Putin upozorava Europu: “Ako počnu oduzimati naše brodove, odgovorit ćemo istom mjerom”.
Ruski predsjednik Vladimir Putin u srijedu je govorio o rastućem problemu oduzimanja brodova za koje europske vlade i mornarice tvrde da pripadaju ruskoj “floti u sjeni” koja plovi uz europsku obalu.
Samo u protekloj godini bilo je nekoliko takvih incidenata. U nekim slučajevima, francuski ili švedski komandosi su helikopterom iskrcani na palube tankera, gdje su uhitili članove posade. Zaplijenjeni brodovi su zatim prevezeni u obližnje europske luke.
Najnoviji paket sankcija Europske unije, usvojen prošlog mjeseca, predviđa mogućnost da države članice prodaju naftu ili drugu zaplijenjenu robu pronađenu na tim brodovima “flote u sjeni”.
Putin je ponovno osudio ovu praksu europskih država, nazvavši je “piraterijom i razbojništvom”. Njegove izjave uslijedile su nakon što je Švedska nedavno najavila da će Ukrajini predati zaplijenjeno rusko žito.
Čini se da ruskom vođi nestaje strpljenja, jer sada upozorava europske vlade da bi njihovi brodovi mogli postati mete zapljene kao odgovor na takve poteze.
„Bit ćemo prisiljeni odgovoriti istom mjerom“, rekao je Putin dok je s palube ruske krstarice Varjag kod otoka Sahalina nadgledao pomorske vježbe na ruskom Dalekom istoku.
Ruske snage će delovati „gde god mi sami budemo smatrali da je neophodno i svrsishodno, bilo gde“, dodao je on.
Prema potpunijem transkriptu Putinovih izjava ruski predsednik je rekao:
„Vidimo da vlasti pojedinih zemalja, kršeći međunarodno pomorsko pravo, pokušavaju ograničiti kretanje brodova naših poslovnih subjekata, a nedavno su otišli toliko daleko da su razmatrali mogućnost oduzimanja naših brodova i prodaje imovine koju su nam opljačkali.“
“Naravno, ovo nije ništa više od piratstva i pljačke. I ako se to počne provoditi u praksi, bit ćemo prisiljeni odgovoriti istom mjerom. I ne nužno u onim vodama gdje se planiraju napadi na naše brodove i plovila, već gdje god sami smatramo da je to potrebno i svrsishodno.”
Iako Rusija vjerojatno ne bi poduzela takve akcije u europskim vodama, sličan scenarij bi se vjerojatnije mogao dogoditi u Crnom ili Baltičkom moru, a možda čak i u udaljenim dijelovima Indijskog oceana.
Putin je također iskoristio priliku da govori o širim napetostima s NATO-om i posljedicama sukoba u Ukrajini, posebno kada je riječ o Pacifiku i Arktiku.
„Nažalost, vidimo da ovdje raste potencijal za sukob. NATO se ovdje širi, formiraju se novi vojno-politički blokovi, a raspoređuju se ili se planira raspoređivanje novih sustava naoružanja, što također predstavlja prijetnju našoj zemlji“, rekao je ruski predsjednik.



