Italija uvodi obveznu registraciju za privatno vlasništvo zlata.
Prodaja zlata u Italiji se oporezuje već godinama. Sada će i privatno vlasništvo zlata biti podložno registraciji – po cijeni od 12,5 posto njegove trenutne vrijednosti.
Bez ove registracije, zlato se može prodavati samo uz kazneni porez od 26 posto.
Bilo da se radi o zlatnom nakitu, zlatnicima ili zlatnim polugama – mnoga talijanska kućanstva posjeduju neke od njih.
Ovaj popularni plemeniti metal, koji se također smatra investicijom i zaštitom od hiperinflacije, prije nije bio podložan registraciji u Italiji. Međutim, zlato u privatnom vlasništvu sada će postati predmet obveznog prijavljivanja.
To znači da će se ne samo oporezivati prodaja, već će u budućnosti privatni posjedi zlata biti podložni jednokratnom porezu i tako efektivno stavljeni pod državnu kontrolu.
Plan je uvesti registracijsku naknadu u iznosu od jedne osmine trenutne tržišne vrijednosti. To je namijenjeno ne samo generiranju dodatnih prihoda za državnu blagajnu, već i omogućavanju talijanskoj vladi da u slučaju krize oduzme sve privatne zalihe zlata.
Slična mjera poduzeta je 1933. tijekom Velike depresije, kada je predsjednik Franklin D. Roosevelt nametnuo zabranu zlata koja je utjecala na sve zlatnike, poluge i certifikate.
Do sada nije bilo potrebe za dokazom o podrijetlu, ali svatko tko želi prodati svoje zlato bez predočenja potvrda o vlasništvu ili računa morat će platiti porez od 26 posto. Međutim, dokazivanje podrijetla posebno je teško za naslijeđene predmete ili darove koji su mijenjali vlasnike kroz generacije.
Uz naknadu od 12,5 posto, ovo će se zlato moći registrirati u budućnosti. I to za plemeniti metal čije se posjedovanje od pamtivijeka podrazumijeva – čak se i zlatni vjenčani prsten prenosio kroz generacije.
U konačnici, ovdje se zapravo ne radi o transparentnosti, već prvenstveno o dodatnim državnim prihodima i kontroli. I tko zna, možda Italija postavlja presedan koji će slijediti i druge zemlje EU. Međutim, na kraju se time samo stvara sustav koji omogućuje potencijalno oduzimanje imovine građanima.



