Visokoobrazovana beskućnica Brenda koja je živjela na ulicama New Yorka ispričala je kako nakaradni američki sustav uništava ljude.
Brenda je u vrijeme ovog intervjua snimljenog 2018. godine imala 60 godina, radila je 35 godina, diplomirala je i potom završila tako da je spavala na pločniku New Yorka. Čovjek koji ju je intervjuirao rekao je, „bio sam malo šokiran kad mi je Brenda rekla da spava upravo ovdje na ulicama New Yorka“.
Uz sve ljude koji prolaze i buku koja se stvara, novinar je rekao da ne može zamisliti da bi našao dovoljno utjehe i mira da sklopi oči i odspava u takvom okruženju. Ali Brenda se ondje se osjećala sigurnom.
Kad je Brenda živjela u San Diegu, ulazila je u autobus, a vozač je nije vidio da je ušla. Kad je vozač pomaknuo vrata kako bi krenuo, Brenda je pala na tlo. Kad se vozač udaljio, njezina je noga udarila u čelična vrata.
Brenda je bila teško ozlijeđena. Hitna pomoć odvezla ju je u bolnicu, no nesreća nije prijavljena odgovarajućim protokolom. Brenda je tada pokrenula pravni postupak i podnijela tužbu.
Odvjetnik koji joj je preporučen nije bio pošten, a slučaj nije nigdje otišao. Sudac je odbacio slučaj i rekao Brendi da ima sva prava na tužbu, ali da će morati početi ispočetka.
Brenda je zbog svega završila na ulici i primala naknadu u visini od 720 dolara mjesečno od socijalnog osiguranja, a to već u to vrijeme nije bilo ni približno dovoljno da bi si priuštila smještaj.
Zahvaljujući dobrim ljudima koji su pogledali ovaj video od organizacije Invisible people i čuli Brendinu priču, Brenda sada već gotovo 5 godina ima svoj stan i krov nad glavom.
Od svog pokretanja u studenom 2008., organizacija Invisible People je iskoristila snagu videa i golem doseg društvenih medija kako bi podijelila uvjerljive, grube i nefiltrirane priče beskućnika od Los Angelesa do Washingtona, DC.
Blog (video blog) izbliza i osobno se upoznaje s veteranima, majkama, djecom, žrtvama otpuštanja i drugima koji su bili prisiljeni živjeti na ulici zbog različitih razloga i okolnosti. Svaki tjedan su na InvisiblePeople.tv i stranicama s velikim prometom kao što su YouTube, Twitter i Facebook, dokazujući globalnoj publici da su, iako ih se često ignorira, daleko od nevidljivih.
Invisible People ide dalje od puke retorike, statistike, političkih rasprava i ograničenja socijalnih usluga kako bi ispitali siromaštvo u Americi putem medija koji publika svih dobi može razumjeti i ne može zanemariti. Blog stavlja u kontekst jedno od najzabrinjavajućih i najraširenijih pitanja američke nacije kroz osobne priče koje je uhvatio objektiv Marka Horvatha – njegovog osnivača – i stavlja u fokus bol, poteškoće i beznađe s kojima se milijuni suočavaju svaki dan.
Jedna po jedna priča, video zapisi objavljeni na InvisiblePeople.tv razbijaju stereotipe o američkim beskućnicima, tjeraju na promjene u percepciji i upućuju poziv na akciju na koji se odazivaju nacionalni brendovi, neprofitne organizacije i obični građani sada posvećeni otvaranju očiju i srca onima koji su prečesto zaboravljeni. Invisible People neprofitna je organizacija 501(c)(3) posvećena promjeni načina na koji razmišljamo o ljudima koji doživljavaju beskućništvo što je sramotno u 21. stoljeću da jedan čovjek nema krov nad glavom.