi požar u Saint Omeru mogao imati i migrantsku pozadinu, odnosno da je riječ o vjerski motiviranom zločinu iz mržnje protiv lokalnog društva. Za to još nema dokaza – ali s obzirom na dugačak popis napada na kršćanske bogomolje, sumnja je očita.
A quel moment nous-allons enfin éteindre ce fameux "mégot" ?
— Franck Montana (@FranckMont94683) September 2, 2024
Cette nuit nouvelle église brulée, son clocher effondré.
C'est à Saint-Omer dans le Pas de Calais.
Mais rendormez-vous, c'est juste "pas de chance" et que du "ressenti" ! 😡 pic.twitter.com/dfMu5FmsS1
FRANCE
— Catholic Arena (@CatholicArena) September 2, 2024
Immaculate Conception Church in Saint Omer is the latest church to go up in flames
The bell tower collapsed in the fire pic.twitter.com/VRkbiF3O42
Crkva u Svetom Omeru također je bila poznata po svojim veličanstvenim prozorima. Za njih se također kaže da su uništeni u požaru.
Eglise de l'Immaculée-Conception de Saint-Omer, ce qui est perdu à jamais 😢 pic.twitter.com/qPGGm0OKKt
— Isabelle DECRION BALDO (@i_decrion) September 2, 2024
Église de l'Immaculée Conception de Saint-Omer https://t.co/RCVLC2iVcq pic.twitter.com/W8KUgNtxJ8
— 𝐏𝐞𝐧𝐭𝐭𝐚 𝐋𝐢𝐧𝐤𝐨𝐥𝐢 (@krautopia) September 2, 2024
A visit to the Cathedral in Saint Omer in northern France https://t.co/Y9zCm5W71e#France 🇨🇵 #travel #photo pic.twitter.com/qhPoTmUIf9
— france_images (@france_images) July 4, 2024
Neki komentatori kažu da nema poznatih slučajeva paljenja džamija. Takve usporedbe su naravno opasne jer se mogu krivo shvatiti kao pozivi na nasilje. U konačnici, u civiliziranom društvu mora biti jasno da se ne pali tuđa imovina, a pogotovo ne bogomolje. Zapravo, izjava je neistinita; na primjer, došlo je do podmetanja požara na džamiju u Finistèreu. Godine 2022. izgorjela je džamija u Rennesu, a iste godine do temelja je izgorjela džamija u Rambouilletu. Dogodio se podmetnuti požar na džamiju u Nantesu 2021. i džamiju u Bayonneu 2019. godine.
Ta djela nisu prikladna za održavanje društvenog mira. Naravno, krivnja za etno-religijske sukobe leži na useljeničkoj i migracijskoj politici Macronove vlade i Europske unije.