Doslovno je nevjerojatno čega se sve neće sjetiti.
Hrvatska kreće s velikom digitalizacijom groblja.
Evo što kaže izvješće:
“Nakon gotovo tri desetljeća, Vlada Republike Hrvatske predlaže temeljitu reformu propisa o grobljima, koja će iz korijena promijeniti način korištenja i upravljanja ukopnim mjestima za građane naše regije.
Zakonski prijedlog koji će uskoro biti na saborskim klupama donosi tri ključne novosti – digitalizaciju podataka o grobljima, stroža pravila o plaćanju grobne naknade i obvezu uklanjanja neprimjerenih simbola.
Online pregled groblja postaje stvarnost
Traženje slobodnog grobnog mjesta više neće zahtijevati višestruke posjete upraviteljima groblja. Svi podaci o raspoloživosti grobnih mjesta, njihovim korisnicima i drugim važnim informacijama bit će dostupni putem interneta, što bi trebalo značajno pojednostaviti proces i smanjiti vrijeme potrebno za pronalazak odgovarajućeg grobnog mjesta.
Za građane koji redovito podmiruju svoje obveze neće biti bitnih promjena, no oni koji zanemaruju plaćanje grobne naknade mogli bi se suočiti s neugodnim iznenađenjem. Novi zakon uvodi jasan kriterij – ako naknade nisu plaćene dulje od deset godina, grobno mjesto može dobiti novi korisnik.
Ipak, prije odluke o oduzimanju prava korištenja, upravitelj groblja dužan je javno pozvati korisnika da podmiri dugovanje u roku od 30 dana, a svaki korisnik dužan je ažurirati svoje kontakt podatke kako bi mu obavijesti o dugovanju mogle biti dostavljene.
U ekstremnim slučajevima, posmrtni ostaci mogu biti premješteni u zajedničku grobnicu, a oprema grobnog mjesta smatrat će se napuštenom imovinom ako korisnik ne podmiri dug prije dodjele grobnog mjesta novom korisniku.
Prosipanje pepela dobiva zakonski okvir
Kremiranje postaje sve češći izbor hrvatskih građana, pa novi zakon donosi dugo očekivani pravni okvir za postupanje s pepelom. Jedinice lokalne samouprave moći će odrediti posebna područja za prosipanje pepela, što dosad nije bilo regulirano.
Jedna od medijski najistaknutijih izmjena je i uvođenje posebnih županijskih komisija u kojima će povjesničari, pravnici i drugi stručnjaci procjenjivati primjerenost simbola na nadgrobnim spomenicima. Zakon posebno targetira simbole koji veličaju agresiju na Hrvatsku tijekom Domovinskog rata ili na drugi način vrijeđaju nacionalne, vjerske ili moralne osjećaje.
Za razliku od prijedloga koji su proteklih godina izazivali kontroverze, ovaj zakon ograničava svoju primjenu samo na spomenike podignute nakon 30. svibnja 1990., čime se izbjegavaju složena pitanja povijesnog revizionizma.
Recimo i to da dosadašnji propis o čekanju 100 godina od posljednjeg ukopa prije premještanja groblja također postaje prošlost. Novi zakon skraćuje taj rok na 30 godina, a za projekte od posebnog državnog interesa na samo 10 godina.
Ova promjena mogla bi ubrzati realizaciju dugo planiranih infrastrukturnih projekata koji su dosad bili blokirani zbog strogiih ograničenja vezanih uz groblja.
Zakon uvodi i mjere za poboljšanje evidencije korisnika. Javni bilježnici će po službenoj dužnosti morati obavještavati upravitelje groblja o promjenama u vlasništvu grobnog mjesta, bilo kroz nasljeđivanje ili ustupanje prava.
Pozitivna vijest za sve sadašnje korisnike jest da će svi koji već imaju pravo korištenja grobnog mjesta, neovisno o tome jesu li ga stekli na određeno ili neodređeno vrijeme, automatski postati korisnici na neodređeno vrijeme.”
Iz svega ovoga očito je da neolibaralizmu doista ništa nije sveto i da će doslovno sve učiniti u ime profita pa čak i gaziti po kostima pokojnika.
izvor