Britanski premijer Rishi Sunak stavio je političku težinu na raspravu o korištenju tehnologije prepoznavanja lica.
Izravna podrška kontroverznoj tehnologiji došla je u govoru u sklopu njegove izborne kampanje; on koristi ovu vrstu tehnologije za teme kao što je učinkovitija borba protiv kriminala.
Ali Sunak tu nije stao, također je zamolio publiku na konferenciji Policy Exchange u UK da “zamisle sustav socijalne skrbi u kojem nam nove tehnologije omogućuju da se nosimo s prevarantima koji iskorištavaju marljive porezne obveznike koji ga financiraju” – implicitno odobrenje masovnog državnog nadzora bankovnih računa ljudi.
No unatoč Sunakovom pokušaju da te sheme predstavi kao korisne za društvo, zagovornici privatnosti poput Big Brother Watcha odbacuju i nadzor bankovnih računa i prepoznavanje lica uživo kao distopijske prijetnje građanskim pravima i privatnosti ljudi.
Kompromis između potencijalnog lakšeg hvatanja kriminalaca i prevaranata i ugrožavanja financijske i fizičke privatnosti cijele populacije neprihvatljiv je ovoj neprofitnoj organizaciji koja politiku špijuniranja banaka i nadzora prepoznavanja lica naziva napadom na privatnost, s opasnim implikacijama.
A Big Brother Watch ponudio je i svoj “prijevod” Sunakovih izjava:
“Zamislite ovo: Vlada špijunira SVE naše bankovne račune pod pretpostavkom da otkrije prijevaru i pogrešku u socijalnoj skrbi…
Policija vam uzima otiske prstiju dok provodite dan na glavnoj ulici
Zamislite, nacija sumnjivaca.”
U pokušaju da se to izbjegne, pokrenuta je peticija kako bi se spriječilo vladu da dobije nove ovlasti za nadzor bankovnih računa, nazivajući ih, s jedne strane, suvišnima – budući da je vlada već spremna nositi se s prijevarama i zlouporabom javnih sredstava .
No, s druge strane, svačija privatnost i druga prava bila bi ugrožena i podložna eventualno proizvoljnim vladinim – tajnim – kriterijima koje bi banke morale slijediti.
U međuvremenu, Sunak stavlja novac poreznih obveznika u potporu AI-nadzora, a izvješća govore da je ekvivalent od 69,5 milijuna dolara nedavno izdvojen kako bi se policiji omogućilo da “ubrza” implementaciju prepoznavanja lica. I to je samo jedna od inicijativa na ovim prostorima.
Sunak je odlučio “sjediti na dvije stolice s umjetnom inteligencijom” – što se svodi na: “AI je dobra ako je vlada koristi, a također je dobra i kao izgovor za povećanje cenzure pod krinkom borbe protiv štete na internetu.”
Međutim, čini se da sprječavanje vladinih zlouporaba putem nadzora, odgovarajuće regulative i transparentnosti nije na prvom mjestu kada sadašnji britanski premijer govori o umjetnoj inteligenciji.
Dragi prijatelji portala Epoha!
Kao što znate, portal Epoha djeluje potpuno samostalno bez ikakve državne potpore. Kao alternativni portal primorani smo djelovati u nemogućim uvjetima za koje su zaslužni dežurni cenzori koji su nam između ostalog trajno zamračili iliti zabetonirali Facebook stranicu te naši brojni pratitelji iste uopće ne vide naše objave.
Naravno, to nije sve što nam cenzori čine kako bi nas spriječili u našem radu. A sve to što čine, čine samo zato što smo slobodan i neovisan medij koji nije ni pod čijom kontrolom i samo zato što zajedno s vama, dragi prijatelji, vjerujemo u slobodu medija.
To što nam cenzori čine krajnje je neprofesionalno, s obzirom na činjenicu da smo mi službeni medij u RH kao i svi drugi mediji, registrirani pri Vijeću za elektroničke medije te u skladu s tim uredno plaćamo sva moguća davanja sustavu. No, od tog istog sustava ne dobivamo baš ništa osim gore navedenih cenzorskih napada.
Živimo za istinu, ne podilazimo nikakvim sustavnim lažima i od toga nećemo odustati. Ovisimo o dobroj volji naših čitatelja i pratitelja, o vama dragi prijatelji Epohe. Željeli bismo zajedno s vama nastaviti graditi bolji, pravedniji i sretniji svijet u kojem će svaki čovjek imati jednako pravo na dostojan život, slobodu, rad i sreću.
Ukoliko nađete razloga da podržite našu misiju, unaprijed vam zahvaljujemo na vašim donacijama kojima ćete dati svoj doprinos našoj zajedničkoj borbi za istinu i pravdu te omogućiti portalu Epoha da nastavi s radom i opstane u ovim za nas nemogućim uvjetima.
Hvala vam od srca na vašoj potpori.
Vaša Epoha



