Klaus Schwab optužen je za seksualno uznemiravanje zaposlenika kao i za rasnu diskriminaciju.
Osoblje Foruma izjavilo je za Wall Street Journal da je menadžment Klausa Schwaba godinama seksualno uznemiravao i diskriminirao žene i crnce.
Vodstvo Svjetskog ekonomskog foruma (WEF), uključujući osnivača Klausa Schwaba, zažmirilo je na diskriminaciju žena i crnaca, kao i na seksualno uznemiravanje u organizaciji, izvijestio je u subotu Wall Street Journal, citirajući više od 80 aktualnih i bivših zaposlenika i drugih izvora upoznatih sa situacijom.
Optužbe su u suprotnosti s preporukama WEF-a, koji je bio glasan u svojim pozivima na poboljšanje ravnopravnosti spolova, za što njegovi analitičari predviđaju da će dodati bilijune globalnim gospodarstvima i značajno povećati gospodarsku proizvodnju nekih nacija.
Forum, globalističko tijelo kolokvijalno poznato kao Davos, osnovao je Schwab 1971. i vodi ga kao neprofitnu zakladu.
Godišnji skup foruma u Davosu, Švicarska, najveći je svjetski skup o dnevnom redu; obično privlači desetke visokih svjetskih čelnika i izvršnih direktora, a očekuje se da će 2024. prisustvovati više od 50 šefova država.
Prošlog mjeseca Schwab je najavio da planira odstupiti sa svoje pozicije nakon više od 50 godina na čelu godišnjeg skupa. 86-godišnji utemeljitelj najavio je svoju namjeru prijelaza na neizvršno predsjedništvo prije sljedećeg foruma 2025. godine.
Pod Schwabovim nadzorom nad forumom, “ozračje neprijateljsko prema ženama i crncima je dopušteno da se zagnoji” na radnom mjestu, rekli su mediji, navodeći interne pritužbe, razmjenu e-pošte i intervjue s članovima osoblja i ljudima upoznatim s tom praksom.
Najmanje šest zaposlenica navodno je dobilo otkaz ili im je karijera negativno utjecala nakon što su zatrudnjele ili se vratile s porodiljnog dopusta, dok su još pola tuceta navodno seksualno uznemiravali viši menadžeri, od kojih su neki još uvijek u organizaciji. Dvije su žene izjavile da su ih prije nekoliko godina seksualno uznemiravali VIP gosti na forumskim okupljanjima.
Menadžeri foruma koristili su riječ C oko crnih zaposlenika, prema internim pritužbama do kojih je došao časopis. Crnci su navodno preskočeni radi promaknuća ili “izostavljeni iz Davosa”.
Schwab je navodno pokušao nametnuti dobnu granicu zaposlenicima, rekli su upućeni i dodali da je bivši direktor “izdvojio skupinu zaposlenika starijih od 50 godina i naložio svom šefu ljudskih resursa da ih se svih riješi .”
Tri zaposlenice koje su blisko surađivale sa Schwabom rekle su da je davao sugestivne komentare zbog kojih su se osjećale nelagodno tijekom nekoliko desetljeća. Nekoliko drugih suradnika potvrdilo je ove navode.
Glasnogovornik Foruma Jan Zopf rekao je za WSJ da Schwab nikada nije bio “upleten u vulgarno ponašanje” koje su opisali mediji, nazivajući te tvrdnje “nejasnim i lažnim” i dodajući da prema zaposlenicima nije bilo “seksualnog udvaranja”.
WEF je također odbacio navode o dobnoj granici, rekavši da organizacija koja stoji iza godišnjeg događaja “nema nultu toleranciju za uznemiravanje ili diskriminaciju i da je adekvatno odgovorila na sve primljene pritužbe”.
Glasnogovornik je naglasio da se mnoge optužbe, uključujući i one koje se odnose na diskriminaciju trudnica, odnose na bivše zaposlenice koji su dobili otkaze zbog učinka ili u sklopu restrukturiranja. Dodao je da je uprava u protekle četiri godine zaprimila tri prijave o navodnoj rasnoj diskriminaciji te da su sve temeljito istražene te su poduzete odgovarajuće mjere da se ovaj problem riješi.



