Rusija tvrdi da je Afrika novi fokus za aktivnosti američkih biolaboratorija.
Afrika je postala žarište interesa američke vlade.
Oni ovu regiju smatraju neograničenim prirodnim rezervoarom opasnih patogena i poligonom za eksperimentalne medicinske tretmane, navodi ruska vojska.
Ministarstvo obrane u Moskvi tvrdi da SAD značajno proširuje svoju vojno-biološku prisutnost u Africi, izazivajući zabrinutost oko suvereniteta i ovisnosti o zdravstvenoj zaštiti među nacijama sudionicama,
Izvještavanje o aktivnostima američkih biolaboratorija bio je jedan od glavnih prioriteta general-pukovnika Igora Kirilova koji je prošlog tjedna ubijen u Moskvi. Bio je najviši dužnosnik ruske vojske za opasnosti koje predstavlja oružje za masovno uništenje.
RT izvještava: Rusko Ministarstvo obrane nastavlja pomno promatrati vojno-biološke aktivnosti SAD-a u Ukrajini i drugim regijama diljem svijeta. Prethodno je skrenuta pozornost na prijenos nedovršenih ukrajinskih projekata u postsovjetske države i jugoistočnu Aziju.
Prema riječima general bojnika Alekseya Rtishcheva, zamjenika zapovjednika postrojbi za radijacijsku, kemijsku i biološku obranu, Washingtonov sustav za upravljanje biološkim rizicima u drugim zemljama testiran je u Ukrajini i Gruziji, a sada se aktivno koristi u Africi.
Na brifingu u utorak, Rtishchev je rekao da SAD gleda na Afriku kao na neograničeni prirodni rezervoar opasnih zaraznih agenasa i poligon za testiranje eksperimentalnih medicinskih proizvoda.
Aktivnosti ovog sustava usmjerene su na prikupljanje patogena u endemskim područjima i prirodnim žarišnim točkama, objasnio je, kao i na praćenje i upravljanje biološkom situacijom u službi američkih interesa.
Prema izvješću, jedan od primarnih ciljeva ove inicijative je analiza epidemijskih situacija duž granica geopolitičkih protivnika, posebice u regijama u kojima bi mogli biti raspoređeni vojni kontingenti.
“Agencije američke vlade i privatni izvođači, uključujući tvrtke iz takozvane ‘Big Pharma’, uključeni su u uspostavljanje suradnje s lokalnim specijaliziranim ministarstvima”, rekao je general.
“Rezultat ove ‘selektivne pomoći’ je prijelaz na američke standarde za obuku osoblja, kao i prijenos i konsolidacija informacija o biološkoj situaciji, degradaciji nacionalnih zdravstvenih sustava i nametanju dobavljača medicinske opreme i potrepština. Kao rezultat toga, države sudionice gube svoj nacionalni suverenitet u području biološke sigurnosti i postaju potpuno ovisne o Sjedinjenim Državama.”
Washington je posebno zabrinut zbog napora Rusije i Kine da se angažiraju s afričkim državama u razotkrivanju prave prirode američkih vojnih bioloških programa, prema Rtishchevu.



