- Epoha Portal
- Pixabay
Sve više ljudi pati od takozvane “AI psihoze” – stanja u kojem vjeruju da su chatbotovi postali svjesni, odnosno da su razvili svijest, upozorava Mustafa Suleiman, direktor umjetne inteligencije u Microsoftu.
„Izvješća o deluzijama, ‘AI psihozi’ i nezdravoj privrženosti su u porastu. I koliko god to teško bilo prihvatiti, to nije ograničeno na ljude koji već imaju problema s mentalnim zdravljem“, napisao je na X-u. „Ignoriranje ovih slučajeva kao ‘marginalnih’ samo doprinosi njihovu širenju“.
Primjeri uključuju vjerovanje ljudi da su otkrili „tajne značajke“, razvijanje romantičnih veza s umjetnom inteligencijom ili vjerovanje da im je chatbot dao posebne sposobnosti.
Suleiman smatra da “chatbotovi koji se čine svjesnima” drže ljude budnima noću. Iako umjetna inteligencija nije svjesna u ljudskom smislu, sama percepcija da jest može imati ozbiljne posljedice.
Barem jedan korisnik čini se uvjerenim da mu je umjetna inteligencija omogućila pomicanje granica znanosti. U epizodi podcasta All-In, Travis Kalanick, bivši izvršni direktor Ubera, rekao je da koristi ChatGPT i Grok s uvjerenjem da mu pomažu u otkrivanju otkrića u području kvantne fizike.
„Počinjem istraživati nešto s GPT-om ili Grokom i dolazim do ruba onoga što je poznato u kvantnoj fizici. Zatim počinjem s nečim što izgleda kao ‘vibracijska’ fizika. Bio sam stvarno blizu nekim zanimljivim otkrićima“, naglasio je Kalanick.
Hugh iz Škotske podijelio je svoje iskustvo s BBC-jem. Rekao je da je postao uvjeren da će postati multimilijunaš nakon što je koristio ChatGPT za izgradnju slučaja protiv svog bivšeg poslodavca zbog navodnog nezakonitog otkaza. „Što sam više informacija davao, to mi je chatbot više govorio ‘ovo je strašno, trebao bi dobiti više novca’. Nikada mi nije proturječio“, rekao je.
Suleiman je pozvao na jasnija upozorenja i ograničenja oko umjetne inteligencije. „Tvrtke ne bi trebale tvrditi ili promovirati ideju da su njihovi sustavi umjetne inteligencije svjesni. Niti bi umjetna inteligencija trebala tvrditi da jest“, napisao je.
Dr. Susan Shelmerdine, specijalistica medicinske dijagnostike u bolnici Great Ormond Street i istraživačica u području umjetne inteligencije, izjavila je za BBC da bi liječnici u budućnosti mogli početi pitati pacijente koliko umjetne inteligencije koriste, baš kao što ih sada pitaju puše li ili piju. „Već znamo što ultra-prerađena hrana čini tijelu, a ovo su ultra-prerađene informacije. Suočit ćemo se s lavinom ultra-prerađenih umova“, zaključila je ugledna liječnica. Na putu smo razvijan ju novih bolesti i dijagnoza koje će biti usko povezane uz interakciju ljudi s umjetnom inteligencijom.
Izvor: Technocracy News, BBC



