Švicarska bilježi rekordan broj bankrota svojih kompanija.
Broj korporativnih stečajeva u Švicarskoj doseže rekordnu razinu. Gotovo 11.500 tvrtki propalo je 2024. godine, a očekuje se oko 15.000 u 2025. godini. Uzroci uključuju porezne zahtjeve, kredite povezane s pandemijom, visoke troškove financiranja, cijene energije i carine. Građevinarstvo, industrija i mala i srednja poduzeća posebno su pogođeni.
U Švicarskoj broj korporativnih stečajeva raste na povijesne razine. U 2024. godini gotovo 11.500 tvrtki bilo je prisiljeno prekinuti poslovanje, što je porast od 15 posto. Creditreform, udruga vjerovnika, očekuje oko 15.000 slučajeva u 2025. Do kraja kolovoza taj je broj već dosegao gotovo 9.000.
Pogođene su tvrtke iz svih sektora, a one su pod posebnim pritiskom
U Švicarskoj je u kolovozu 2025. bankrotirao znatno više tvrtki nego u istom mjesecu prethodne godine. Jedan od razloga za to je što od početka godine i javne institucije pokreću stečajne postupke zbog nepodmirenih dugova tvrtki.
(Keystone-SDA) Izmjena zakona o javnim institucijama potaknula je statistiku insolventnosti, objavila je u utorak udruga vjerovnika Creditreform. Konkretno, insolventnost tvrtki porasla je za gotovo 54 posto na 1209 u kolovozu.
U usporedbi s prvih osam mjeseci prethodne godine, zabilježen je jasan porast od 22 posto na 8.924 stečaja.
To znači da je zakonodavno čišćenje koje je zakonodavac namjeravao u punom jeku, što nije nužno negativna stvar, rečeno je. Tvrtke u stečaju predugo su mogle opstati ne servisirajući svoje dugove, na primjer prema doprinosima za socijalno osiguranje, bez daljnjih posljedica.
No Creditreform ne vidi izglede kao osobito ružičaste. Za cijelu godinu Creditreform očekuje porast broja stečajeva za više od 30 posto, na oko 15.000.
Snažan porast u St. Gallenu i Valaisu
Dok su u kantonima St. Gallen i Valais zabilježeni iznimno visoki porasti, stečajevi tvrtki smanjivali su se u Basel-Landschaftu, Glarusu, Uriju i Ticinu. U kantonima Bern, Zürich i Schaffhausen zabilježene su stope rasta ispod prosjeka. To stvara dojam da su u mnogim kantonima vlasti nevoljke ili čak nepostojeće u provođenju postupaka stečaja tvrtki.
Od početka godine, broj novih registracija također je porastao, za 4,1 posto na 36.650 slučajeva. Samo u kolovozu novoregistrirane su 3.853 tvrtke, što je povećanje od 8,3 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine. To, prema Creditreformu, stavlja novi rekord od preko 55.000 novoregistriranih tvrtki u područje mogućnosti do kraja godine.
Broj osobnih bankrota također je veći
Prema daljnjim informacijama, i broj brisanja porastao je za sličan iznos (4,3 posto na 22.802). Za cijelu godinu to bi moglo značiti neto povećanje od 21.700 tvrtki.
Broj osobnih bankrota porastao je za 4 posto na 6257 u prvih osam mjeseci. Sveukupno, Creditreform očekuje znatno više od 9000 bankrota u 2025. godini, što bi bio novi rekord.



