Španjolske vlasti priznale: Tehnike prskanja za manipulaciju vremenskim prilikama koriste se diljem svijeta

Španjolske vlasti priznale: Tehnike prskanja za manipulaciju vremenskim prilikama koriste se diljem svijeta

Razotkrivajući članak na blogu pojavio se 10. travnja na web-stranici Agencije Estatal de Meteorología (AEMET) – državne meteorološke službe Španjolske – 10. travnja: Chemtrailsi su inače označeni kao teorija zavjere, no sada se čak otvoreno priznaje da se radi o manipulaciji vremenskim prilikama u brojnim zemljama svijeta. U ovoj zemlji se ove vrlo kontroverzne tehnike uglavnom povezuju samo s Kinom ili Dubaijem – iako se koriste i u drugim zemljama svijeta.

Članak pod naslovom “ Neka razmatranja o modifikaciji vremena koju je napravio čovjek” već je teško meteorološkoj službi: u ponedjeljak, promptno je objavljeno pojašnjenje da tvrtka nije uključena ni u kakve projekte umjetne promjene vremena. Također su uloženi napori da se opisano sijanje oblaka razlikuje od contraila ili takozvanih chemtrailsa. Naravno, to ne mijenja činjenicu da je članak potvrdio mnoge strahove. Pristalice teorija o chemtrailsima također se ne slažu oko toga koje se točno kemikalije unose u atmosferu: AEMET je sada barem potvrdio da će prakse poput raspršivanja srebrnog jodida, natrijevog klorida ili suhog leda vjerojatno biti raširenije nego što se dosad znalo. Zato što se, prema članku, takozvane tehnike aktivacije oblaka “koriste u desecima zemalja”. Trebalo bi biti preko 50.

Odmah na početku izvješća stoji:

Svake godine sve veći istraživački resursi posvećuju se umjetnoj modifikaciji vremena s ciljem povećanja oborina u najnepovoljnijim i najpotrebnijim mjestima ili u šumama opustošenim požarima. Uostalom, mnoge socio-ekonomske aktivnosti u mnogim regijama ovise o često nestalnim i rijetkim oborinama. Promjene u klimatskim ciklusima prirodnog ili antropogenog podrijetla mogle bi pogoršati situaciju u različitim područjima, povećavajući nedostatak vode zbog suše ili učestalosti razornih oluja.

Ali ciljevi umjetne modifikacije vremena idu dalje. Neke radnje i istraživačka polja usmjerena su u suprotnom smjeru, odnosno suzbijanje padalina. To se, primjerice, odnosi na pokušaje da se spriječe poljoprivredne oluje s tučom ili jake snježne padaline iznad važnih urbanih središta.

Umjetna modifikacija vremena također se koristi za borbu protiv mraza i raspršivanje magle. U puno većoj mjeri, bilo je i pokušaja borbe protiv tropskih ciklona koji su napušteni u prethodnim desetljećima. U posljednje vrijeme aktualni su i projekti klimatskog inženjeringa.

U članku se ukazuje na brojne nejasnoće u vezi s umjetnom manipulacijom vremenskim uvjetima te da su za primjenu nužna opsežna istraživanja za svako pojedino područje. Posebno Španjolska ima veliku raznolikost klimatskih zona. Fokus članka je posebno na zasijavanju oblaka, pri čemu oblaci padaju kišom tako što su “zasijani” srebrnim jodidom, natrijevim kloridom ili čak suhim ledom.Prema AEMET-u, sada se sve više istražuje korištenje drugih vrsta čestica temeljenih na nanotehnološkim tehnikama. Nova je činjenica da se takve tehnike već ne samo istražuju nego i primjenjuju u “desecima zemalja” diljem svijeta.

Upozorenje na “mogućnost kontaminacije velikih razmjera”

U Njemačkoj se krajem 2021. godine, u vrlo kritičnom intervjuu s meteorologom Frankom Böttcherom, samo govorilo da će Kina i Emirat Dubai koristiti takve tehnologije. Meteorolog je oštro kritizirao proceduru zbog “ogromnih nuspojava” i istaknuo kako je krajnje kontroverzno funkcioniraju li tehnike uopće jer nemate isti oblak dostupan dva puta da to provjerite. Böttcher je upozorio:

Moja čvrsta pretpostavka je da ćemo, ako sada počnemo manipulirati vremenom, učiniti više štete nego koristi. Mislim da se neizmjerno precjenjujemo i mislim da bismo se toga trebali kloniti, jer to doista uključuje ogromne rizike. Također koje se tvari otpuhuju u atmosferu i zatim ponovno padaju. Dugoročno gledano, to znači potencijal kontaminacije velikih razmjera i istodobno, naravno, rizike od međunarodnih sukoba. Ne znamo čak ni funkcionira li to doista, što to čini ukupnom vremenskom sustavu i kakav domino efekt ima.

Navedeni potencijali kontaminacije općenito najviše zabrinjavaju pobornike takozvanih teorija zavjere. Stoga AEMET ne treba čuditi što je njihov članak izazvao bijes. S druge strane, meteorološka služba Španjolske čak napominje da više od 50 zemalja provodi “aktivnosti umjetne modifikacije vremena”. Ako potražite studije o tome, brzo ćete naići na užarene rezultate – na primjer iz Izraela, gdje je eksperiment sa sijanjem oblaka očito propao, ili iz SAD-a , gdje su izračunati minimalni uspjesi u projektu povećanja oborina u Wyoming. Kakve posljedice ovo veselo eksperimentiranje ima za okoliš (i živa bića u njemu), čini se da nije relevantno. Tvrdi se da je koncentracija korištenih tvari sigurno dovoljno niska da se ništa loše ne može dogoditi.

Advertisements

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp