Masovni nestanci struje diljem Europe.
Milijuni ljudi ostali su u mraku zbog velikih nestanaka struje koji su pogodili Španjolsku, Portugal i dijelove Francuske.
Problemi su zabilježeni i u Nizozemskoj i Belgiji.
Nestanci struje pokvarili su semafore i izazvali kaos u zračnim lukama i na željezničkim kolodvorima.
Izvješća ukazuju na probleme s europskom električnom mrežom.
Euro News izvještava: U Portugalu su službeni izvori rekli lokalnim medijima da je nestanak struje, koji se dogodio oko kasnog jutra po lokalnom vremenu, pogodio cijelu zemlju, dok su slična izvješća stigla iz Španjolske.
Međunarodna zračna luka Barajas u Madridu i zračna luka Humberto Delgado u Lisabonu zatvorene su nakon nestanka struje, a pogođene su i telekomunikacije jer su stanovnici dviju zemalja prijavili da nemaju pristup mobilnim mrežama. U međuvremenu su ostale zračne luke u regiji stale.
Deseci putnika ostali su blokirani u sustavima metroa španjolske i portugalske prijestolnice, s vlakovima zaglavljenima u tunelima između stanica, javlja Euronews Portugal. Nestanak struje zahvatio je i bolnice, uključujući bolnicu La Paz u Madridu i nekoliko medicinskih ustanova u Portugalu, od kojih su neke bile prisiljene otkazati operacije.
Španjolska vlada sazvala je hitnu sjednicu u Moncloi i prati situaciju.
Mole se građani da ne zovu 112 osim u hitnim slučajevima kako ne bi došlo do preopterećenja linija.
Stanovnici Andore i dijelova Francuske koji graniče sa Španjolskom također su izvijestili da su pogođeni nestankom struje. Prema posljednjim informacijama, daljnji nestanci prijavljeni su čak u Belgiji.
Do ponedjeljka poslijepodne, tvrtka koja upravlja španjolskom električnom mrežom, Red Eléctrica, rekla je da je počela postupno obnavljati opskrbu električnom energijom na sjeveru i jugu Španjolske. Međutim, proces bi mogao potrajati neko vrijeme zbog tehničkih razloga, dodali su.
Uzrok nestanka struje još uvijek nije jasan. Endesa i Iberdrola, dvije glavne španjolske elektroenergetske kompanije, istražuju incident.
Domaći mediji pišu o problemima s europskom električnom mrežom, koji su zahvatili nacionalne mreže na Pirinejskom poluotoku.
Požar u jugozapadnoj Francuskoj, na planini Alaric, koji je oštetio dalekovod visokog napona između Perpignana i istočnog Narbonnea, također je identificiran kao mogući uzrok, navodi se u priopćenju portugalske nacionalne elektroenergetska tvrtke REN.




