Bivši KGB-ovac u intervjuu iz 1984 objašnjava kako su ispirali mozak američkoj naciji

Bivši KGB-ovac u intervjuu iz 1984 objašnjava kako su ispirali mozak američkoj naciji

Advertisements

Uznemirujući intervju iz 1984. godine koji je dao bivši KGB-ovac, opisuje današnju Ameriku i ocrtava četiri faze masovnog ispiranja mozga koje koristi KGB.

Bivši agent KGB-a po imenu Jurij Aleksandrovič Bezmenov tvrdio je 1984. godine da Rusija ima dugoročni cilj ideološkog potkopavanja SAD-a

 Proces je opisao kao “veliko ispiranje mozga” koje ima četiri osnovne faze.

Prva faza, rekao je, zove se “demoralizacija”, a za postizanje toga trebalo bi oko 20 godina.

Godine 1954., na početku Hladnog rata, Sovjetski Savez je osnovao Odbor za državnu sigurnost, na Zapadu poznatiji kao KGB. Grupa je došla da nadgleda unutarnju sigurnost Sovjetskog Saveza, tajnu policiju te domaće i strane obavještajne operacije.

Diljem svijeta, KGB je činio sve što je mogao kako bi osujetio prozapadne i antisovjetske političke pokrete i ličnosti. Skupina bi je eliminirala političke vođe cijanidom i drugim oružjem. Financirali bi i naoružavali ljevičarske skupine, posebno one u zemljama u razvoju. I KGB je uspješno uspostavio krtice u američkim obavještajnim agencijama, iako točan broj još uvijek nije – i možda nikada neće – biti poznat sa sigurnošću.

Također su bili nejasni dugoročni planovi skupine koji uključuju SAD. Međutim, jedan pogled dolazi od bivšeg agenta KGB-a Jurija Aleksandroviča Bezmenova, koji je prebjegao u Kanadu 1970. Tvrdio je da zna detalje sovjetskog plana potkopavanja SAD-a, a ne na bojnom polju već u psihi američke javnosti.

Godine 1984. Bezmenov je dao intervju G. Edwardu Griffinu iz kojeg se danas može mnogo naučiti. Njegova najstrašnija točka bila je da postoji dugoročni plan koji je Rusija pokrenula da porazi Ameriku kroz psihološki rat i “demoralizaciju”. To je duga igra za koju su potrebna desetljeća da se postigne, ali možda već donosi plodove.

Bezmenov je naglasio da rad KGB-a uglavnom ne uključuje špijunažu, unatoč onome što nam naša popularna kultura može reći. Većina posla, 85% toga, bio je “spori proces koji nazivamo ili ideološkom subverzijom, aktivnim mjerama ili psihološkim ratom”.

Što to znači? Bezmenov je objasnio da je u ideološkoj subverziji najupečatljivije to što se ona događa na otvorenom kao legitiman proces. “Možete to vidjeti vlastitim očima”, rekao je. Američki mediji su to mogli vidjeti da su se samo fokusirali na to.

Evo kako je dalje definirao ideološku subverziju:

“Ono u biti znači: promijeniti percepciju stvarnosti svakog Amerikanca do te mjere da unatoč obilju informacija nitko ne može doći do razumnih zaključaka u interesu obrane sebe, svoje obitelji, svoje zajednice i njihovu zemlju.”

Bezmenov je ovaj proces opisao kao “veliko ispiranje mozga” koje ima četiri osnovne faze. Prva faza se naziva “demoralizacija” za koju je potrebno od 15 do 20 godina. Prema bivšem agentu KGB-a, to je minimalni broj godina koji je potreban da se preodgoji jedna generacija učenika koja je inače izložena ideologiji svoje zemlje — drugim riječima, vrijeme koje je potrebno da se promijeni ono što ljudi misle .

Koristio je primjere hipija iz 1960-ih koji su 1980-ih došli na položaje moći u vladi i poduzećima Amerike. Bezmenov je tvrdio da je ova generacija već bila “kontaminirana” marksističko-lenjinističkim vrijednostima. Naravno, teško je povjerovati u ovu tvrdnju da mnogi baby boomeri na neki način podržavaju KGB-om zaražene ideje, ali Bezmenovljevo šire stajalište bavilo se zašto ljudi koji su postupno “demoralizirani” ne mogu razumjeti da im se to dogodilo.

Govoreći o takvim ljudima, Bezmenov je rekao:

“Oni su programirani da razmišljaju i reagiraju na određene podražaje prema određenom obrascu [aludirajući na Pavlova]. Ne možete promijeniti njihovo mišljenje čak ni ako ih izložite autentičnim informacijama. Čak i ako dokažete da je bijelo bijelo, a crno crno, i dalje ne možete promijeniti osnovnu percepciju i logiku ponašanja.”

Demoralizacija je proces koji je “nepovratan”. Bezmenov je zapravo smatrao (još 1984.) da je proces demoralizacije Amerike već završen. Trebat će još jedna generacija i još nekoliko desetljeća da se ljudi natjeraju da razmišljaju drugačije i vrate se svojim patriotskim američkim vrijednostima, tvrdi agent.

U onome što je možda najupečatljiviji pasus u intervjuu, evo kako je Bezmenov opisao stanje “demoralizirane” osobe:

“Kao što sam već spomenuo, izloženost istinitim informacijama više nije važna”, rekao je Bezmenov. “Osoba koja je demoralizirana nije u stanju procijeniti istinite informacije. Činjenice mu ništa ne govore. Čak i da ga obasipam informacijama, autentičnim dokazima, dokumentima, slikama; čak i ako ga silom odvedem u Sovjetski Savez i pokažem mu koncentracijski logor, on će odbiti vjerovati, sve dok [ne dobije] udarac nogom u svoju stražnjicu. Kad mu vojnička čizma lupi po jajima onda će razumjeti. Ali ne prije toga. To je [tragedija] situacije demoralizacije.”

Teško je ne vidjeti u tome stanje mnogih modernih Amerikanaca. Postali smo društvo polariziranih plemena, gdje neki ljudi otvoreno odbacuju činjenice u korist narativa i mišljenja.

Nakon što je demoralizacija završena, druga faza ideološkog ispiranja mozga je “destabilizacija”. Tijekom tog razdoblja od dvije do pet godina, ustvrdio je Bezmenov, ono što je važno je ciljanje bitnih strukturnih elemenata nacije: gospodarstva, vanjskih odnosa i obrambenih sustava. U osnovi, subverter (Rusija) bi nastojao destabilizirati svako od tih područja u Sjedinjenim Državama, znatno ga oslabivši.

Dno obrasca

Treća faza bila bi “kriza”. Bilo bi potrebno samo do šest tjedana da se zemlja pošalje u krizu, objasnio je Bezmenov. Kriza bi donijela “nasilnu promjenu moći, strukture i gospodarstva” i slijedi posljednja faza, “normalizacija”. Tada je vaša zemlja zapravo preuzeta, živite pod novom ideologijom i realnošću.

To će se dogoditi Americi ako se ne riješi ljudi koji će je dovesti do krize, upozorio je Bezmenov. Štoviše, “ako ljudi ne uspiju shvatiti nadolazeću opasnost od tog razvoja, ništa nikada ne može pomoći [Sjedinjenim Državama”, dodajući, “Možete se oprostiti od svoje slobode.”

Vrijedno je reći da je, kada je dao ovu izjavu, upozorio na baby boomere i demokrate tog vremena.

U još jednom pomalo zastrašujućem izvatku, evo što Bezmenov ima za reći o tome što se stvarno događa u Sjedinjenim Državama: Možda misle da žive u miru, ali su aktivno u ratu s Rusijom, i to već neko vrijeme:

“Većina američkih političara, medija i obrazovnog sustava obučava još jednu generaciju ljudi koji misle da žive u mirnodopskim uvjetima”, rekao je bivši agent KGB-a. “Netočno. Sjedinjene Države su u ratnom stanju: neobjavljenom, totalnom ratu protiv osnovnih načela i temelja ovog sustava.”

Cijeli intervju možete pogledati ovdje:

Advertisements
Advertisements
Advertisements
Advertisements
Advertisements

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp
Advertisements