- Epoha Portal
- Snimka zaslona X
Na društvenoj mreži X osvanula je rijetka snimka osnivača Wikileaksa u Australiji. Na predmetnoj snimci koju je objavila njegova supruga Stella, Julian Assange u rukama drži malo janje na prsima dok je u pozadini plavo australsko nebo. Radi se o blagdanskoj poruci obitelji Assange kojom je Assange obilježio svoj prvi Božić nakon izlaska iz zatvora.
Blagdanska objava obitelji Assange na X-u (nekadašnjem Twitteru) glasi: „Sretan Božić svima od Juliana, Stelle i naše djece, Gabriela i Maxa. Neka Nova godina donese ustrajni poticaj za mir i dostojanstvo za sve!“
Merry Christmas to everyone from Julian, Stella, and our kids, Gabriel and Max. May the new year bring a steadfast push for peace and dignity for all! pic.twitter.com/xozgx50ozM
— Stella Assange (@Stella_Assange) December 25, 2024
Podsjetimo, pravni postupak protiv Assangea koji je rođen u Queenslandu započeo je 2010. godine nakon što su objavljene stotine tisuća dokumenata koji su bili procurili u javnost, a radilo se o dokumentima o ratovima u Afganistanu i Iraku.
Oslobađanje Assangea u lipnju uslijedilo je nakon pojavljivanja pred sucem na američkom teritoriju Sjevernih Marijanskih otoka u Pacifiku, gdje se izjasnio krivim po jednoj optužbi nakon što su SAD odbacile 17 drugih optužbi za špijunažu protiv njega. Oslobođen je nakon pet godina provedenih u zatvoru Belmarsh, većim dijelom u samici.
Nagodba o priznanju njegove krivnje okončala je potjeru američke vlade za izdavačem čija ga je web stranica za dijeljenje tajni učinila slavnim među mnogim zagovornicima slobode tiska koji su rekli da je Julian djelovao kao novinar kako bi razotkrio široj javnosti zlodjela američke vojske.
Odluka da se odobri njegovo izručenje SAD-u koju je donijela Priti Patel, tadašnja ministrica unutarnjih poslova u lipnju 2022. godine službeno je poništena na Visokom sudu dva dana nakon njegova povratka u Australiju. U srpnju je trebao biti podnesen zahtjev za njegovim izručenjem.
Američki tužitelji u više su navrata tvrdili da je Assange svojim postupcima otkrivanja tajnih dokumenata prekršio zakon i ugrozio nacionalnu sigurnost zemlje.
U curenju podataka koje je objavio Wikileaks detaljno su opisane tisuće civilnih smrti kao posljedica sukoba u Afganistanu i Iraku. Iz podataka koji su procurili u javnost pokazalo se da su američke oružane snage sudjelovale u ubojstvu nedužnih prolaznika, uključujući oca i dva novinara Reutersa, tijekom zračnog napada na Bagdad u srpnju 2007. godine.



