Keir Starmer otkrio koliki će kaznu plaćati građani koji odbiju digitalni ID

Keir Starmer otkrio koliki će kaznu plaćati građani koji odbiju digitalni ID

Advertisements

Keir Starmer otkrio koliki će kaznu plaćati građani koji odbiju digitalni ID.

Advertisements

Britanski premijer Keir Starmer prešao je s jamstava dobrovoljnog digitalnog identiteta na režim obvezne digitalne usklađenosti – a posljedice otpora uskoro bi mogle uključivati ​​​​ogromne naknade.

Ranije ove godine vlada je najavila kontroverzne planove za nacionalni program digitalnih identifikacijskih dokumenata. Prema priopćenju za javnost, digitalni identifikacijski dokument „smanjit će papirologiju, uštedjeti vrijeme i osigurati da svatko može pristupiti uslugama na koje ima pravo“.

Dana 23. listopada 2025. Starmer je javnosti rekao : „Za ljude koji to jednostavno ne žele, pa, ne trebaju im, osim prava na rad…“ Drugim riječima: nema obveze za svakodnevni život – osim ako ne želite zaraditi novac i sudjelovati u društvu.

Advertisements

Premotamo li unaprijed do rujanske objave, poruka je postala još autoritativnija. Dana 26. rujna 2025. vlada je proglasila da će shema digitalnih identifikacija biti obvezna radi dokazivanja nečijeg „prava na rad“ u Ujedinjenom Kraljevstvu.

„Nećete moći raditi u Ujedinjenom Kraljevstvu ako nemate digitalni ID. To je tako jednostavno.“

U međuvremenu, Starmer je inzistirao da se digitalni ID„ neće koristiti za stavljanje Britanaca pod nadzor… i neće se proširiti na sustav društvenog bodovanja poput onog koji se koristi u Kini“.

No kritičari vide nešto sasvim drugačije. Shema će pohranjivati ​​imena, datume rođenja, nacionalnost/status prebivališta i fotografiju na aplikaciji “novčanik” temeljenoj na pametnim telefonima.

Postavlja se pitanje: što se događa ako se odjavite? Iako još nije javno objavljena službena kazna za odbijanje identifikacije, Starmer sada tiho priznaje da će građani koji odbiju digitalnu identifikaciju morati platiti 85 funti svaki put kako bi dokazali svoj identitet.

Advertisements

U međuvremenu, Bill Gates i njegova zaklada otvoreno promoviraju digitalnu javnu infrastrukturu (DPI) – s digitalnim sustavima identiteta navedenim među ključnim komponentama.

Gates piše: „Sustavi digitalnog identiteta koji sigurno dokazuju tko ste… ekvivalent su cestama, mostovima i dalekovodima u digitalnom svijetu.“Drugim riječima, okvir se već postavlja globalno, a britanski program se uredno uklapa u taj model.

Iako još nije službeno potvrđena naknada od 85 funti kao cijena odbijanja mobilnog digitalnog ID-a, Starmer prijeti da će se “nepoštivanje” kažnjavati financijskim kaznama, isključenjem iz usluga ili dodatnim birokratskim troškovima.

Ismijavali su nas kao “teoretičare zavjere” zbog toga – ali još jednom se pokazalo da smo bili u pravu. Sam Bill Gates upozorio je da će obični ljudi uskoro ostati bez usklađenosti s globalnim sustavom digitalnih identifikacija, a neće moći raditi, putovati ili čak sudjelovati u društvu.

Advertisements
Advertisements
Advertisements
Advertisements
Advertisements
Advertisements

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp
Advertisements