Na desetke tisuća Mađara marširalo je ulicama Budimpešte i uzvikivalo, “nećemo ginuti za Ukrajinu”

Na desetke tisuća Mađara marširalo je ulicama Budimpešte i uzvikivalo, “nećemo ginuti za Ukrajinu”

Advertisements

Na desetke tisuća Mađara marširalo je ulicama Budimpešte i uzvikivalo, “nećemo ginuti za Ukrajinu”.

Advertisements

Deseci tisuća Mađara izašli su u četvrtak na ulice Budimpešte, pridruživši se velikom Maršu mira kojem je prisustvovao premijer Viktor Orban.

Demonstranti su obilježili mađarski nacionalni praznik – godišnjicu sovjetske intervencije 1956. – marširajući kroz središte grada uz slogane podrške Orbánu i osuđujući sve dublje uplitanje Europske unije u rat u Ukrajini.

Na jednom transparentu je pisalo: “Nećemo umrijeti za Ukrajinu.”

Orban je održao govor na središnjem trgu u blizini parlamenta.

Advertisements

„Mađarska kaže NE ratu! Nećemo umrijeti za Ukrajinu. Nećemo slati svoju djecu u klaonicu po nalogu iz Bruxellesa“, napisao je ranije premijer na društvenim mrežama. Na skupu je upozorio da EU „želi pod svaku cijenu ugurati Ukrajinu u Uniju… i tako donijeti rat Europi.“

Fotografije i videozapisi objavljeni na društvenim mrežama prikazuju rijeke ljudi kako marširaju ulicama, mašući mađarskim zastavama i noseći natpise s imenima gradova i sela iz kojih dolaze. 

Orbanova stranka Fidesz mogla bi se naći u tijesnoj izbornoj utrci s proeuropskom strankom Tisza, koju predvodi Peter Magyar, u travnju 2026. I on je istog dana održao vlastiti skup kojem su prisustvovale tisuće ljudi.

Orban je dugo kritizirao “ratnohuškačku” politiku Bruxellesa prema Rusiji, protivio se vojnoj pomoći Kijevu i pozivao EU da se okrene diplomaciji umjesto naoružanju. Nedavno je u Mađarskoj pokrenuo peticiju protiv “ratne agende Europske unije”, upozoravajući da bi nastavak podrške Kijevu mogao dovesti do izravnog sukoba s Moskvom.

Budimpešta je podržala ideju o domaćinstvu summita između predsjednika Donalda Trumpa i Vladimira Putina. Kremlj i Bijela kuća potvrdili su prošli tjedan da su se dvojica čelnika telefonski dogovorila o pripremi sastanka u mađarskoj prijestolnici. Međutim, u srijedu su Washington i Moskva objavili da je summit odgođen.

Advertisements
Advertisements
Advertisements
Advertisements
Advertisements
Advertisements

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp
Advertisements