Britanska policija napravila novi sramotan udar na bijelce

Britanska policija napravila novi sramotan udar na bijelce

Britanska policija napravila novi sramotan udar na bijelce.

Policija West Yorkshirea učinkovito je zabranila bijelcima da se slobodno prijavljuju za policijska mjesta, dajući prednost kandidatima crncima, azijskim i drugim etničkim manjinama (BAME), koji se mogu prijaviti tijekom cijele godine.

Ovu praksu, koja je izazvala buru u britanskoj javnosti, objavio je Telegraph, a mnogi je nazivaju otvorenom diskriminacijom bijelih Britanaca i građana istočne Europe.

Ograničeni sustav zapošljavanja omogućuje bijelim kandidatima da se prijave samo u rijetkim, strogo određenim vremenskim okvirima, dok se manjinski kandidati mogu prijaviti kad god žele.

Kritičari tvrde da ova politika jedne od najvećih policijskih snaga u Britaniji predstavlja “pozitivnu diskriminaciju”, koja sustavno obespravlja bijelce koji žele započeti karijeru u policiji.

Kako prenosi portal RMX.news, policija tvrdi da je cilj ovog sustava povećati raznolikost te da policija bolje odražava multikulturalnu strukturu društva.

Zviždač iz sustava rekao je britanskim medijima da su crni i azijski kandidati interno označeni kao “zlatna” kategorija i da ih se potiče da se prijave u bilo kojem trenutku. S druge strane, bijeli kandidati iz Britanije, Irske i istočne Europe nose “brončanu” oznaku, a mogu se prijaviti samo u ograničenim ciklusima.

U ovom sustavu boja kože dolazi ispred kvalifikacija – kandidati se ne ocjenjuju prema znanju i sposobnostima, već prema etničkoj pripadnosti.

Prema internim dokumentima koje je pregledao Telegraph, zviždač je iznio svoju zabrinutost višoj upravi:

“Ovaj proces ograničava mogućnosti napredovanja za bijele britanske kandidate, dok kandidati iz drugih sredina brzo napreduju kroz faze selekcije.” 

Službena stranica za zapošljavanje policije West Yorkshirea navodi:

“Trenutno primamo prijave za dvije početne pozicije – u uniformi i kao detektiv – od pojedinaca iz podzastupljenih skupina… Ako niste iz jedne od tih skupina, povremeno provjeravajte ovu stranicu za buduća slobodna mjesta.”

Iako se policijska uprava – četvrta po veličini u Velikoj Britaniji – brani govoreći da dopuštanje manjinama da se ranije prijave “ne daje nikakvu prednost pri odabiru”, interni izvori tvrde suprotno: kandidati iz etničkih manjina redovito se “uključuju u uži izbor, provjeravaju, testiraju i pozivaju na intervju prije nego što se bijeli kandidati uopće mogu prijaviti”.

Policija tvrdi da ovim sustavom želi “privući talente koji odražavaju različitost zajednica kojima služe”.

Statistika pokazuje da je West Yorkshire, okrug na sjeveru Engleske, sve raznolikiji: prema popisu stanovništva iz 2021. godine čak 23,4% stanovništva pripada nebijelim etničkim skupinama, što je duplo više od 11,4% iz 2001. godine. Azijsko stanovništvo čini 15,9%, a crnačko stanovništvo čini 3,1% stanovništva.

U urbanim sredinama brojke su još ekstremnije. U Bradfordu, na primjer, samo 61,1% stanovnika su bijelci, dok su 31,1% Azijati – tri puta više od nacionalnog prosjeka.

Glasnogovornik policije West Yorkshirea rekao je:

“Prema posljednjem popisu stanovništva, 23% stanovništva West Yorkshirea čine etničke manjine. Trenutačno samo oko 9% naših policajaca dolazi iz tih skupina. Zbog te neravnoteže koristimo se pozitivnim mjerama prema Zakonu o jednakosti iz 2010.”

“Afirmativna mjera omogućuje ljudima iz podzastupljenih skupina da iskažu interes za uslugu i podnesu prijavu koja se čuva do otvaranja službenog natječaja.”

“Razgovori se ne zakazuju dok natječaj nije službeno otvoren za sve.”

Međutim, jasno je iz internog svjedočenja da je ovaj sistem u praksi funkcionira kao sustav privilegija temeljen na etničkom podrijetlu, koji zaobilazi načela jednakosti i meritokracije. 

Istini za volju, ovakva mjera idealna je za stvaranje sukoba večeg razmjera jer kada migrantima daš sva moguća prava i prednosti ispred domicijalnog stanovništva i pritom ih još zaposliš na mjesta poliicije kako bi ih lakše mogli maltretirati, u tim slučajevima krvavi sukob je neizbježan, a jasno je kako je to zapravo cilj svega ovoga i da slične mjere zasigurno možemo uskoro očekivati i u drugim europskim državama. 

Advertisements

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp